• <

Premier Szydło udaje się do Wybrzeża Kości Słoniowej na szczyt UE-Unia Afrykańska

pc

27.11.2017 16:35 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Premier Szydło udaje się do Wybrzeża Kości Słoniowej na szczyt UE-Unia Afrykańska

Partnerzy portalu

Premier Szydło udaje się do Wybrzeża Kości Słoniowej na szczyt UE-Unia Afrykańska - GospodarkaMorska.pl

Premier Beata Szydło we wtorek udaje się do Wybrzeża Kości Słoniowej, gdzie weźmie udział w rozpoczynającym się w środę w Abidżanie dwudniowym szczycie Unii Europejskiej i Unii Afrykańskiej. Szefowa polskiego rządu w trakcie jednej z sesji szczytu zabierze głos ws. bezpieczeństwa.

Rozpoczynający się w środę piąty szczyt UE-UA będzie okazją do podsumowania przez 55 przywódców państw wchodzących w skład Unii Afrykańskiej i 28 liderów europejskich wzajemnych stosunków po dziesięciu latach od podpisania w Lizbonie strategii UE-Afryka. Według organizatorów szczyt zgromadzi około 5 tysięcy uczestników.

Tematem przewodnim rozmów poza wzajemnymi stosunkami między oboma kontynentami ma być współpraca i rozwój młodzieży. Wśród dyskutowanych problemów znajdą się również kwestie bezpieczeństwa, migracji, wdrażania zasad demokratycznych, praw człowieka, inwestycji i handlu oraz tworzenia nowych miejsc pracy.

"Te cykliczne spotkania przywódców europejskich i afrykańskich stanowią płaszczyznę wymiany informacji, doświadczeń, a także zacieśniania współpracy w obszarze polityki gospodarczej i bezpieczeństwa" - powiedział PAP rzecznik rządu Rafał Bochenek. Jak dodał sprawą niezwykle istotną obecnie są wspólne działania związane z zapobieganiem migracji.

"Rozmowy na szczycie będą miały ważne znaczenie zwłaszcza w kontekście bezpieczeństwa regionalnego, jak i współpracy mającej na celu ograniczenie emigracji młodych ludzi z Afryki. Kryzys migracyjny jest wciąż nierozwiązany i z każdym tygodniem narasta" - zauważył rzecznik rządu.

Bochenek poinformował, że w trakcie szczytu szefowa polskiego rządu zabierze głos podczas jednej z sesji. "Premier Beata Szydło zabierze głos w temacie szeroko rozumianego bezpieczeństwa, a także polityki klimatycznej, która do swej skuteczności wymaga współdziałania jak najwięcej liczby państw" - dodał.

Dotychczasowe szczyty AU-UE miały miejsce w Kairze (2000 r.), Lizbonie (2007 r.), Trypolisie (2010), a ostatni z nich odbył się trzy lata temu w Brukseli. Ponad 60 liderów z Afryki i Europy w przyjętej w stolicy Belgii deklaracji podkreślili ścisły charakter stosunków UE-Afryka i potrzebę ich rozwoju w przyszłości.

Unia Afrykańska to organizacja o charakterze politycznym, wojskowym i gospodarczym z siedzibą w stolicy Etiopii Addis Abebie, która swoim zasięgiem obejmuje cały kontynent, a formalnie w jej skład wchodzi 55 państw. Została powołana w lipcu 2002 r. na szczycie w Durbanie, zastępując funkcjonującą wcześniej Organizację Jedności Afrykańskiej.

Podstawowymi założeniami powstania UA była promocja rozwiązań demokratycznych na kontynencie afrykańskim, wspieranie rozwoju gospodarczego państw członkowskich, walka z korupcją, ochrona praw człowieka, działanie na rzecz integracji i zakończenia konfliktów.

Partnerzy portalu

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.