• <
APART_HOTEL_1100x200_gif_2024

Prezydent mianował nowych admirałów polskiej Marynarki Wojennej

07.08.2023 13:13 Źródło: Kancelaria Prezydenta RP
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Prezydent mianował nowych admirałów polskiej Marynarki Wojennej

Partnerzy portalu

Fot. GospodarkaMorska.pl

Prezydent RP i zarazem Zwierzchnik Sił Zbrojnych Andrzej duda mianował 21 oficerów Wojska Polskiego na stopnie generalskie i admiralskie. Wśród nich są dowódcy jednostek morskiego rodzaju sił zbrojnych. Akty mianowania zostaną wręczone 14 sierpnia, w przeddzień Święta Wojska Polskiego.

Prezydent podpisał akty mianowania na wyższe stopnie oficerskie na podstawie art. 134 ust. 5. Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Akty mianowania zostaną wręczone przez Prezydenta RP 14 sierpnia br., w przeddzień Święta Wojska Polskiego.

Na stopień kontradmirała Wojska Polskiego mianowani zostali:

kmdr Andrzej Ogrodnik – Dowódca 3. Flotylli Okrętów;|
kmdr Piotr Sikora – Dowódca 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.

Na stopień generała broni Wojska Polskiego zostali mianowani:

– gen. dyw. Dariusz Łukowski – Zastępca Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego;|
– gen. dyw. Marek Sokołowski – I Zastępca Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Na stopień generała dywizji Wojska Polskiego zostali mianowani:

– gen. bryg. Norbert Iwanowski – Dowódca 1. Dywizji Piechoty Legionów;
– gen. bryg. Artur Kępczyński – Szef Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych;
– gen. bryg. Maciej Klisz – Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej;
– gen. bryg. Szymon Koziatek – Dowódca 12. Dywizji Zmechanizowanej;
– gen. bryg. Karol Molenda – Dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni;
– gen. bryg. Ireneusz Nowak – Inspektor Sił Powietrznych, Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Na stopień generała brygady Wojska Polskiego zostali mianowani:

płk Mariusz Chmielewski – Zastępca Dowódcy Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni;
płk Krzysztof Knut – Zastępca Szefa Inspektoratu Kontroli Wojskowej;
płk Sławomir Kocanowski – Dowódca 17. Brygady Zmechanizowanej;
płk Artur Kozłowski – Dowódca 1. Warszawskiej Brygady Pancernej;
płk Sławomir Lidwa – Dowódca 9. Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej;
płk Michał Marciniak – Zastępca Szefa Agencji Uzbrojenia;
płk Arkadiusz Mikołajczyk – Radca Koordynator, Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych;
płk Tadeusz Nastarowicz – Dowódca 21. Brygady Strzelców Podhalańskich;
płk Grzegorz Potrzuski – Szef Zarządu Wojsk Rakietowych i Artylerii, Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych;
płk Michał Strzelecki – Dowódca 6. Brygady Powietrznodesantowej;
płk Marcin Żal – Szef Pionu Planowania – Zastępca Szefa Sztabu ​Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Kmdr Andrzej Ogrodnik urodził się 12 grudnia 1966 roku w Wysokim Mazowieckim. W 1985 roku rozpoczął studia na Wydziale Nawigacji Morskiej i Broni Podwodnej w Wyższej Szkole Marynarki Wojennej w Gdyni. Po jej ukończeniu, w 1990 roku rozpoczął służbę na okręcie podwodnym ORP Orzeł, przechodząc wszystkie szczeble dowodzenia na tej jednostce, zaczynając od dowódcy działu, poprzez zastępcę dowódcy okrętu i kończąc na jej dowódcy. Od stycznia do maja 2005 roku był zastępcą dowódcy Polskiego Kontyngentu Wojskowego Bielik, wykonującego zadania na Morzu Śródziemnym w ramach operacji antyterrorystycznej pod kryptonimem „Active Endeavour”. Następnie rozpoczął służbę w sztabie 3. Flotylli Okrętów na stanowisku szefa Wydziału Operacyjnego Zarządu N-3, z którego w 2006 roku został skierowany na Podyplomowe Studia Operacyjno – Strategiczne na Akademii Obrony Narodowej. Po ich ukończeniu, w 2007 roku, objął dowodzenie Dywizjonem Okrętów Podwodnych, którym dowodził przez kolejne trzy lata. W 2010 roku ozpoczął służbę w strukturach NATO poza granicami kraju na stanowisku szefa Oddziału Planowania Ćwiczeń – zastępcy szefa Zarządu Ćwiczeń Połączonych w Joint Warfare Centre w Stavanger w Norwegii. Po powrocie do Polski, w roku 2013 został szefem Oddziału Oficerów Flagowych w Dowództwie Marynarki Wojennej, a po zmianie systemu dowodzenia i kierowania Siłami Zbrojnymi RP objął stanowisko szefa Oddziału Ratownictwa w Inspektoracie Marynarki Wojennej. Od 5 listopada 2018 roku komandor Andrzej Ogrodnik pełnił obowiązki na stanowisku zastępcy dowódcy Centrum Operacji Morskich – zastępcy Dowódcy Komponentu Morskiego. Decyzją Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Obrony Narodowej, z dniem 1 lutego 2023 roku kmdr Andrzej Ogrodnik został wyznaczony na stanowisko dowódcy 3. Flotylli Okrętów.

