• <

Polskie akcenty podczas Baltops 2024, największego ćwiczenia morskiego na Morzu Bałtyckim

21.06.2024 14:08 Źródło: Służby Prasowe COM-DKM, MARCOM
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Polskie akcenty podczas Baltops 2024, największego ćwiczenia morskiego na Morzu Bałtyckim

Partnerzy portalu

Fot. Służby Prasowe MW

Od 5 czerwca 50 okrętów różnych klas i typów, 45 śmigłowców i samolotów i 9000 żołnierzy z 20 państw bierze udział w cyklicznym ćwiczeniu z serii "Baltops". 14 czerwca Prezydent Andrzej Duda złożył wizytę w Centrum Operacji Morskich-Dowództwie Komponentu Morskiego w Gdyni. Podczas spotkania Zwierzchnik Sił Zbrojnych zapoznał się z aktualną sytuacją w związku z trwającym przedsięwzięciem.

Ćwiczenie odbywa się pod przewodnictwem Sił Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych w Europie i Afryce oraz 6. Floty US Navy (U.S. Naval Forces Europe-Africa/U.S. Sixth Fleet), a także Morskich Sił Uderzeniowych i Wsparcia NATO (Naval Striking and Support Forces NATO, STRIKFORNATO) z siedzibą w portugalskim Oeiras. Manewry potrwają do 22 czerwca i zakończą się w Niemczech.

Scenariusz tegorocznego "Baltopsu" przewiduje prowadzenie działań związanych z symulowanym konfliktem pomiędzy fikcyjnymi państwami, a samo ćwiczenie ma charakter defensywny. Rozpoczęte w litewskiej Kłajpedzie koncentruje się na wybrzeżach Łotwy i Litwy na wschodzie, Polski i Niemiec na południu, a także na duńskim obszarze Bornholmu. Ponadto część sił będzie ćwiczyć na archipelagu sztokholmskim i w rejonie Gotlandii. Zgodnie ze scenariuszem ORP Gen. K. Pułaski wraz ze śmigłowcem pokładowym SH-2G z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej i ORP Bałtyk weszły w skład grupy zadaniowej, którą współtworzą wraz z fregatami z Hiszpanii, ESPS Juan de Borbon i ESPS Blas de Lezo, z Danii HDMS Peter Willemoes i Francji FS Auvergne. Wspiera je niemiecki okręt zaopatrzeniowy FGS Rhön. Trałowiec ORP Necko dołączył do zespołu przeciwminowego, gdzie wspólnie z innymi okrętami dowodzonymi przez zespół państw bałtyckich tzw. Baltic Naval Squadron (BALTRON), poszukując obiektów niebezpiecznych pod wodą na kluczowych szlakach żeglugowych, a tym samym torując drogę dużym okrętom bojowym.

Po wyjściu w morze okręty sformowały grupy taktyczne. Wspólnie z lotnictwem morskim prowadzą operacje obejmujące m.in. integrację obrony przeciwlotniczej, poszukiwanie, śledzenie i zwalczanie okrętów podwodnych, działania przeciwminowe, zaopatrywanie okrętów bojowych bezpośrednio na morzu, operacje desantowe i akcje ratownicze.

Swoje zadania na terytorium Szwecji realizuje 6. Brygada Powietrznodesantowa, dla której samoloty transportowe polskich Sił Powietrznych utworzą most powietrzny do przerzucenia w rejon działań ludzi, sprzętu oraz zaopatrzenia. Szereg epizodów skoki spadochronowe oraz desant morski i powietrzny odbywa się na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych w Ustce. ORP Poznań, na którego pokładzie zaokrętowano pluton rumuńskiej piechoty morskiej i żołnierzy z 7. Brygady Obrony Wybrzeża, działa wspólnie z hiszpańskim okrętem desantowym-dokiem ESPS Juan Carlos I, tworząc grupę desantową. Z pokładu polskiej jednostki są prowadzone m.in. operacje desantowe na nieprzygotowany brzeg (pozbawiony infrastruktury portowej) przy pomocy pływających transporterów PTS-M oraz łodzi typu Zodiac. W ramach "Baltops" odbywają się morskie operacje desantowe, które są prowadzone w różnych częściach Morza Bałtyckiego, w tym na terenie wspomnianego poligonu w Ustce

