• <

Słowenia wdraża decyzję Trybunału Arbitrażowego ws. Zatoki Pirańskiej

pc

30.12.2017 19:39 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Słowenia wdraża decyzję Trybunału Arbitrażowego ws. Zatoki Pirańskiej

Partnerzy portalu

Słowenia wdraża decyzję Trybunału Arbitrażowego ws. Zatoki Pirańskiej - GospodarkaMorska.pl

Słowenia rozpoczęła w sobotę wdrażanie czerwcowej decyzji Trybunału Arbitrażowego ws. podziału Zatoki Pirańskiej. Lublana zapewnia, że sytuacja jest spokojna mimo porannego incydentu, gdy chorwackie statki wpłynęły na sporny akwen kontrolowany przez Słoweńców.

"Trzy chorwackie łodzie rybackie, którym towarzyszyły chorwackie jednostki policyjne wpłynęły na akwen morski należący do Słowenii" - powiedział cytowany przez agencje STA przedstawiciel słoweńskiego MSW Bosztjan Szefic. Słoweńska policja ostrzegła łodzie rybackie, że nielegalnie przekroczyły granicę i udokumentowała incydent.

"Zrobimy wszystko co w naszej mocy, by ograniczać takie sytuacje. W razie czego odpowiemy zgodnie z prawem i nałożymy kary" - zapewnił Szefic.

Werdykt Stałego Trybunału Arbitrażowego w Hadze z 29 czerwca 2017 roku przyznał Słowenii 80 proc. powierzchni Zatoki Pirańskiej oraz dostęp do wód międzynarodowych przez wody chorwackie, przy czym Zagrzeb ma zachować kontrolę nad częścią zatoki. Zaraz po wydaniu werdyktu Chorwacja oświadczyła, że "nie zamierza wcielić go w życie", a na początku lipca odrzuciła apel Komisji Europejskiej w tej sprawie.

Spór graniczny dotyczy liczącej 19 km kw. zatoki - akwenu wokół słoweńskiego portu Piran, dolnego odcinka rzeki Dragonja na półwyspie Istria i niewielkich rejonów przygranicznych wokół rzeki Mura we wschodniej Słowenii. Słoweńcy, powołując się na tradycję historyczną i konwencję ONZ o prawie morskim, rościli sobie prawa do całego akwenu, a Chorwaci - opierając się na tej samej konwencji, tyle że inaczej interpretowanej - byli skłonni się nim podzielić.

Z powodu sporu granicznego sięgającego 1991 roku, czyli ogłoszenia przez obydwie jugosłowiańskie republiki niepodległości, Słowenia zablokowała w grudniu 2008 roku negocjacje Chorwacji z Unią Europejską. W listopadzie 2009 roku Zagrzeb zgodził się na rozstrzygnięcie wieloletniego sporu granicznego na drodze arbitrażu i obydwa kraje podpisały odpowiednie porozumienie. Negocjacje z UE zostały wtedy wznowione i 1 lipca 2013 roku Chorwacja stała się 28. członkiem Unii.

Partnerzy portalu

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.