• <
CSL_1100X200_jpg_2024

Przy terminalu promowym w Świnoujściu powstaną zbiorniki na ścieki

Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Przy terminalu promowym w Świnoujściu powstaną zbiorniki na ścieki

Partnerzy portalu

Fot. ZMPSiŚ

Za prawie 8 mln zł Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście wybuduje przy terminalu promowym osiem zbiorników do odbioru popłuczyn ze statków - podał ZMPSiŚ. Inwestycja otrzymała 85 proc. unijnego dofinansowania i ma być gotowa na początku 2027 roku.

Zbiorniki przeznaczone do odbioru popłuczyn z ładowni statków (innych niż niebezpieczne) oraz wód balastowych ulokowane będą przy rozbudowanym niedawno Terminalu Promowym w Świnoujściu przy ul. Fińskiej. Powstać ma osiem zbiorników o pojemności 50 m sześć. każdy. Realizacja inwestycji, o której w poniedziałek poinformował Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście, potrwa ponad dwa lata.

"Zakres inwestycji obejmuje budowę obiektów odbiorczo-magazynowych oraz ośmiu zbiorników magazynowo – technologicznych. Zbiorniki zlokalizowane będą w sąsiedztwie parkingu przy terminalu. Zakończenie robót planowane jest na przełomie 2026 i 2027 roku, a wejście w fazę eksploatacji w pierwszym półroczu 2027" – powiedziała PAP Monika Woźniak-Lewandowska, z działu marketingu i komunikacji ZMPSiŚ.

Wyjaśniła, że wartość projektu pn. "Zapewnienie odbioru odpadów ze statków w porcie Świnoujście w celu spełnienia wymagań środowiskowych" szacowana jest na 1,83 mln euro, czyli ok. 8 mln zł. ZMPSiŚ otrzymał na tę inwestycję 1,55 mln euro, czyli 85 proc. dofinansowania w ramach trzeciego naboru nowego unijnego Instrumentu "Łącząc Europę" (CEF – Connecting Europe Facility, zastąpił dotychczasowy Fundusz TEN-T).

Inwestycja, która będzie realizowana w Świnoujściu, jest jednym z 134 projektów CEF (ich listę Komisja Europejska ogłosiła w tym miesiącu), które są przyjazne środowisku i "zapewnią inteligentną, zrównoważoną i wydajną infrastrukturę transportową".

Terminal Promowy Świnoujście obsługuje 12 rejsów na dobę. Promy kilku armatorów kursują między Polską a Szwecją.

Jak podkreśliła Woźniak-Lewandowska, ZMPSiŚ planuje już kolejne inwestycje na TPŚ, m.in. drugi etap rozbudowy instalacji do odbioru płynnych odpadów ze statków. Przy ul. Nowoartyleryjskiej również mają powstać zbiorniki do czasowego gromadzenia popłuczyn z mycia ładowni, a także ścieków przemysłowych, płynnych pozostałości ładunków, a także odpadów niebezpiecznych, w tym zaolejonych odpadów płynnych.

Zbiorniki na popłuczyny i inne odpady płynne zaplanowane na TPŚ to już czwarty projekt ZMPSiŚ, który otrzymał dofinansowanie z funduszy unijnych CEF – "Łącząc Europę". W ramach tego instrumentu finansowego UE dofinansowano budowę multimodalnego, kolejowego węzła przeładunkowego na Ostrowie Grabowskim w porcie Szczecin, rozbudowę o dodatkowe stanowisko morskiej części terminala LNG oraz budowę terminala instalacyjnego do obsługi potrzeb morskiej energetyki wiatrowej w porcie Świnoujście.

"CEF przyczyni się do rozwoju portu Szczecin i portu w Świnoujściu, który jest elementem korytarzy transportowych Bałtyk - Adriatyk i Morze Północne - Bałtyk" – podsumowała Woźniak-Lewandowska.

tma/ mick/

Partnerzy portalu

Wilhelmsen_390x150_2024
port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.