• <
APART_HOTEL_1100x200_gif_2024

Rosja planuje bazę marynarki w Sudanie

Partnerzy portalu

Rosja planuje bazę marynarki w Sudanie - GospodarkaMorska.pl
Port Sudan

Ministrowi Spraw Zagranicznych Rosji Siergiejowi Ławrowowi udało się uzyskać od władz Sudanu pozwolenie na utworzenie bazy rosyjskiej marynarki wojennej w Port Sudan nad Morzem Czerwonym.

Negocjacje w tej sprawie trwały od wielu miesięcy. Podczas zakończonej w połowie lutego wizyty w Afryce Ławrow podpisał umowę z rządem Sudanu umowę na budowę bazy rosyjskiej marynarki wojennej w Port Sudan nad Morzem Czerwonym. Umowa musi zostać jeszcze ratyfikowana przez odpowiednie ciała w samym Sudanie, w tym parlament, a tego w kraju w tym momencie... nie ma.

Rozmowy na temat potencjalnej bazy marynarki rozpoczęto jeszcze w 2019 roku. Wtedy to sudańskie władze wydały Rosjanom pozwolenie, na mocy którego rosyjskie okręty mogą zawijać do sudańskich portów. Porozumienie to podpisano w tajemnicy, a poinformowano o nim dopiero w 2021 roku. Sudańskie władze stwierdziły wtedy, że dokonają przeglądu umowy. Jego pokłosiem jest postanowienie o utworzeniu rosyjskiej bazy. Co ciekawe, w pertraktacjach nie przeszkodził nawet zbytnio zamach stanu, do jakiego doszło w Sudanie w październiku 2021 roku, kiedy to armia obaliła rządy premiera Abdalla Hamdoka.

Umowa stanowi, że w zamian za pozwolenie na budowę bazy marynarki wojennej w Port Sudan, Sudan otrzyma od Rosji więcej broni i sprzętu wojskowego. Ławrow miał także obiecać, że Rosja będzie wspierać Sudan w działaniach na rzecz zniesienia ONZ-owskiego embargo na broń, choć trudno wyrokować, jaką siłę przebicia w Sojuszu Moskwa obecnie posiada. Kontynuowana, a nawet zwiększana ma być współpraca gospodarcza obu krajów, co może doprowadzić do rozpoczęcia wydobycia przez Rosję złota w Sudanie.

W docelowej bazie Rosjanie będą mogli utrzymywać do czterech okrętów marynarki wojennej (w tym o napędzie atomowym) oraz kontyngent maksymalnie 300 żołnierzy. Potrzebni będą także pracownicy cywilni. Umowa ma być ważna przez 25 lat i będzie się automatycznie przedłużać co kolejną dekadę, jeśli nie wypowie jej żadna ze stron.

Fot. Depositphotos



Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.