• <

Rosja i Iran podpisują umowę w sprawie dostaw gazu. W tle próba ominięcia skutków sankcji na rosyjski LNG

27.06.2024 12:45 Źródło: Gazprom, TASS
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Rosja i Iran podpisują umowę w sprawie dostaw gazu. W tle próba ominięcia skutków sankcji na rosyjski LNG

Partnerzy portalu

Gazprom i National Iranian Gas Company (NIGC) podpisały protokół ustaleń w sprawie ułatwienia transportu i dostaw rosyjskiego gazu ziemnego do Iranu. W tle pojawia się próba ominięcia przez Moskwę i Teheran sankcji nałożonych przez państwa zachodnie. Oba kraje mają na tym korzystać w zakresie finansowym oraz energetycznym.

Delegaci obu przedsiębiorstw, prezes Gazpromu Aleksiej Miller i p.o. prezesa Mohammad Mokhner z NIGC spotkali się celem zacieśnienia współpracy w zakresie dostaw surowca. Należy wziąć pod uwagę, że choć oba kraje nie posiadają wspólnej granicy lądowej, faktycznie może je "połączyć" Morze Kaspijskie, które z racji na przyleganie do państw b. ZSRR zapewnia duże możliwości działania rosyjskiej branży transportowej oraz siłom morskim. W grę mogą więc chodzić dostawy gazu z wykorzystaniem statków do transportu LNG, bądź budowa gazociągu. W obu przypadkach oznaczać to może wzrost inwestycji dla infrastruktury energetycznej.

Wśród celów podpisania umowy, obok zabezpieczenia dostaw surowca i zacieśniania współpracy gospodarczej władze Iranu podkreśliły, że ma to umożliwić krajowi stanie się "regionalnym węzłem gazowym". Irański minister ds. ropy naftowej Javad Owji wskazał, że ma to doprowadzić do podpisania większych umów i kontraktów, a przez to stanie się ważną transakcją zarówno dla Iranu, jak i rosyjskiego rządu.

Decyzja o spotkaniu i zawarciu umowy może być spowodowana ogłoszeniem 14. pakietu sankcji nałożonych przez kraje Unii Europejskiej na Rosję w związku z jej trwającą od lutego 2022 roku agresją na Ukrainę. Ogłoszony 24 czerwca pakiet obejmuje restrykcje wobec 116 osób i podmiotów "za podważanie suwerenności i niepodległości Ukrainy", zakaz przeładunku rosyjskiego LNG na terytorium Wspólnoty Europejskiej, a także uniemożliwienie wstępu do europejskich portów statkom wchodzących w skład tzw. "floty cieni", które omijały wcześniejsze sankcje. Dotyczy to w 27 jednostek transportowych. Przy tym UE zabrania dostarczania towarów, technologii i usług na potrzeby realizacji rosyjskich projektów LNG w trakcie budowy, takich jak Arctic LNG 2 i Murmansk LNG.

W obliczu sankcji gazowy gigant z Rosji zaczyna mieć problemy nie tylko z sprzedażą surowca, ale też wiarygodnością biznesową, gdyż oznacza to spadek notowań firmy i przede wszystkim wycofywania się partnerów i inwestorów zza granicy, z racji na potencjalną nierentowność i spadek cen akcji. Stąd tak ważne jest pozyskiwanie nowych centrów zbytu oraz współpracowników.

Zdaniem irańskiego ministra porozumienie ma doprowadzić do utworzenia "równowagi energetycznej w regionie". Co istotne, Rosja i Iran wspólnie mają posiadać ponad 60% światowych rezerw gazu. Próba ominięcia sankcji poprzez zacieśnianie współpracy może też posłużyć wykorzystaniu statków i portów w Iranie celem transportu rosyjskiego gazu w ramach omijania restrykcji nałożonych przez Unię Europejską i USA, stanowiąc kolejny element konfliktu bloków państw na niwie gospodarczej i politycznej.

Prezes Gazpromu wskazał, że rosyjski koncern oraz irański partner chcą przekształcić memorandum w kontrakt tak, aby "jego postanowienia zostały wdrożone tak szybko, jak to możliwe."

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.