 – Sprawne funkcjonowanie naszej marynarki wojennej w strukturach Sojuszu Północnoatlantyckiego ma kluczowe znaczenie dla naszego bezpieczeństwa. Przygotowujemy się do jakichkolwiek działań zaczepnych ze strony rosyjskiej. Wszyscy wiemy, że niestety,zwłaszcza w ciągu ostatnich miesięcy od czasu rosyjskiej agresji na Ukrainę, mamy bez przerwy do czynienia z rosyjskimi prowokacjami. Przede wszystkim prowokacjami lotniczymi, właśnie głównie w rejonie Morza Bałtyckiego – wskazał prezydent Andrzej Duda.

Prezydent podkreślił, że Bałtyk ma znaczenie kluczowe. – To są nasze porty morskie, nasza infrastruktura krytyczna. To jest zachowanie możliwości handlu i możliwości dostaw także wsparcia bojowego i militarnego właśnie drogą morską, gdyby zaszła taka potrzeba – mówił. Zaznaczył, że zachowanie i bezpieczeństwo naszego wybrzeża, portów i infrastruktury ma kluczowe znaczenie. Wskazywał na bezpieczeństwo infrastruktury – gazociągu bałtyckiego, gazoportu oraz na kluczowe kwestie związane z łącznością, która w ogromnej części jest realizowana na dnie Morza Bałtyckiego. To jest kwestia absolutnie strategicznych interesów Rzeczypospolitej i w związku z tym sprawne funkcjonowanie naszej marynarki wojennej w strukturach Sojuszu Północnoatlantyckiego, interoperacyjność sił NATO w rejonie Bałtyku ma dla naszego bezpieczeństwa kluczowe znaczenie – akcentował Andrzej Duda.

Fot. KPRP


W ćwiczeniu uczestniczy 20 państw Sojuszu Północnoatlantyckiego: Belgia, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Litwa, Łotwa, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia, Rumunia, Szwecja, Turcja, Wielka Brytania, Włochy i Stany Zjednoczone. Szwecja uczestniczyła w Baltops regularnie, jednak w tym roku po raz pierwszy jako państwo członkowskie i sojusznik NATO. Działania są prowadzone w całym basenie Morza Bałtyckiego, a także na obszarach lądowych w Szwecji, Polsce, Niemczech i na Litwie.

Baltops to największe na Bałtyku manewry morskie z wieloma epizodami realizowanymi także w domenie lądowej i powietrznej. Głównym założeniem operacji jest doskonalenie reagowania międzynarodowych sił wobec zagrożeń na morzu. Ćwiczenie demonstruje interoperacyjność sojuszników, zapewniając jednocześnie o zaangażowaniu NATO na rzecz wspólnego bezpieczeństwa wszystkich krajów członkowskich. Manewry morskie Baltops organizowane są od 1972 roku na Morzu Bałtyckim. Początkowo było to ćwiczenie, w którym brały udział siły Sojuszu Północnoatlantyckiego. Od 1993 roku do udziału w manewrach zostały zaproszone nowe państwa z byłego bloku wschodniego, w tym Polska. Od tamtej pory ćwiczenie Baltops było organizowane w ramach programu Partnerstwa dla Pokoju. Obecnie jest to ćwiczenie międzynarodowe, oparte w głównej mierze na wspólnych działaniach morskich, ze szczególnym uwzględnieniem poszukiwania i zwalczania okrętów podwodnych, wojny minowej, obrony powietrznej oraz operacji desantu morskiego.

Udział Polski w "Baltops 2024" ma na celu zwiększenie zdolności sił zbrojnych do prowadzenia zintegrowanych operacji we wszystkich domenach wspólnie z sojusznikami oraz partnerskimi. Głównym celem ćwiczenia jest zwiększenie interoperacyjności pomiędzy uczestniczącymi państwami NATO. Manewry szczególny nacisk kładą na zgranie i pracę zespołową żołnierzy pozwalając w ten sposób na rozszerzanie poziomu wyszkolenia i zwiększenie zdolności do współdziałania. "Baltops 2024" jest ćwiczeniem potwierdzającym także rolę Sił Zbrojnych RP w międzynarodowym systemie bezpieczeństwa i tworzeniu atmosfery do bezpiecznego rozwoju gospodarek morskich.

Fot. STRIKFORNATO

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.