• <
CSL_1100X200_jpg_2024

PRCiP realizuje kluczowe prace przy budowie terminalu instalacyjnego w Świnoujściu

Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas PRCiP realizuje kluczowe prace przy budowie terminalu instalacyjnego w Świnoujściu

Partnerzy portalu

Fot. Przedsiębiorstwo Robót Czerpalnych i Podwodnych

Przedsiębiorstwo Robót Czerpalnych i Podwodnych wykonało prace czerpalne i zasypowe w Świnoujściu. Działania te są częścią projektu pod nazwą „Budowa zdolności przeładunkowej portu morskiego w Świnoujściu do obsługi morskiej energetyki wiatrowej”, który obejmuje budowę terminalu instalacyjnego dla morskich farm wiatrowych. PRCiP jest zaangażowane w projekt jako podwykonawca firmy PORR.

Inwestorem części lądowej jest Orlen, który wraz z kanadyjskim partnerem Northland Power realizuje projekt budowy morskiej farmy wiatrowej Baltic Power. Ma ją tworzyć 76 turbin wiatrowych o mocy 15 MW każda. Wykonawcą części lądowej jest Budimex. Planuje się, że terminal rozpocznie pracę w 2025 roku, a zatrudnienie w nim znajdzie ok. 100 osób.

Natomiast za część morską (hydrotechniczną) całej inwestycji odpowiada Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście, a generalnym wykonawcą został PORR. Prace obejmują rozbudowę nabrzeży nr 1 i 2 oraz pogłębienie kanału wejściowego i basenu portowego oraz wykonanie konstrukcji nabrzeża nr 3 na długości ok. 300 metrów, co w przyszłości pozwoli na dalszy rozwój terminalu instalacyjnego. Docelowa głębokość techniczna przy nabrzeżach to 12,5 m.

Pierwszy etap obejmuje budowę dwóch nowych nabrzeży o łącznej długości około 500 m. Będą miały 10 stanowisk do wstępnego montażu wież. Każde z nich pozwoli na wstępny montaż wież turbin wiatrowych o wysokości ponad 100 m i masie ok. 1200 ton każda. Umożliwią też operowanie największym dostępnym obecnie specjalistycznym statkom typu jack-up, służącym do instalacji elementów morskich farm wiatrowych.

Przedsiębiorstwo Robót Czerpalnych i Podwodnych, działając jako podwykonawca, miało za zadanie „Wykonanie robót czerpalnych i zasypowych nabrzeża nr 1 i 2”.

– Zakres prac obejmował wykonanie robót czerpalnych na akwenie podejściowym do nowo budowanego terminalu instalacyjnego w Świnoujściu dla obsługi morskich farm wiatrowych do głębokości 12 m, a także roboty zasypowe za nowo posadowioną ścianką szczelną wzdłuż nabrzeży nr 1 i 2 o długości około 500 m, na powierzchni około 12 500 m kw. Wykonano zasyp w ilości 155 500 m sześc. gruntem piaszczystym oraz przetransportowano i odłożono na klapowisku morskim 828 m sześc. gruntu namułowego – informuje Agnieszka Królikowska z PRCiP.

PRCiP sprawowało też bieżącą kontrolę hydrograficzną nad prowadzonymi pracami. Trwały one od końca maja do lipca. Wcześniej przedsiębiorstwo wykonywało tam prace rozbiórkowe.

Przedsiębiorstwo Robót Czerpalnych i Podwodnych to największa firma pogłębiarska w Polsce. Istnieje na rynku od ponad 75 lat, wydobyła miliony metrów sześciennych urobku i uczestniczyła w wielu ważnych projektach morskich Rzeczpospolitej.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.