• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Robot-owad będzie badał zanieczyszczenie wody

Partnerzy portalu

Fot. Binghamton University

Naukowcy z Binghamton University w Nowym Jorku opracowali samozasilającego się mechanicznego owada, który może poruszać się po powierzchni wody. Wcześniej opracowali zaś baterię, która generuje prąd dzięki żyjącym w wodzie bakteriom. Robot może np. badać zanieczyszczenie wody.

Takie zasilanie jest - zdaniem badaczy - bardziej niezawodne, niż systemy słoneczne, termiczne czy kinetyczne.

Przez specjalną membranę do baterii przedostają się z wody składniki odżywcze, z których korzystają mikroby. Przy czym, kiedy warunki są niesprzyjające, np. temperatura jest zbyt niska, bakterie przechodzą w formę przetrwalnikową i stają się nieaktywne.

Kiedy natomiast warunki są dogodne, zaczynają się rozwijać. Takie ich reakcje pozwalają przedłużyć działanie systemu, który może wygenerować jeden miliwat mocy.

Teraz badacze wykorzystali nietypową baterię do budowy wspomnianego robota.

Nieduży, cybernetyczny owad ślizga się po wodzie i może badać różne jej parametry, takie jak temperatura czy zanieczyszczenie, wykrywać ruch pojazdów czy wodnych zwierząt.

Naukowcy chcą jeszcze udoskonalić zasilanie, znajdując bakterie, które najlepiej poradzą sobie w wodzie morskiej.

„Użyliśmy bardzo powszechnych komórek bakteryjnych, ale chcemy przeprowadzić dalsze badania, aby dowiedzieć się, co faktycznie żyje obszarach oceanu, które chcemy badać. Wcześniej wykazaliśmy, że połączenie różnych komórek bakteryjnych może poprawić trwałość i moc urządzenia, więc to kolejny pomysł, który możemy wykorzystać. Może przy użyciu uczenia maszynowego uda na się znaleźć optymalne połączenie gatunków bakterii w celu poprawy gęstości mocy i stabilności” - mówi prof. Seokheun "Sean" Choi, autor wynalazku opisanego na łamach magazynu „Advanced Materials Technologies” (http://dx.doi.org/10.1002/admt.202400426). (PAP)

Marek Matacz

mat/ agt/

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.