• <

Czy nowa siatka aliansów ustablizuje sytuację na rynku kontenerowców?

PMK

28.10.2016 14:45 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Czy nowa siatka aliansów ustablizuje sytuację na rynku kontenerowców?

Partnerzy portalu

Czy nowa siatka aliansów ustablizuje sytuację na rynku kontenerowców? - GospodarkaMorska.pl

W kwietniu przyszłego roku cztery największe alianse kontenerowe - 2M, Ocean Three, CKYHE i G6 w efekcie przetasowań zmienią się już tylko w trzy sojusze: 3M, Ocean Alliane i The Alliance. Czy to starczy do ustabilizowania sytuacji na rynku kontenerowym?

Eksperci z agencji McKinsey & Co Shanghai twierdzą, że większy wpływ będzie miała konsolidacja rynku, czyli wchłanianie mniejszych armatorów przez większych.

- Zmiany w aliansach nie wpłynęło wielce na spedytorów. A jeżeli nawet to negatywnie, gdyż zmusiły ich do nagłej zmiany swoich siatek logistycznych - twierdzi Steve Saxon, partner McKinsey & Co Shanghai. - Lepsza dla rynku będzie konsolidacja, zdecydowanie - dodał.

W tym roku udział procentowy w rynku pierwszej trójki wśród armatorów już zdążył się powiększyć o 3 proc. Ogółem na koniec sierpnia w służbie było 6080 kontenerowców liniowych, czyli takich, które pływają na stałych połączeniach. Ich zdolność przewozowa to 20,75 mln TEU.

Liderem pod tym względem dalej zostaje duński Maersk Line, z flotą 617 kontenerowców o ładowności 3,17 TEU (15.3 proc światowej mocy). Za nimi znajduje się szwajcarski MSC z 487 statkami o ładowności 2,78 TEU (13,4 proc. udziału) oraz francuskie CMA CGMA z 484 jednostkami o ładowności 2,22 mln TEU (10,8 proc. rynku).

Łącznie pierwsza dziesiątka największych przewoźników posiada aż 67,8 proc. udziałów w światowych zdolnościach transportu drobnicy w kontenerach.

Alianse i fuzje to sposób linii żeglugowych na przywrócenie równowagi między popytem i podazą oraz zwiększenie rentowności działalności. Miało to być następstwem efektów uzyskanych z ekonomii skali. Ostatnim przykładem konsolidacji jest fuzja armatorów Hapag-Lloyd i UASC.

Armatorzy w walce z kryzysem decydują się też na większe niż wcześniej złomowanie starych jednostek. Mimo jednak tych zabiegów kryzys nadal szaleje. Według agencji Drewry dzieje się tak, bo transport morski kontenerów znajduje się w okresie przejściowym.

Chodzi głównie o fakt zastępowania starej floty nowymi megakontenerowcami. A okres niskiego popytu to najgorszy czas na tę zmianę, gdyż dodatkowa podaż generuje kolejne problemy rynkowe. Dlatego zdaniem ekspertów kryzys na rynku przewozu kontenerów potrwa jeszcze jakiś czas.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.