• <

Premier: Będziemy kontynuować program modernizacji służb mundurowych

pc

28.08.2018 13:48 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Premier: Będziemy kontynuować program modernizacji służb mundurowych

Partnerzy portalu

Premier: Będziemy kontynuować program modernizacji służb mundurowych - GospodarkaMorska.pl

Poprzez skuteczne uszczelnienie systemu podatkowego możemy kontynuować program modernizacji służb mundurowych - powiedział premier Mateusz Morawiecki pytany o spotkanie z przedstawicielami służb mundurowych. Zapewnił, że na pewno dialog z tym środowiskiem będzie kontynuowany.

Premier pytany był na konferencji po posiedzeniu rządu o spotkanie z przedstawicielami związków zawodowych służb mundurowych. Podczas którego związkowcy chcieli porozmawiać z szefem rządu o podpisaniu porozumienia ws. realizacji ich postulatów, m.in. podwyżek pensji i likwidacji granicy wieku, od którego mogą przechodzić na emeryturę.

Odpowiadając Morawiecki przypomniał, że od 2016 r. wdrażany jest program modernizacji służb mundurowych przygotowany przez ówczesnego ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Błaszczaka, obecnie kontynuowany przez jego następcę na tym stanowisku Joachima Brudzińskiego. "W ramach tego programu my przeznaczyliśmy 10 mld zł na właśnie modernizację służb mundurowych oraz na podnoszenie wynagrodzeń wszystkich pracowników służb mundurowych" - powiedział premier. "Dodatkowo w tym roku dla niżej uposażonych policjantów czy pracowników państwowej straży pożarnej i innych służb mundurowych w maju nastąpiły pewne dodatkowe regulacje wynagrodzeń" - dodał.

Morawiecki zapewnił, że "poprzez skuteczne uszczelnienie systemu podatkowego, my możemy kontynuować program modernizacji służb mundurowych i na pewno ten dialog ze środowiskami mundurowymi będzie kontynuowany".

Premier zwrócił również uwagę na to, że postulaty związkowców są różne, niezwiązane wyłącznie z wynagrodzeniami. Dotyczą także modernizacji sprzętu. "Uważam, że, w wielu aspektach my - przynajmniej ja bym sobie bardzo życzył, żebyśmy osiągnęli porozumienie, bo chcemy opierać na porozumieniu naszą politykę społeczną, ale też politykę z ważnymi grupami, w tym przypadku zawodowymi. To jest grupa zawodowa jakże ważna dla służby publicznej, dla działania instytucji państwa polskiego" - podkreślił.

Protest policjantów trwa od 10 lipca. Od 16 lipca dołączyli do nich funkcjonariusze Straży Granicznej, Służby Więziennej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Celno-Skarbowej. Decyzję o ogólnopolskiej akcji protestacyjnej podjęła Rada Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych.

Początkowo związkowcy domagali się podwyżek o 650 zł, powrotu do poprzedniego systemu emerytalnego i odmrożenia waloryzacji pensji. 12 marca br. wysłali swoje postulaty do szefów ministerstw: Spraw Wewnętrznych i Administracji, Finansów oraz Sprawiedliwości. Jeszcze w marcu Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych informowała, że jeśli postulaty nie zostaną spełnione, odbędą się protesty.

Później Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Policjantów poinformował o gotowości do ustępstw, m.in. w sprawie powrotu do poprzedniego systemu emerytalnego. Zapowiedziano również zgodę na pozostawienie 25-letniego okresu służby, ale podkreślono żądanie likwidacji zapisu określającego wiek, od którego funkcjonariusze mogą przechodzić na emeryturę. Obecnie jest to 55. rok życia.

W piśmie do szefa rządu związkowcy ze służb mundurowych napisali, że decyzja o podpisaniu porozumienia, "które daje szansę na odwrócenie w najbliższych latach bardzo niekorzystnych trendów związanych z odejściami ze służby oraz niskim statusem materialnym funkcjonariuszy, w obliczu zmian na rynku pracy" jest "tak naprawdę w rękach" premiera Mateusza Morawieckiego.

"Trwająca od 10 lipca akcja protestacyjna mogłaby zostać zakończona podpisaniem porozumienia w zakresie spełnienia wysuniętych postulatów. Jednakże dotychczasowe negocjacje z przedstawicielami MSWiA nie przynoszą oczekiwanych przez wszystkie strony efektów. Wielokrotnie podnoszony był argument, iż wiele negocjowanych przez nas zagadnień wykracza poza kompetencje MSWiA, a leży w gestii Prezesa Rady Ministrów" - napisali związkowcy.

MSWIA wielokrotnie zapewniało, że jest otwarty na rozmowy ze związkowcami.

Partnerzy portalu

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.