• <

Rola kobiet w sportach, w tym wodnych, ma wzrosnąć. Ministerstwo Sportu i Turystyki szykuje ważne zmiany

rk

10.07.2024 12:00 Źródło: Ministerstwo Sportu i Turystyki, Polski Związek Żeglarski
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Rola kobiet w sportach, w tym wodnych, ma wzrosnąć. Ministerstwo Sportu i Turystyki szykuje ważne zmiany

Partnerzy portalu

Fot. Ministerstwo Sportu i Turystyki

Jak podkreśliło w komunikacie Ministerstwo Sportu i Turystyki, mimo olbrzymich sukcesów odnoszonych na arenie międzynarodowej przez polskie sportsmenki rola kobiet w polskim sporcie pozostaje ograniczona. Jedynie w czterech na 69 polskich związków sportowych funkcję prezesa sprawuje kobieta. Polski Związek Żeglarski już w tym roku dokonał w swoim statusie zmian, które uwzględniają przyszłe ustawowe regulacje.

W Gdyni minister Sławomir Nitras zapowiedział podczas konferencji 5 lipca zmiany w ustawie o sporcie. Jak poinformował, zakończone zostały prace na poziomie jego resortu, a trwają na poziomie rządowym i niebawem Rada Ministrów powinna przyjąć te nowelizacje. W spotkaniu wzięli udział także prezydent Gdyni Aleksandra Kosiorek, posłanka Agnieszka Pomaska oraz prezes Polskiego Związku Żeglarskiego i i wiceprezydent World Sailing Tomasz Chamera.

– Rola kobiet w sporcie powinna być dużo większa, a system powinien być bardziej przyjazny, by stwarzać im nie tylko możliwości rozwoju, ale też ułatwiać decyzję o macierzyństwie oraz umożliwiać płynny powrót do pracy po urodzeniu dziecka. Szczególnie istotne będzie wsparcie kobiet będących w ciąży oraz po urodzeniu dziecka. Zamierzamy otoczyć je większą i dłuższą opieką oraz zapewnić finansowe wsparcie. Do tego udział kobiet we władzach związków sportowych, w których liczba członków zarządu wynosi więcej niż 5 osób, ma wynieść 30%. Dla premiera Tuska oraz rządu to rzecz niezmiernie istotna, a niedostosowanie się do tych regulacji może spowodować zmniejszenie, albo nawet wstrzymanie rządowej dotacji. Kobiety są integralną częścią sportu i muszą uczestniczyć w zarządzaniu nim – podkreślił Sławomir Nitras który był również gościem specjalnym Gdynia Sailing Days.

- My żeglarze jesteśmy obywatelami świata. Zmiany w statucie nie były wybiegiem politycznym, bo my to czujemy i widzimy taką potrzebę. Biurem PZŻ zarządzają kobiety, bardzo aktywnie działa również komisja ds. żeglarstwa kobiecego. Chcemy się rozwijać i iść za głosem świata – zapewnia Tomasz Chamera, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego i wiceprezydent World Sailing.

Wprowadzając kwoty płci w zarządach, Polska idzie w ślady innych krajów Unii Europejskiej (m.in. Danii, Finlandii, Francji czy Hiszpanii), w których istnieją już podobne rozwiązania mające na celu walkę z dyskryminacją ze względu na płeć.  Ministerstwo Sportu i Turystyki podkreśliło, że "stając po stronie kobiet w walce o równe traktowanie i brak dyskryminacji", przygotowało nowelizację ustawy o sporcie, zgodnie z którą kobiety mają stanowić minimum 30%. władz związków, w których liczba członków zarządu wynosi więcej niż 5 osób. Kolejnym aspektem nierówności, który dotyka kobiety w sporcie, jest kwestia otrzymywania stypendium sportowego po urodzeniu dziecka. Obecnie otrzymują one w takiej sytuacji stypendium w wysokości 50% przez pół roku. Projekt przewiduje wydłużenie tego okresu do roku dla członkiń kadry narodowej oraz zwiększenie kwoty pobieranej w tym okresie z 50% do 81,5% wysokości stypendium.

Drugim ważnym tematem omawianym podczas piątkowej konferencji prasowej Ministra Sportu i Turystyki Sławomira Nitrasa były Mistrzostwa Świata World Sailing, które odbędą się w Gdyni w 2027 roku. Przyznanie Polsce tak prestiżowej imprezy przez Międzynarodową Federację Żeglarską to olbrzymi sukces, zwłaszcza że o jej organizację ubiegało się aż 13 krajów ze wszystkich kontynentów. Władze wskazały, że mistrzostwa świata mają olbrzymi potencjał i będą stanowić świetną promocję nie tylko polskiego żeglarstwa, ale też całego kraju. Z ich okazji do Gdyni przyjedzie 700 żeglarzy i tysiące kibiców z całego świata.

– Wiem, jak silna była konkurencja i tak samo wielki jest to sukces Gdyni. Ale jest to też wielki sukces Polski. To jedna z największych imprez sportowych, jakie odbędą się w Polsce – zaznaczył minister.

Mistrzostwa Świata World Sailing odbywają się co cztery lata. To najważniejsza i największa na świecie impreza w żeglarstwie sportowym, która może także stać się największą w historii imprezą żeglarską w Polsce. Polscy żeglarze od lat odnoszą wielkie sukcesy na arenie międzynarodowej. Do tej pory na igrzyskach olimpijskich zdobyli 5 medali, 1 złoty, 1 srebrny i 3 brązowe. Z ostatnich letnich igrzysk olimpijskich w Tokio przywieźli srebrny medal drużynowy w żeglarstwie w dwuosobowej klasie regatowej 470.

Partnerzy portalu

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.