• <
APART_HOTEL_1100x200_gif_2024

Port w Kłajpedzie wzmacnia swoją flotę, zamawiając dwie hybrydowe łodzie pilotowe

14.06.2024 14:15 Źródło: Zarząd Portu Kłajpeda
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Port w Kłajpedzie wzmacnia swoją flotę, zamawiając dwie hybrydowe łodzie pilotowe

Partnerzy portalu

Fot. Baltic Workboats

Władze kluczowego, litewskiego portu podpisały umowę z estońską firmą Baltic Workboats na dwie nowe, hybrydowe łodzie pilotowe. Będą one towarzyszyć statkom wpływającym i wypływającym z portu. Trafić do niego mają w ciągu półtora roku od zawarcia zamówienia.

W komunikacie portu z 30 maja podkreślono, że nowe łodzie będą pracować całodobowo, także w złych warunkach pogodowych, nawet gdy wysokość fali na morzu osiągnie pięć metrów, a prędkość sięgnie do 30 metrów na sekundę.

- Pod koniec przyszłego roku w kanale portowym w Kłajpedzie będzie pływał napędzany wodorem statek do zbiórki odpadów i dwie hybrydowe łodzie pilotowe nowego typu. Port w Kłajpedzie przechodzi odnowę i modernizację, jednocześnie przyjmując kompleksowe podejście do poprawy stanu środowiska w porcie - zaznaczył Algis Latakas, dyrektor generalny Zarządu Portu w Kłajpedzie.

- Warto podkreślić, że łodzie pilotowe będą wykorzystywać wyłącznie energię elektryczną do poruszania się po porcie. Jeśli jednak potrzebna będzie większa prędkość, zwłaszcza podczas wypływania w morze, poza bramy portu, silniki przełączą się na olej napędowy. Zmniejszy to emisje w porcie w Kłajpedzie - dodał Gintaras Petreikis, kierownik floty w Państwowym Zarządzie Portu Morskiego w Kłajpedzie.

Łodzie będą również wyposażone w sprzęt poszukiwawczo-ratowniczy do ratowania osób znajdujących się w wodzie: dźwig pokładowy, platformę ratowniczą, reflektory z wbudowanymi kamerami termowizyjnymi. Będą wyposażone w napęd spalinowo-elektryczny, w myśl idei dekarbonizacji pracy portów. Przeznaczone dla nich stacje ładowania elektrycznego zostaną zlokalizowane w nowej bazie floty władz portu oraz w pobliżu planowanego nowego budynku administracyjnego, co jest częścią większego przedsięwzięcia modernizacji infrastruktury portowej.

Planowane łodzie zostaną zbudowane w stoczni Baltic Workboats AS, mającą siedzibę na wyspie Saaremaa w Estonii. Zakład specjalizuje się w budowie małych jednostek użytkowych dla słuzb morskich, a w przeszłości dostarczył m.in. patrolowce dla Morskiego Oddziału Straży Granicznej. Jednostki dla litewskiego portu zostaną dostarczone pod koniec 2025 roku. Łodzie mają kosztować ok. 6,48 mln euro, nie licząc podatku VAT.






Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.