• <

Protest w Świnoujściu. Mieszkańcy zablokowali wjazd do tunelu

01.07.2024 20:35 Źródło: Urząd Miasta Świnoujście
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Protest w Świnoujściu. Mieszkańcy zablokowali wjazd do tunelu

Partnerzy portalu

Fot. Urząd Miasta Świnoujście

Blokada ulicy Ku Morzu i tym samym dostępu do plaży oraz zabytków wywołała wielkie niezadowolenie mieszkańców Świnoujścia. W sobotę blokowali ulice prowadzące do miasta, aby zażądać zmiany decyzji władz oraz służb, motywujących to bezpieczeństwem infrastruktury krytycznej.

Zamknięcie ulicy wiązało się z zabezpieczeniem okolic Terminala LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu. Na wniosek Straży Granicznej oraz Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Wojewoda Zachodniopomorski wprowadził od 13 kwietnia 2023 roku czasowy zakaz przebywania w odległości do 200 m wokół terminalu LNG w Świnoujściu. Wskazywano tu m.in. na zagrożenie związane z działalnością rosyjskich służb. Od dłuższego czasu pojawiały się pytania, czy w związku z sezonem letnim zostanie otwarta ulica Ku Morzu, zapewniająca dostęp do plaż oraz pozostałej infrastruktury turystycznej. Dotyczy to choćby Fortu Gerharda, jednego z fortów Twierdzy Świnoujście, który jest niedostępny do zwiedzania od strony lądu i wszelkie wycieczki muszą przybywać drogą wodną z użyciem promów.

W ostatnim momencie Komendant Morskiego Dywizjonu Straży Granicznej, kadm. Andrzej Prokopski, podpisał jednak zakaz wjazdu, co przelało czarę goryczy. Odbyło się to w momencie, gdy władze Świnoujścia miały uruchomić autobusy prowadzące w kierunku plaży na Warszowie, które będą mogły przejeżdżać przez strefę bezpieczeństwa. Jednak do tego nie dojdzie. W efekcie 29 czerwca rozpoczęły się pierwsze protesty, w których wzięło udział jak dotąd kilkadziesiąt osób.

Z protestującymi miała się spotkać prezydent Świnoujścia, Joanna Agatowska, która miała ich poinformować, że w tej sprawie spotka się z wiceministrem Arkadiuszem Marchewką, sekretarzem stanu w Ministerstwie Infrastruktury. Co istotne, na 9 lipca została zaplanowana nadzwyczajna sesja poświęcona planowanej budowie terminala kontenerowego. Przypomnijmy, że 24 maja prezydent Agatowska poinformowała, że inwestycja jest "do poprawki". W jej trakcie miało zostać naruszonych lub zignorowanych szereg przepisów.

Protest zabezpieczali policjanci. W tym czasie były przepuszczane pojedyncze samochody oraz służby ratunkowe. Jeśli nie dojdzie do odblokowania trasy albo wskazania satysfakcjonującej alternatywy, świnoujścianie zrzeszeni w ramach Grupy Morskiej na portalu Facebook zapowiadają kolejne protesty.

Partnerzy portalu

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.