• <

Port Gdańsk oficjalnie: Istrana wygrywa przetarg na zalądowienie

Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Port Gdańsk oficjalnie: Istrana wygrywa przetarg na zalądowienie

Partnerzy portalu

Źródło: Baltic Hub

Zarząd Morskiego Portu Gdańsk poinformował o zakończeniu przetargu na zalądowienie obszaru morskiego.

Zgodnie z informacją opublikowaną dziś, 25 czerwca, rozstrzygnięto przetarg na zalądowienie obszaru morskiego, stanowiącego morskie wody wewnętrzne leżące w granicach portu. Chodzi o obszar, na którym docelowo ma powstać terminal T5 Baltic Hubu, przeznaczony do przeładunków na potrzeby morskiej energetyki wiatrowej. Port Gdańsk podał, że w procedurze wybrana została oferta firmy Istrana. Nie podano innych szczegółów postępowania, w tym tego, jakie inne podmioty złożyły swoje oferty.

Jak informowaliśmy wcześniej, Istrana to spółka powołana przez Baltic Hub w celu budowy terminala T5. Co ciekawe, jeszcze przed rozstrzygnięciem przetargu o dzierżawę terenu, na którym w przyszłości terminal ma zostać zbudowany, spółka uruchomiła własny przetarg na generalnego wykonawcę inwestycji.

Przetarg numer 1/NH/2022 „w zakresie wyboru dzierżawcy bądź dzierżawców terenu lub terenów, który powstanie lub które powstaną w wyniku zalądowienia obszaru morskiego położonego w obrębie pozostającego we władaniu Wydzierżawiającego portu” został ogłoszony przez Zarząd Morskiego Portu Gdańsk 8 marca 2022 roku. Termin składania ofert wstępnych, a następnie wiążących, był kilkakrotnie przesuwany na wniosek zainteresowanych oferentów.

Terminal T5 ma służyć jako głębokowodna baza dla procesu instalacji morskich elektrowni wiatrowych (OWIB; Offshore Wind Installation Base). T5 stanowić ma przedłużenie istniejącego terminala T1, wychodzącego na wody zewnętrznej części Portu Gdańsk znajdujące się na Zatoce Gdańskiej. W tym celu niezbędne jest zalądowienie akwenu o powierzchni około 21 ha. Terminal będzie wyposażony w nabrzeża cumownicze do importu komponentów dostarczanych statkami oraz do eksportu statków instalacyjnych (ekspedycja gotowych zestawów elektrowni wiatrowych na farmę), a także rampę Ro-Ro.

W założeniach uwzględniono m.in. przestrzeń przeznaczoną do wstępnego montażu elementów farm wiatrowych, a także powierzchnie składowe. Według projektów przetargowych terminal T5 wyposażony będzie w dwa nabrzeża – jedno długości 451 metrów (od strony północno-zachodniej), będące przedłużeniem istniejącego nabrzeża terminalu T1, umożliwiające jednoczesną obsługę np. dwóch jednostek instalacyjnych, z kolei od strony północnej 349-metrowe nabrzeże przeładunkowe oraz 105-metrową strefę Ro-Ro z rampą. Od strony południowo-wschodniej ulokowana będzie droga dostępowa – z tej strony w przyszłości istnieje możliwość dobudowy terminala T4.


bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.