• <

Rozpoczyna się IX Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Rozpoczyna się IX Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa

Partnerzy portalu

Fot. GospodarkaMorska.pl

W Warszawie ponownie spotkali się przedstawiciele sił zbrojnych, władz oraz przedstawiciele przemysłu morskiego i zbrojeniowego. Kolejna edycja Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa jest okazją do rozmów na temat znaczenia morza w gospodarce państwa i jego systemie bezpieczeństwa, szczególnie w kontekście obecnych inwestycji w energetykę na morzu, transport oraz rozwój marynarki wojennej.

Celem Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa jest promowanie roli i znaczenia Marynarki Wojennej w wymiarze nie tylko stricte wojennym, ale także w odniesieniu do różnorodnych zadań, które są powierzane jej w czasie pokoju, konfliktu asymetrycznego czy wreszcie tzw. wojny hybrydowej. Dotyczy to także działania w środowisku tworzenia bezpieczeństwa w XXI wieku.

Tematyka IX Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa 2024 obejmuje między innymi następujące zagadnienia:

- Siły morskie a polityka morska państwa;
- 7 lat „Strategicznej Koncepcji Bezpieczeństwa Morskiego RP”, a polityka morska państwa, miejsce Marynarki Wojennej RP;
- Współczesne zagrożenia bezpieczeństwa morskiego RP;
- Przemysł obronny a proces modernizacji sił morskich RP;
- Inwestycje i programy modernizacyjne Marynarki Wojennej;
- Potencjał kooperacyjny polskiego przemysłu obronnego;
- Strategiczne znaczenie morskiej infrastruktury krytycznej;
- Tworzenie morskiej świadomości sytuacyjnej na Bałtyku;
- Cyberbezpieczeństwo w morskiej infrastrukturze krytycznej.

Przewodniczący Komisji Obrony Narodowej Andrzej Grzyb podczas otwarcia imprezy wskazał na znaczenie przybliżenia spraw morskich w centrum decyzyjnym państwa, aby przypominać o jego roli i uświadamiać osoby żyjące daleko od morza, niekoniecznie zdające sobie sprawę z jego wagi. Odniósł się do historii i znaczenia morza dla Polski zarówno w kontekście politycznym, jak i gospodarczym. Dodał też, że wiele się zmieniło się ciągu ostatnich lat. Rosja wypowiedziała wojnę Ukrainie, a wojenny czas reorientuje myślenie na temat bezpieczeństwa morskiego. Co było nieoczekiwane dla agresora, Szwecja i Finlandia stały się członkami NATO. To pozwoliło na nowe spojrzenie na sytuację geopolityczną. 

- Doświadczenia pokazują, jak zmienia się sposób prowadzenia działań morskich. Inaczej patrzymy na obronę infrastruktury krytycznej, w tym rurociągi, gazociągi, kable komunikacyjne. Bardzo łatwo to naruszyć i wpłynąć na zmiany bezpieczeństwa energetycznego dla danego kraju - dodał.

Komendant-rektor Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni kadm. prof. dr hab. Tomasz Szubrycht podkreślił, że konflikty dotyczą każdej dziedziny życia, odnosząc się do koncepcji wojny totalnej, co podkreśla zagrożenie dla infrastruktury krytycznej. Wskazał znaczenie gospodarki dla zdolności toczenia konfliktów, w tym też zwycięstwa. Zaznaczył rolę współpracy z przemysłem, w tym obecnie kluczowego wyzwania, jakim jest rozwój marynarki wojennej, wpływającego nie tylko na morską politykę państwa, tak teraz, jak i za kolejne 10-15 lat. Odniósł się do rozwijania współpracy międzynarodowej w tym zakresie. Przejawem tego jest choćby współpraca z Litwą, której podchorąży ma studiować na AMW.

- Różnorodność tworzy siłę, a to nie tylko ćwiczenia morskie, ale wspólne postrzeganie zagrożeń na morzu i znaczenie morza dla funkcjonowania społeczeństw i gospodarki - wskazał.

W odczytanym liście sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Polski Marcin Kulasek zaznaczył, że napaść Federacji Rosyjskiej na Ukrainę i toczenie wojny zmieniło podejście międzynarodowej społeczności dla bezpieczeństwa, w tym w kontekście morskim. Państwa zagrożone działaniami Rosji zaangażowały się w zwiększanie potencjału wojskowego by agresor zrezygnował z myśli o ekspansji. Dodał, że Forum pozwala na dyskusję na temat domeny morskiej i jej roli. Pozwoli to na rozbudowę potencjału sił morskich, jak fregat programu "Miecznik" i niszczycieli min typu Kormoran II. Wskazał także na planowany przetarg w ramach programu "Orka" czyli zakupu okrętów podwodnych.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.