Kmdr Andrzej Ogrodnik został odznaczony między innymi: złotym medalem „Za Zasługi dla Obronności Kraju”, złotym medalem „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny” oraz „Medalem Srebrnym za Długoletnią Służbę”, a także „Gwiazdą Morza Śródziemnego”. Otrzymał również amerykański medal „Meritoriuous Service Medal” nadany przez Prezydenta USA. Jest żonaty i ma dwójkę dorosłych dzieci, córkę i syna.

Kmdr Piotr Sikora urodził się w 1969 roku w Paczkowie, w województwie opolskim. Jest absolwentem Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, podyplomowych studiów w zakresie zarządzania i dowodzenia siłami morskimi w AMW oraz podyplomowych studiów polityki obronnej w amerykańskiej Naval War College w Newport. Ukończył także szereg kursów specjalistycznych w kraju i za granicą m.in. w belgijsko-holenderskiej Szkole Wojny Minowej w Ostendzie oraz łotewskiej Akademii Obrony Narodowej w Rydze. Po ukończeniu Akademii Marynarki Wojennej w 1994 roku rozpoczął zawodową służbę wojskową w 13. Dywizjonie Trałowców, ówcześnie 9. Flotylli Obrony Wybrzeża w Helu. Od tego czasu przez kolejne lata jego kariera była ściśle związana z prowadzeniem działań z zakresu walki minowej, ze szczególnym uwzględnieniem działań przeciwminowych. W czasie służby w dywizjonie przeszedł wszystkie szczeble kariery okrętowej od stanowiska dowódcy działu okrętowego, po dowódcę grupy okrętów. Dowodził trałowcami ORP Śniardwy i ORP Mamry, a także niszczycielem min ORP Czajka. Pełnił także obowiązki dowódcy ORP Flaming w trakcie wydzielenia okrętu do udziału w zespole okrętów przeciwminowych NATO. Był również szefem sztabu - zastępcą dowódcy dywizjonu. Zwieńczeniem służby w 13. Dywizjonie Trałowców było objęcie dowodzenia jednostką w latach 2014 - 2018. Zajmował także szereg stanowisk w sztabach m.in. dywizjonu, Flotylli, Dowództwa Marynarki Wojennej, czy też Inspektoratu MW Dowództwa Generalnego RSZ. Kmdr Piotr Sikora jako dowódca niszczycieli min dwukrotnie brał udział w Stałym Zespole Sił Obrony Przeciwminowej NATO Europy Północnej (MCMFORNORTH, obecnie SNMCMG-1). W 2005 roku Piotr Sikora, wówczas komandor podporucznik, został skierowany do sztabu natowskiego zespołu, który pracował na estońskim okręcie dowodzenia ENS Admiral Pitka. Zdobyte w ten sposób doświadczenie wykorzystał w roku 2013, gdy przejął dowodzenie  i przez cały rok z pokładu okrętu ORP Kadm. Xawery Czernicki kierował działaniami Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (SNMCMG-1). Był drugim w historii oficerem polskiej MW, któremu powierzono dowodzenie elitą sojuszniczych sił przeciwminowych. Za wyjątkowe zdolności dowódcze, został w 2015 r. wyróżniony „wojskowym Oskarem” - nagrodą „Buzdygana” przyznawaną przez miesięcznik „Polska Zbrojna”. W latach 2013 – 2023 był mocno zaangażowany w program budowy nowoczesnych niszczycieli min dla Marynarki Wojennej RP. W budowie okrętów projektu 258 typu Kormoran II miał ogromy udział od etapu projektowania, aż po pomyślnie zakończony proces wdrożenia ich do służby. Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej z dniem 1 lutego 2023 r. został wyznaczony na stanowisko Dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.