• <

Analiza ARP: W marcu spadek cen na międzynarodowym rynku węgla

pc

10.04.2019 03:49 Źródło: PAP
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Analiza ARP: W marcu spadek cen na międzynarodowym rynku węgla

Partnerzy portalu

Analiza ARP: W marcu spadek cen na międzynarodowym rynku węgla - GospodarkaMorska.pl

W marcu br. na przeważającej części międzynarodowego rynku węgla nadal obserwowany był spadek cen tego surowca, a dynamika spadku była większa niż w dwóch poprzednich miesiącach - wynika z analizy katowickiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP).

Agencja monitoruje międzynarodowy rynek węgla kamiennego oraz sytuację w polskim górnictwie, publikując swoje analizy w portalu Polski Rynek Węgla. Z najnowszego opracowania wynika, iż marcowy spadek cen najbardziej odczuli producenci węgla z obszaru Azji-Pacyfiku, który zdominowany jest w znacznej mierze przez słabnący popyt ze strony Chin.

W Europie ceny węgla na początku marca zyskały na wartości, głównie dzięki wzrostowi cen ropy naftowej, które utrzymywały na wysokim poziomie ceny większości surowców. Tygodniowy indeks CIF ARA (Amsterdam, Rotterdam, Antwerpia) zyskał w pierwszym tygodniu marca 2 USD na tonie i wyniósł 74,90 USD za tonę. Ostatecznie jednak nie zrealizowano żadnej transakcji w oparciu o ten indeks, a zapasy w portach nadal utrzymywały się powyżej średnich historycznych. Na początku marca zapasy węgla w czterech głównych europejskich terminalach przekraczały 6,3 mln ton.

Druga połowa miesiąca - jak wskazują analitycy ARP - znacząco zwiększyła straty w europejskiej części rynku. Spory spadek konsumpcji węgla w elektrowniach niemieckich, w połączeniu ze zwiększoną produkcją energii z wiatru, skutecznie obniżał notowania europejskich indeksów w drugiej połowie miesiąca. 29 marca indeks tygodniowy osiągnął poziom najniższy od września 2016 roku - 58,67 USD za tonę węgla o wzorcowych parametrach.

Ponadto - jak czytamy w opracowaniu - niskie ceny gazu w Europie zwiększyły możliwości jego konkurowania z węglem. W efekcie, po raz pierwszy w tej dekadzie, tygodniowa produkcja energii z gazu przekroczyła poziom tej produkowanej z węgla, podczas gdy konsumpcja węgla stanowiła w marcu tylko 3,6 proc. całkowitej produkcji energii w Niemczech, Francji, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii, osiągając ogółem wielkość 4,6 terawatogodzin - to najniższy miesięczny wynik w minionych czterech latach.

Podobnie jak w obszarze Atlantyku, trendom spadkowym poddane były także ceny węgla kamiennego w RPA oraz w Australii; obniżyła się również wartość indeksu CFR Południowe Chiny.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.