• <

DZIEŃ NA FX/FI: Osłabienie dolara może być krótkotrwałe; PLN podatny na nastroje zewnętrzne

pc

03.11.2018 14:49 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska DZIEŃ NA FX/FI: Osłabienie dolara może być krótkotrwałe; PLN podatny na nastroje zewnętrzne

Partnerzy portalu

DZIEŃ NA FX/FI: Osłabienie dolara może być krótkotrwałe; PLN podatny na nastroje zewnętrzne - GospodarkaMorska.pl

Lekkie osłabienie amerykańskiej waluty może okazać się krótkotrwałe, a istotne dla dolara będą przyszłotygodniowe dane z amerykańskiej gospodarki oraz czwartkowe posiedzenie Fed - oceniają eksperci. Dodają, że złoty może być bardziej podatny na nastroje globalne.

W stosunku do zamknięcia z zeszłego piątku kurs USD/PLN nie zanotował znaczących zmian w wycenie, jednak w ciągu ostatnich pięciu dni wahania pary były znaczne. Najwyższy poziom 3,84 para osiągnęła w środę, natomiast przez znaczną część dnia w piątek oscylowała poniżej 3,78. Lekkie wzrosty miały miejsce po publikacji danych z amerykańskiego rynku pracy.

Zdaniem Marka Rogalskiego przyszłotygodniowe dane mogą dać więcej odpowiedzi odnośnie kierunku, w którym będzie podążała amerykańska waluta.

"Czy to był tydzień sygnalizujący dłuższy odwrót od dolara? Zobaczymy. W każdym razie bilans ostatnich dni jest spadkowy. Piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy wypadły nieźle, zwłaszcza, że dynamika płacy godzinowej w październiku przyspieszyła do 3,1 proc. rdr. W przyszłym tygodniu uwagę rynku przykują wtorkowe wybory do Kongresu, ale i też czwartkowe posiedzenie FED, oraz publikowane dane: ISM dla usług w poniedziałek oraz inflacja PPI w piątek" - napisał w raporcie Marek Rogalski, analityk DM BOŚ.

Podobna zmienność towarzyszyła w tym tygodniu parze EUR/PLN (4,305 - 4,346), jednak w stosunku do zamknięcia sesji z poprzedniego piątku kurs EUR/PLN nie zanotował znaczącej zmiany.

Zdaniem Konrada Białasa, głównego ekonomisty DM TMS Brokers, w obliczu słabnących danych makro z Polski, "złoty będzie teraz większym zakładnikiem zewnętrznego sentymentu, gdyż dane krajowe na razie przestają być solidną tarczą ochronną".

W piątek firma Markit podała, że wskaźnik PMI dla Polski w październiku ukształtował się na poziomie 50,4 pkt. wobec 50,5 pkt. we wrześniu i wobec prognozy 50,2 pkt.

Zdecydowanie bardziej znaczące zmiany na przestrzeni tygodnia zanotowały polskie obligacje skarbowe, których wyceny spadły na całej długości krzywej. Tygodniowa zmiana rentowności w przypadku DS1020 wyniosła +2pb, dla DS1023 +7pb, dla WS0428 +8 pb.

Partnerzy portalu

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.