• <

MF: Komisja Europejska optymistycznie ocenia sytuację gospodarczą w Polsce

pc

09.11.2017 15:19 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska MF: Komisja Europejska optymistycznie ocenia sytuację gospodarczą w Polsce

Partnerzy portalu

MF: Komisja Europejska optymistycznie ocenia sytuację gospodarczą w Polsce - GospodarkaMorska.pl

Komisja Europejska optymistycznie ocenia sytuację gospodarczą w Polsce - poinformowało Ministerstwo Finansów w komunikacie odnoszącym się do przedstawionych w czwartek jesiennych prognoz gospodarczych Komisji Europejskiej.

Resort finansów zauważył, że KE zwróciła uwagę na wysoki wzrost PKB Polski i historycznie niski poziom deficytu w latach 2017-18. Zdaniem ministerstwa, Komisja Europejska jest optymistyczna w ocenie sytuacji gospodarczej w Polsce; nasz kraj jest liderem pod względem tempa wzrostu gospodarczego wśród dziesięciu największych gospodarek UE.

"KE zwraca uwagę na rosnącą efektywność administracji podatkowej, co sprzyja ograniczeniu nierównowagi finansów publicznych" - napisano w komunikacie MF.

Wskazano, że zgodnie z jesiennymi prognozami KE, tempo wzrostu gospodarczego w Polsce przyspieszy w tym roku do 4,2 proc. wobec 2,9 proc. zanotowanych rok wcześniej. Prognozowane przyspieszenie PKB to w głównej mierze efekt zakładanej odbudowy nakładów inwestycyjnych oraz szybszego tempa wzrostu konsumpcji prywatnej.

"Eksperci Komisji oczekują, że wysokie tempo wzrostu PKB utrzyma się w przyszłym roku, choć jego poziom (3,8 proc.) będzie już nieco niższy niż w roku bieżącym (głównie za sprawą niższego tempa wzrostu konsumpcji prywatnej, podczas gdy inwestycje mają przyspieszyć). W horyzoncie prognozy Polska pozostanie liderem pod względem tempa wzrostu gospodarczego wśród dziesięciu największych gospodarek UE, będzie też w grupie ośmiu najszybciej rozwijających się krajów UE. Bieżące prognozy KE na lata 2017-18 są istotnie wyższe niż w wiosennej edycji prognoz" - podkreślono.

Według MF eksperci Komisji wyraźnie podnieśli też dla Polski prognozy dotyczące tempa wzrostu potencjalnego PKB. Oczekują oni, że do 2019 r. tempo to będzie stopniowo przyspieszać, co wskazuje na rosnące zdolności rozwoju kraju bez generowania nierównowag i jest pozytywną oceną fundamentów polskiej gospodarki.

Zaznaczono, że deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych zmniejszy się w 2017 r., zgodnie z prognozą Komisji, do 1,7 proc. PKB wobec 2,5 proc. PKB w 2016 r. W latach 2018-19 wyniesie odpowiednio 1,7 proc. i 1,9 proc. PKB.

"Jeśli szacunek KE na rok bieżący się potwierdzi, oznaczać to będzie rekordowo niski deficyt. W okresie członkostwa Polski w UE jedynie w 2007 r. deficyt osiągnął zbliżony poziom (1,9 proc. PKB). Niższy niż oczekiwany przez MF (2,6 proc. PKB w jesiennej notyfikacji przesłanej do Eurostatu) deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych w 2017 r. wynika przede wszystkim z bardziej optymistycznych prognoz Komisji odnośnie do wzrostu gospodarczego w Polsce, determinowanego głównie wzrostem popytu krajowego" - tłumaczy MF.

"KE bardziej optymistycznie ocenia w związku z tym wpływy z podatków, w szczególności z podatków pośrednich. Jednocześnie Komisja, biorąc pod uwagę zrealizowane wydatki budżetu państwa, dość konserwatywnie ocenia możliwości znaczącego wzrostu wydatkowania w IV kwartale br." - dodano.

Zdaniem resortu finansów Komisja Europejska w 2018 r. zakłada utrzymanie deficytu sektora finansów publicznych w relacji do PKB na zbliżonym poziomie do 2017 r. "Dobry punkt wyjściowy w 2017 r. oznacza również, że dla 2018 r. prognoza Komisji jest bardziej optymistyczna od prognoz MF (2,7 proc. PKB w ustawie budżetowej na 2018 r.). Różnica ta ma źródło m.in. w wykorzystywanym przez Ministerstwo podejściu do prognozowania wydatków sektora instytucji rządowych i samorządowych, tj. w założeniu o pełnym wykorzystaniu limitu wydatków wynikającego ze stabilizującej reguły wydatkowej" - napisano.

Dodał, że dług sektora instytucji rządowych i samorządowych zmniejszy się w 2017 r. do 53,2 proc. PKB wobec 54,1 proc. PKB w 2016 r. W latach 2018-19 ustabilizuje się na poziomie 53 proc. PKB.

Partnerzy portalu

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.