• <
APART_HOTEL_1100x200_gif_2024

Resort obrony zapoznaje się z postępem prac nad "Miecznikiem"

rk

07.08.2024 20:50 Źródło: PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o.
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Resort obrony zapoznaje się z postępem prac nad "Miecznikiem"

Partnerzy portalu

Fot. PGZ Stocznia Wojenna

W PGZ Stocznia Wojenna odbyła się wizyta wysokich rangą przedstawicieli Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Mieli okazję zapoznać się z przebiegiem prac związanych z przebudową stoczni, a także nad nowymi, wielozadaniowymi fregatami programu "Miecznik".

Przybyłych gości oprowadzili prezes zarządu Marcin Ryngwelski oraz członkini zarządu Beata Koniarska. Zaprezentowali postępy prac przy budowie pierwszej z trzech fregat programu "Miecznik", przyszłego ORP Wicher oraz inwestycji związanych z tym strategicznym przedsięwzięciem, w tym Hali Kadłubowej, będącej największym tego rodzaju obiektem stoczniowym w kraju. 

Wśród przybyłych gości byli obecni przedstawiciele MON, Agencji Uzbrojenia i polskiej Marynarki Wojennej, w tym:

- Pan Paweł Bejda, Wiceminister Obrony Narodowej;
- wiceadm. Jarosław Ziemiański, Inspektor Marynarki Wojennej;
- gen. bryg. Artur Kuptel, Szef Agencji Uzbrojenia;
- płk Krzysztof Komorowski, Dyrektor Departament Polityki Zbrojeniowej;
- Jan J. Grabowski, Członek Zarządu PGZ SA;
- Cezary Cierzan, Dyrektor Departamentu Technologii Morskich PGZ.

Fot. PGZ Stocznia Wojenna
Fot. PGZ Stocznia Wojenna


- Podczas wizyty skupiliśmy się na najważniejszych etapach budowy okrętów oraz inwestycjach związanych z tym największym w dziejach Marynarki Wojennej RP projektem. Nasi goście miał okazję zapoznać się z zaawansowanymi technologiami, które już wdrożyliśmy, aby zapewnić najwyższą jakość i efektywność produkcji - podkreśliła Beata Koniarska na portalu Linkedin.

Budowa wielozadaniowych fregat programu "Miecznik" ma oznaczać wielki przeskok jakościowy dla polskiej Marynarki Wojennej. Trzy okręty będą wchodzić w skład Dywizjonu Okrętów Bojowych 3. Flotylli Okrętów i stacjonować w Porcie Wojennym Gdynia. To również ważny etap rozwoju rodzimego przemysłu stoczniowego w Gdyni, który w przyszłości ma dalej zaopatrywać morski rodzaj sił zbrojnych w okręty zarówno na potrzeby krajowe, jak i zagraniczne.

Aktualnie PGZ Stocznia Wojenna przygotowuje się do przejęcia Hali Kadłubowej i przeniesienia do niej powstającego kadłuba przyszłego ORP Wicher. Jego budowa trwa od sierpnia 2023 roku, a położenie stępki miało miejsce w styczniu tego roku. Tam będą kontynuowane dalsze prace, a gotowy kadłub zostanie stamtąd w 2026 roku wyprowadzony na wodowanie.

Umowa z Inspektoratem Uzbrojenia została podpisana 27.07.2021 roku. Za realizację przedsięwzięcia odpowiada Konsorcjum PGZ-Miecznik w składzie: Polska Grupa Zbrojeniowa S.A., PGZ Stocznia Wojenna sp. z o.o. Partnerami strategicznymi w projekcie są firmy: Remontowa Shipbuilding S.A., Babcock, Thales UK oraz MBDA UK.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.