• <

Rosyjski statek wpłynął na wody terytorialne Finlandii

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Rosyjski statek wpłynął na wody terytorialne Finlandii

Partnerzy portalu

Fot. Fińska Straż Graniczna

Rosyjski statek badawczy wtargnął na wody terytorialne Finlandii na wschodzie Zatoki Fińskiej. Jednostka została odeskortowana przez fińską Straż Graniczną.

O incydencie poinformowało Ministerstwo Obrony Finlandii. Rosyjski statek badawczy, zidentyfikowany jako Mikhail Kazansky, wpłynął na fińskie wody dokładnie o godzinie 12:31 czasu lokalnego 26 lipca. Fiński patrolowiec, który został skierowany na miejsce po wykryciu przez systemy obiektu płynącego kursem wskazującym na zamiar przekroczenia morskiej granicy natychmiast podjął próbę kontaktu ze statkiem, ale nie otrzymał odpowiedzi. Pozostając przy burcie rosyjskiej jednostki zasygnalizował jej, by wycofała się z fińskich wód. Po siedmiu minutach i przebyciu około 1,2 mili morskiej na wodach Finlandii Mikhail Kazansky powrócił na wody międzynarodowe.

Incydent był krótki, dotyczył jednak wód, które Rosjanie w tym roku chcieli uznać za swoje – na rządowych stronach rosyjskich pojawił się projekt ustawy jednostronnie zmieniającej granice morskie na Bałtyku, m.in. we wschodniej części Zatoki Fińskiej. Plany zostały tego samego dnia usunięte ze rządowych serwisów.

Fińska Straż Graniczna zwraca uwagę, że do wpłynięcia na fińskie wody doszło przy dobrych warunkach i widoczności.

Mikhail Kazanski to jeden z relatywnie nowych rosyjskich statków badawczych. Flagę zaciągnięto na nim w 2019 roku. Jest to jednostka projektu 23370G, katamaran z dużą powierzchnią na pokładzie i niskim zanurzeniem, przygotowany do badań hydrograficznych. Eksploatowany jest przez Instytut Hydrograficzny Rosyjskiej Floty Bałtyckiej. Obecnie Rosjanie często wykorzystują jednostki badawcze w celach szpiegowskich na Morzu Bałtyckim – podejrzewa się, że m.in. tego typu statki brały udział w przygotowaniach do sabotażu gazociągu Nord Stream, o który podejrzewana jest Rosja, ale jednostki tego typu były też widywane w różnych innych rejonach Bałtyku, często w okolicy elementów infrastruktury krytycznej i z wyłączonymi sygnalizatorami AIS.


Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.