• <
APART_HOTEL_1100x200_gif_2024

Rosyjskie trałowce poszukiwały min morskich na Morzu Bałtyckim. Trwają wielkie manewry pk. „Ocean 2024”

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Rosyjskie trałowce poszukiwały min morskich na Morzu Bałtyckim. Trwają wielkie manewry pk. „Ocean 2024”

Partnerzy portalu

Fot. MW Rosji

Trałowce wchodzące w skład rosyjskiej Floty Bałtyckiej przećwiczyły poszukiwanie min morskich i zajmowały się ich neutralizacją na obszarze Morza Bałtyckiego. Działania te, obok oczyszczenia akwenu z pozostałości z czasów obu wojen światowych, mają związek z wielkimi ćwiczeniami sił morskich Rosji.

Do działań na bałtyckim poligonie morskim zostały zaangażowane trałowce bazowe z nowej serii proj. 12700 Aleksander Obuchow (507) i Lew Czernawin (660), a także starszy trałowiec proj. 10750 Wiktor Sigalow (339). Scenariusze szkoleniowe zakładały manewrowanie w szykach, odtwarzanie gotowości bojowej, poszukiwanie, identyfikowanie oraz trałowanie min morskich. W szczególności załogi poszukiwały min ćwiczebnych przy użyciu trałów elektromagnetycznych, akustycznych i kontaktowych. Na zakończenie ćwiczenia załogi okrętów przeprowadziły ćwiczenie ostrzału min pływających przy użyciu artylerii małokalibrowej i wielkokalibrowych karabinów maszynowych. Oprócz ćwiczeń trałowych, załogi sprawdzały się w zakresie organizacji obrony grupowej podczas przejść morskich i na kotwicowiskach.

Zgodnie z planem szkoleniowym Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej, formacje i związki marynarki wojennej rozpoczęły udział w strategicznych ćwiczeniach dowódczo-sztabowych pk. „Ocean 2024”, które potrwają do 16 września. Ćwiczenia odbywają się w formacie dwustronnym pod ogólnym kierownictwem dowódcy sił morskich, adm. Aleksandra Moisiejewa i będą jednym z głównych wydarzeń rocznego planu szkolenia operacyjnego i bojowego rosyjskich sił zbrojnych w 2024 roku.

W manewrach, które odbywają się na wodach Oceanu Spokojnego, Arktycznego, Śródziemnego, Kaspijskiego i Bałtyckiego, bierze udział ponad 400 okrętów, w tym podwodnych i pomocniczych. Ich działania wspiera ponad 120 samolotów i śmigłowców lotnictwa marynarki wojennej oraz sił powietrznych i kosmicznych. Do tego dochodzi zaangażowanie ok. 7000 jednostek innego wyposażenia wojskowego. Do udziału w ćwiczeniu zaangażowano 90 000. żołnierzy. Co zauważyło wielu komentatorów, ćwiczenie nie odbywa się na Morzu Czarnym, gdzie operuje Flota Czarnomorska, z racji na trwający konflikt z Ukrainą. Potencjalnie może się to wiązać także z obawami, że Ukraina wykorzysta aktywność rosyjskich okrętów celem przeprowadzenia ataku z użyciem rakiet bądź dronów, z tego powodu rosyjskie dowództwo może się obawiać blamażu. Przypomnijmy, że w konflikcie trwającym od lutego 2022 roku siły morskie Rosji na tym akwenie miały stracić nawet 1/3 swojego potencjału bojowego.

Rosyjskie władze podają, że głównymi celami jest sprawdzenie gotowości wyższego personelu związków i formacji rosyjskiej marynarki wojennej do zarządzania zgrupowaniami w ich obszarach odpowiedzialności, gdzie mają wykonywać niestandardowe zadania operacyjne, korzystać z broni o wysokiej precyzji, a także użycia innego, zaawansowanego i nowoczesnego uzbrojenia oraz sprzętu wojskowego podczas praktycznej części ćwiczeń. Ćwiczenie zakłada także współpracę z siłami morskimi krajów partnerskich w rozwiązywaniu wspólnych zadań na morzu.

Co istotne, tak duże przedsięwzięcie morskie, prowadzone jednocześnie na wielu akwenach, jest pilnie śledzone przez państwa ościenne, w tym należące do NATO. Wynika to z faktu możliwości z zapoznaniem się z wyposażeniem i możliwościami działania konkretnych związków taktycznych Marynarki Wojennej Federacji Rosyjskiej, która nie ma dobrej passy z powodu porażek w walce z Ukrainą na Morzu Czarnym. Do tego, mimo budowy nowych okrętów, specjaliści krytycznie oceniają ich potencjał, gdyż choć posiadają znaczny potencjał do ataków rakietowych, to jednocześnie pozostaje bardzo słaby w kwestii obrony, jako że często to małe okręty rakietowe i korwety do 1000 ton wyporności. Największym zagrożeniem pozostają okręty podwodne, zdolne do ataków balistycznych.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.