• <

Eurozłoty w trendzie horyzontalnym do końca tygodnia; rynek czeka na decyzje z USA

pc

02.11.2017 15:57 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Eurozłoty w trendzie horyzontalnym do końca tygodnia; rynek czeka na decyzje z USA

Partnerzy portalu

Eurozłoty w trendzie horyzontalnym do końca tygodnia; rynek czeka na decyzje z USA - GospodarkaMorska.pl

Eurozłoty może pozostać w trendzie horyzontalnym do końca tygodnia. Rentowności obligacji mogą w najbliższych dniach wzrosnąć na długim końcu krzywej, jeżeli inwestorzy poznają plan obniżki podatków w USA.

"Dziś dzieje się niewiele, eurozłoty cały czas oscyluje w okolicy 4,235. Czekamy na duże rozstrzygnięcia ze Stanów Zjednoczonych” - powiedział PAP Biznes Piotr Popławski, ekonomista ING Banku Śląskiego.

W czwartek o godz. 20.00 czasu polskiego Trump przedstawi swojego kandydata na stanowisko prezesa Fed. Potem tę kandydaturę musi jeszcze zatwierdzić Senat. Inwestorzy czekają także na projekt reformy podatków w USA.

"Eurozłoty cały czas w przedziale 4,22 – 4,26. Wydaje mi się, że możemy spodziewać się spokojnego handlu i że pozostaniemy w tym przedziale do końca tygodnia” - powiedział Marcin Turkiewicz, diler walutowy z mBanku.

Zdaniem Popławskiego, złoty w najbliższych dniach raczej pozostanie w trendzie horyzontalnym. Na notowania polskiej waluty mógłby wpłynąć wybór nowego szefa Rezerwy Federalnej, gdyby został nim ktoś inny niż typowany w tej chwili Jerome Powell.

"Jego zwycięstwo oznaczałoby kontynuację obecnej polityki Fedu. Gdyby szefem Fedu jednak została osoba o jastrzębim, propodwyżkowym nastawieniu, to byłoby to korzystne dla dolara, natomiast osłabiłby się złoty. Natomiast traktujemy ten scenariusz jako mało prawdopodobny” – powiedział.

RENTOWNOŚCI MOGĄ WZROSNĄĆ NA DŁUGIM KOŃCU


Zdaniem Popławskiego, rentowności obligacji mogą wzrosnąć w najbliższych dniach po publikacji planu reformy podatkowej w Stanach Zjednoczonych.

"Jeżeli faktycznie poznamy plan obniżek podatków w USA, rentowności raczej pójdą w górę na długim końcu, bo to oznacza wyższe stopy w Stanach" - powiedział.

Według eksperta, w dłuższej perspektywie można spodziewać się wzrostu rentowności krajowych papierów wartościowych na długim końcu krzywej.

"Czynniki lokalne i globalne mówią o tym, że rentowności obligacji powinny pójść w Polsce w górę (do końca roku - PAP). Wyjątkiem będą zapewne papiery z krótkiego końca, czyli 2-3 letnie, bo tam mamy niską podaż (...), więc tutaj zakładam, że rentowności zostaną niskie, albo nawet spadną" - powiedział.

Według ekonomisty, presja na wzrost rentowności na długim końcu krzywej będzie utrzymywać się do końca roku.

"Ona nie będzie duża, nie więcej niż 20 pb. Jeśli chodzi natomiast o krótki koniec, to pewnie taki największy potencjał do ruchu jest w ciągu jednego, dwóch tygodni" - dodał.

Partnerzy portalu

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.