• <

Wicepremier Rosji: wraz z Niemcami popieramy realizację Nord Stream 2

jk

29.11.2017 14:43 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Wicepremier Rosji: wraz z Niemcami popieramy realizację Nord Stream 2

Partnerzy portalu

Wicepremier Rosji: wraz z Niemcami popieramy realizację Nord Stream 2 - GospodarkaMorska.pl

Rosja i Niemcy są zgodne, że do Nord Stream 2 nie należy stosować reguł trzeciego pakietu energetycznego UE - oznajmił w środę wicepremier Rosji Arkadij Dworkowicz. Szef MSZ Niemiec Sigmar Gabriel oponował przeciw zmienianiu norm prawnych wobec Nord Stream 2.

"Nie można zaakceptować sytuacji, w której Komisja Europejska zmienia pakiet rynku wewnętrznego energii, by działając wstecz zastosować go do tego projektu" - powiedział Gabriel, cytowany przez niemiecką agencję dpa. "Uważam, że jest to sprawa zasad" - dodał. Ocenił, że Gazprom i jego partnerzy, a także wszyscy inni inwestorzy angażujący się w projekty energetyczne potrzebują bezpieczeństwa prawnego.

Rosyjska agencja TASS przekazała wypowiedź Gabriela o tym, że projekt Nord Stream 2 "powinien działać według istniejących norm europejskich". "Nie należy zmieniać norm prawnych, ponieważ nasi partnerzy na całym świecie zaczynają się niepokoić - czy można kontynuować relacje z Niemcami, jeśli Berlin w ogóle nie opiera się na stworzonych wcześniej normach" - zacytowała szefa MSZ Niemiec.

Dworkowicz i Garbriel, który jest jednocześnie wicekanclerzem Niemiec, brali udział w rosyjsko-niemieckim forum gospodarczym w Petersburgu. Wcześniej w środę Dworkowicz poinformował, że omawiał z Gabrielem projekt Nord Stream 2. "Nasze stanowiska są takie same: uważamy, że należy realizować ten projekt" - relacjonował. "Uważamy, że trzeci pakiet energetyczny nie powinien mieć zastosowania do projektu" - dodał. Zapewnił, że Niemcy mają takie samo zdanie w tej kwestii.

System przesyłowy gazu w UE jest regulowany przez trzeci pakiet energetyczny, który mówi m.in. o tym, że sprzedawcą gazu i operatorem gazociągu nie może być ten sam podmiot. Unijne przepisy mówią też, że do takiego gazociągu muszą mieć dostęp inne przedsiębiorstwa. Oznacza to, że rosyjski Gazprom musiałby pozwolić, aby z Nord Stream 2 korzystały również inne firmy zainteresowane przesyłem. Gdyby projekt Nord Stream 2 został podporządkowany tym przepisom, inwestycja stałaby się dla Gazpromu mniej opłacalna.

Nord Stream 2 to projekt liczącej 1200 km dwunitkowej magistrali gazowej z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie. Moc przesyłowa to 55 mld metrów sześciennych surowca rocznie. Gazociąg ma być gotowy do końca 2019 r. Po tym roku Rosja zamierza zaprzestać przesyłania gazu rurociągami biegnącymi przez terytorium Ukrainy. Polska, kraje bałtyckie i Ukraina sprzeciwiają się projektowi.

Rząd Niemiec wspiera budowę Nord Stream 2, utrzymując, że ma on charakter biznesowy, a nie polityczny. W finansowaniu przedsięwzięcia uczestniczą niemieckie koncerny Uniper i Wintershall oraz francuski Engie, austriacki OMV i brytyjsko-holenderski Royal Dutch Shell.

Partnerzy portalu

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.