• <

Pomorskie samorządy domagają się dialogu w sprawie budowy elektrowni jądrowej

gm

11.05.2023 09:39
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Pomorskie samorządy domagają się dialogu w sprawie budowy elektrowni jądrowej

Partnerzy portalu

Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego

26 pomorskich samorządów wystosowało do premiera memorandum wzywające go do pilnego rozpoczęcia dialogu na temat przygotowania procesu inwestycyjnego związanego z pierwszą w Polsce elektrownią jądrową.

Samorząd województwa pomorskie, 3 powiaty oraz 22 gminy wspólnie opracowały memorandum w sprawie rządowego programu dla powiatów lęborskiego, wejherowskiego i puckiego. Chodzi o planowaną budowę pierwszej w kraju elektrowni jądrowej. Samorządy domagają się od Mateusza Morawieckiego rozpoczęcia dialogu w sprawie przygotowania inwestycji. O przekazaniu dokumentu rządowi poinformowano na konferencji prasowej 10 maja. To już trzecia próba zwrócenia uwagi premiera na współpracę i potrzeby samorządów przy okazji budowy elektrowni jądrowej – dwie poprzednie zostały zignorowane.

Pomorskie samorządy domagają się przede wszystkim przyjęcia Strategicznego Programu Rządowego, który nawiązywałby do programu wsparcai finansowego dla inwestycji strukturalnych planowanych na potrzeby elektrowni jądrowej. W jego ramach konieczne jest koordynowanie i wspieranie działań związanych z rozwojem infrastruktury samorządowej.

Proponowane przez samorządy działania zostały zgrupowane w pięciu zbiorach: dostępność drogowa, rozwój gospodarczy, edukacja i rozwój zasobów ludzkich, warunki życia i atrakcyjność osiedleńcza oraz infrastruktura elektroenergetyczna. Wyznaczone w nich zostały m.in. inwestycje drogowe i kolejowe wymagające realizacji w związku z budową elektrowni, ale również działania wspierające turystykę, jako że samorządy obawiają się, że po uruchomieniu bloku sektor ten może ucierpieć. Samorządowcy postulują także włączenie elementów dotyczących energetyki jądrowej do systemu edukacji, a także „zapewnienie warunków życia oraz atrakcyjności osiedleńczej” dla lokalnej ludności z bezpośredniego sąsiedztwa elektrowni. Jednym z ważnych elementów wymienionych w memorandum jest budowa nowego systemu przesyłania energii, który nie będzie kolidował z rozwojem morskiej energetyki wiatrowej.

Dokument został sygnowany przez marszałka województwa pomorskiego, wójtów gmin Łęczyce, Luzino, Choczewo, Linia, Wejherowo, Szemud, Gniewino, Krokowa, Kosakowo, Puck, Nowa Wieś Lęborska, Wicko, Jastarnia, prezydentów i burmistrzów: Rumi, Wejherowa, Redy, Pucka, Władysławowa, Helu, Łeba, Cewice, Lębork oraz starostów Pucka, Wejherowa, Lęborka.

– To nasza trzecia próba zwrócenia uwagi na szereg działań w regionie, które są konieczne dla sprawnej realizacji budowy elektrowni – mówił podczas konferencji prasowej Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. Poprzednie memoranda z 2016 i 2022 roku pozostały bez odpowiedzi. – Do trzech razy sztuka. Dziś wspólnie przekazujemy ten dokument na ręce premiera i wzywamy Mateusza Morawieckiego do rozpoczęcia kompleksowego dialogu. Oczekujemy, że tym razem zostaniemy potraktowani poważnie – mówił Struk.


Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.