• <

Czekają nas przetasowania w udziale armatorów na szlaku Azja-Europa Północna

PMK

18.04.2018 22:05 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Czekają nas przetasowania w udziale armatorów na szlaku Azja-Europa Północna

Partnerzy portalu

Czekają nas przetasowania w udziale armatorów na szlaku Azja-Europa Północna - GospodarkaMorska.pl

W najbliższych dwóch latach do służby mają wejść megakontenerowce o łącznej ładowności 1,42 mln TEU, co mocno wpłynie na udziały trzech największych aliansów na trasie Azja-Północna Europa – twierdzą eksperci z SeaIntel.

Wejście do służby megakontenerowców o ładowności powyżej 20 tys. TEU ma doprowadzić do zrównania się sojuszu Ocean Alliance z aliansem 2M na tym szlaku już w 2019 roku, a rok później prześcignięciu go. Z kolei alians The Alliance ma powoli tracić udziały.

- Oszacowanie przyszłego wzrostu popytu jest trudne, ale konsensus w branży wydaje się sugerować, że wzrost popytu będzie lepszy w nadchodzących latach, niż to, co widzieliśmy w latach 2012-2017 - powiedział Alan Murphy, dyrektor generalny SeaIntel.

Alianse i fuzje to sposób linii żeglugowych na przywrócenie równowagi między popytem i podazą oraz zwiększenie rentowności działalności. Miało to być następstwem efektów uzyskanych z ekonomii skali. Ostatnim przykładem konsolidacji jest fuzja armatorów Hapag-Lloyd i UASC.

Armatorzy w walce z kryzysem decydują się też na większe niż wcześniej złomowanie starych jednostek. Mimo jednak tych zabiegów kryzys nadal szaleje. Według agencji Drewry dzieje się tak, bo transport morski kontenerów znajduje się w okresie przejściowym.

Chodzi głównie o fakt zastępowania starej floty nowymi megakontenerowcami. A okres niskiego popytu to najgorszy czas na tę zmianę, gdyż dodatkowa podaż generuje kolejne problemy rynkowe. Dlatego zdaniem ekspertów kryzys na rynku przewozu kontenerów potrwa jeszcze jakiś czas.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.