• <

Sejm: Projekt pakietu dla MŚP do komisji „deregulacyjnej”

pc

03.10.2018 14:51 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Sejm: Projekt pakietu dla MŚP do komisji „deregulacyjnej”

Partnerzy portalu

Sejm: Projekt pakietu dla MŚP do komisji „deregulacyjnej” - GospodarkaMorska.pl

Sejm zdecydował w środę w głosowaniu, że projekt tzw. pakietu MŚP trafi do komisji nadzwyczajnej ds. deregulacji.

We wtorek podczas pierwszego czytania wiceminister przedsiębiorczości i technologii Mariusz Haładyj oświadczył, że to "kolejna porcja zmian" przygotowanych we współpracy z przedsiębiorcami. Zaznaczył, że projekt odpowiada na postulaty przedsiębiorców dot. spraw, które im "przeszkadzają czy wręcz irytują ich w codziennej działalności gospodarczej".

Ten pakiet, jak podkreślił, zawiera blisko 50 punktowych zmian, które mają ograniczyć bariery prawne w otoczeniu przedsiębiorców. "Głównie przedsiębiorców z sektora MŚP" - zaznaczył. Haładyj wskazał na możliwość wliczenia w koszty uzyskania przychodu wartość pracy małżonka.

Projekt zakłada też, jak referował Haładyj, że jednorazowo będzie można rozliczyć stratę podatkową do wysokości 5 mln zł. Według wiceszefa MPiT to powinno zwiększyć przeżywalność firm.

Innym, "celowanym rozwiązaniem" jest zwolnienie podatkowe w CIT od niektórych dochodów alternatywnych spółek inwestycyjnych (ASI)uzyskanych ze zbycia udziałów/akcji - mówił Haładyj. "ASI są świetnym źródłem kapitału dla przede wszystkim start-upów, które odznaczają się dużą inwestycyjnością, ale też zazwyczaj małą kapitalizacją" -argumentował. Chodzi, jak wyjaśnił, żeby zwiększyć wehikuły finansowe dla małych firm.

Prezentowane rozwiązania zakładają też skrócenie terminu uprawniającego wierzyciela, który nie otrzymał należności, do skorzystania z ulgi na złe długi w VAT ze 150 do 90 dni. Jest to rozwiązanie wprowadzone po to, by "nie premiować kontrahentów, którzy nie płacą swoim wierzycielom" - tłumaczył wiceminister. Zwrócił też uwagę na status "małego podatnika” w PIT i CIT, który uzyskają firmy o sprzedaży do 2 mln euro rocznie (obecnie jest to 1,2 mln euro).

Rozwiązanie, które obejmuje blisko 5 mln pracowników i wpływa na ponad 1 mln pracodawców to - jak zaznaczył Haładyj - zniesienie bezwzględnego obowiązku pracodawcy zapewnienia szkoleń okresowych BHP pracownikom administracyjno-biurowym. "Podnosimy też do 50 pracowników (ponad dwukrotnie) limit pracowników, do którego pracodawca nie musi zatrudniać specjalistów od BHP" - wyliczył.

Przepis, który ma - jak przekonywał wiceszef MPiT - urealnić system wezwań na badania kontrolne - zwolnień L4. "Chodzi o to, żeby te zwolnienia, które są krótkotrwałe, a które stanowią ponad 50 proc. wszystkich zwolnień chorobowych były możliwe do skontrolowania" - wyjaśniał. Podkreślił, że dzisiejszy system "podwójnego awizowania" jest kulawy, jeżeli chodzi o możliwość wyłapywania nieprawidłowości. Zaznaczył, że nie chodzi o zakazanie korzystania ze dobrodziejstw zwolnienia lekarskiego, tylko "urealnienie obecnie obowiązującego systemu weryfikacji tychże zwolnień".

Projektowane przepisy zakładają ponadto ujednolicenie formularzy deklaracji podatkowych w przypadku podatków lokalnych (podatku od nieruchomości czy leśnego) oraz umożliwienie składania ich drogą elektroniczną. Jak mówił Haładyj, obecnie formularze są bardzo zróżnicowane - opracowują je samorządy, co utrudnia przedsiębiorcom, mającym nieruchomości na terenie więcej niż jednej gminy, rozliczanie podatków należnych samorządom.

Kolejna propozycja zawarta w projekcie to, jak mówił wiceszef MPiT, skrócenie do 5 lat okresu obowiązkowego przechowywania zatwierdzonych sprawozdań finansowych. Obecnie obowiązek ten jest bezterminowy.

Przewidziano też zmiany w funkcjonowaniu spółki z o.o. - których jest według Haładyja ponad 400 tys. Możliwe będzie np. podejmowanie wszystkich uchwał przez wspólników na odległość, w trybie obiegowym. Wprowadzone mają zostać również reguły zwrotu przez wspólników zaliczek pobranych na poczet dywidendy, w przypadku, gdy spółka osiągnie stratę albo nie osiągnie zysku w założonej wysokości.

Partnerzy portalu

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.