• <

PLN odporny na krajowe dane, rentowności zależne od rynków bazowych

pc

15.11.2017 03:00 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska PLN odporny na krajowe dane, rentowności zależne od rynków bazowych

Partnerzy portalu

PLN odporny na krajowe dane, rentowności zależne od rynków bazowych - GospodarkaMorska.pl

Gołębie stanowisko RPP ws. stóp proc. powoduje, że dobre dane z kraju nie wystarczają do umocnienia złotego w relacji do euro - oceniają eksperci. Ich zdaniem, SPW ze środka i długiego końca krzywej będą podążać za rynkami bazowymi, natomiast wycena dwuletnich obligacji będzie stabilna.

RYNEK WALUTOWY

"Kluczowe dla złotego jest stanowisko Rady Polityki Pieniężnej z zeszłego tygodnia, która pomimo podwyższenia ścieżki inflacyjnej, utrzymała wcześniejsze stanowisko odnośnie ścieżki podwyżek stóp procentowych. Wydaje się, że to (ostatnie posiedzenie RPP - PAP) był kluczowy moment, który nieco zdeprecjonował przyszłe znaczenie danych lokalnych względem danych globalnych" - powiedział PAP Biznes Jarosław Kosaty, strateg rynku długu PKO BP.

"Zgodnie ze stanowiskiem Rady, dyskusja na temat podwyżki stóp może się rozpocząć dopiero w połowie 2018 roku, oznacza to, że dominujące znaczenie w kształtowaniu kursu EUR/PLN do tego czasu mogą mieć czynniki globalne. Na ten moment, te czynniki +nie są złe+, opóźnia się m. in. wdrożenie reformy podatkowej w USA, a jej wcześniejsze wprowadzenie byłoby negatywne dla walut rynków wschodzących. Na razie nie dostrzegam większych zagrożeń dla polskiej waluty" - dodał.

Produkt Krajowy Brutto w III kwartale 2017 roku wzrósł o 4,7 proc. rdr oraz wzrósł o 1,1 proc. kdk wobec wzrostu w II kw. na poziomie 4,0 proc. rdr po korekcie - podał we wtorek GUS. Kurs EUR/PLN - wbrew przewidywaniom analityków - nie zszedł na niższe poziomy.

"Dziś rano mieliśmy dane z Chin, bardzo ważne dla aktywów rynków wschodzących, były one słabsze od oczekiwań i moim zdaniem ten czynnik spowodował pewne zniwelowanie znaczenia dobrych danych o tempie wzrostu naszego PKB" - powiedział Kosaty.

Produkcja przemysłowa Chin wzrosła w październiku o 6,2 proc. rdr. Analitycy spodziewali się wzrostu produkcji rdr o 6,3 proc., po wzroście poprzednio o 6,6 proc. Sprzedaż detaliczna w Chinach wzrosła w październiku o 10,0 proc. rdr. Analitycy spodziewali się wzrostu o 10,5 proc. rdr.

Zapytany o potencjalny zakres wahań EUR/PLN w najbliższych dniach, strateg odparł, że najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest stabilizacja kursu wokół bieżących poziomów.

RYNEK DŁUGU

Również w kontekście polskich obligacji o pięcio- i dziesięcioletnim terminie zapadalności kluczowe - zdaniem ekonomistów ING Banku Śląskiego - będą wahania na rynkach bazowych.

"Perspektywy amerykańskich papierów oceniamy umiarkowanie negatywnie, Trump chce pokazać +cokolwiek+ przed wyborami cząstkowymi, więc może zgodzić się na okrojenie planów przez fiskalnie konserwatywny Senat. Nadal spodziewamy się, że największe pole do przeceny mają papiery peryferyjnych gospodarek Eurolandu" - napisali w tygodniku ekonomicznym.

"Perspektywy krajowych obligacji ze środka i długiego końca (krzywej dochodowości - PAP) zależą głównie od rynków bazowych. Krótkie POLGBs będą natomiast raczej stabilne" - dodali.

Ich zdaniem czynnikiem mogącym zwiększać ryzyko dalszego wzrostu dochodowości polskich obligacji może okazać się najbliższa aukcja sprzedaży.

Najbliższy przetarg sprzedaży obligacji skarbowych odbędzie się w czwartek 23 listopada 2017 roku. Zgodnie z komunikatem Ministerstwa Finansów, planowana podaż papierów mieści się w przedziale 4 - 8 mld zł.

Partnerzy portalu

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.