• <

Polska jednym z najtańszych europejskich krajów do podróży promem

06.06.2024 12:45 Źródło: Vivanoda
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Polska jednym z najtańszych europejskich krajów do podróży promem

Partnerzy portalu

Fot. GospodarkaMorska.pl

W letnim okresie, który jest idealny na wszelkiego rodzaju rejsy, podróż promem staje się popularnym środkiem transportu. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez platformę internetową Vivanoda, Polska jest czwartym najtańszym krajem w Europie do podróżowania promem.

Vivanoda, platforma internetowa specjalizująca się w wyszukiwaniu biletów promowych, autobusowych, kolejowych i lotniczych, podjęła się ambitnego badania cen promów w Europie. Głównym założeniem tego badania było przeanalizowanie różnic w cenach w zależności od różnych kryteriów, takich jak miejsce docelowe, odległość i sezonowość.

Jak się okazało, Polska jest czwartym najtańszym krajem w Europie do podróżowania promem. Porównując różnicę w cenach przepraw z rokiem 2023 wynosi ona jedynie (-0,7%). W sezonie letnim (lipiec, sierpień) ceny wzrastają. Najtańszą polską trasą (pomimo wzrostu o +7,3%) okazuje się trasa między Gdańskiem a Nynashamn a najdroższą między Świnoujściem a Malmo.

Fot. Vivanoda


Przyglądając się całemu rynkowi Vivanoda zauważyła, że przeprawy promowe do Turcji, Wielkiej Brytanii, Islandii i Maroka mają najwyższy wskaźnik cen. Co ciekawe analiza wskazała, że im podróż jest krótsza tym jej cena jest większa. Najtańsze oprócz Polski są przeprawy na Łotwę, do Tunezji, na Litwę, do Szwecji i Finlandii. Największy wzrost cen promów w porównaniu z rokiem 2023 odnotowały: Cypr, Islandia, Litwa, Niemcy i Norwegia. Połączenia między Niemcami a Litwą lub Łotwą są najmniej kosztowne w stosunku do przebytej odległości.

Badanie, w którym przeanalizowano dziesiątki tysięcy cen na setkach tras promowych w Europie, a także przeprawy do Turcji i krajów Maghrebu (Maroko, Algieria, Tunezja), ma na celu zapewnienie kompleksowego przeglądu obecnego krajobrazu cenowego. Ta rygorystyczna analiza skupiła się wyłącznie na cenach, pomijając czynniki takie jak jakość usług na pokładzie, różnice w wynagrodzeniach personelu i różnice ekonomiczne między krajami. Dzięki odtworzeniu warunków badania przeprowadzonego w 2023 r., edycja 2024 umożliwia porównanie trendów cenowych z roku na rok, dostarczając podróżnym i specjalistom z branży cennych informacji na temat trendów cenowych.

Więcej informacji dotyczących badania znajduje się na stronie: https://www.vivanoda.pl/study-ferry/ferry-prices-europe-pl-pl.html

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.