• <

Polska i inne państwa NATO biorą udział w ukraińskim ćwiczeniu morskim pk. "Sea Breeze 24"

27.06.2024 09:49 Źródło: MARCOM, MW Ukrainy
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Polska i inne państwa NATO biorą udział w ukraińskim ćwiczeniu morskim pk. "Sea Breeze 24"

Partnerzy portalu

Fot. MARCOM

W ramach demonstracji międzynarodowej solidarności i zaangażowania we wspieranie Sił Morskich Ukrainy, rozpoczęły się 24 czerwca w Glasgow ćwiczenia przeciwminowe "Sea Breeze 2024." Ćwiczenie jest prowadzone wspólnie przez siły morskie USA i Ukrainy, korzystając z gościny Wlk. Brytanii i zaangażowania innych państw NATO, w tym Polski.

To druga edycja organizowanego od 1997 roku ćwiczenia, które odbywa się nie na Morzu Czarnym, ale Północnym, z racji na trwającą od 2022 roku agresję Rosji na Ukrainę. Ostatnia edycja, która miała miejsce na pierwotnym akwenie, odbyła się w 2021 roku. W przedsięwzięciu regularnie brali udział polscy marynarze. W ubiegłym roku pierwszy raz, w ramach demonstracji wsparcia dla Kijowa, kraje NATO pomogły zorganizować ćwiczenie w nowym miejscu, a jego charakter był o tyle wyjątkowy, że uczestniczyły w nim dwa niszczyciele min typu Sandown, które były w trakcie przekazywania Ukrainie i w tym przedsięwzięciu działały z wywieszonymi, niebiesko-żółtymi barwami.

Ćwiczenia trwają od 24 czerwca do 5 lipca w okolicach Arran, Campbeltown i Northern Minches u wybrzeży Szkocji na Morzu Północnym. W tym czasie uczestniczące państwa będą doskonalić swoje taktyki, techniki i procedury przeciwdziałania minom morskim.

Fot. MW Ukrainy


Przypomnijmy, że w lipcu 2023 roku nowy etap służby rozpoczęły Czernihów (M310), były HMS Grimsby (M108), a także Czerkasy (M 311), czyli były HMS Shoreham (M112). Ukraińskie nazwy zostały nadane dla upamiętnienia radzieckich trałowców projektu 266M (kod NATO: Natija) służących w Siłach Marynarki Wojennej Sił Zbrojnych Ukrainy do 2014 roku, kiedy to zostały przechwycone przez Rosjan dokonujących aneksji Krymu. Obie jednostki wcześniej stacjonowały w Szkocji, skąd zostały przeniesione do nowej bazy w Portsmouth, gdzie stacjonują od kwietnia tego roku.

Specjaliści od neutralizacji przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych i załogi okrętów biorą udział w działaniach z zakresu m.in.:
- poszukiwania obiektów różnymi sposobami, w tym sonarami podwodnymi;
- sprawdzenia nabrzeży oraz podwodnej części kadłubów jednostek pływających;
- poszukiwania, identyfikacji oraz neutralizacji przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych;
- przeciwdziałania Improwizowanym Urządzeniom Wybuchowym (ang. IED).

Fot. Royal Navy


Celem tegorocznego ćwiczenia jest sprostanie wyzwaniom, jakie miny stanowią dla bezpieczeństwa morskiego, w tym żeglugi i transportu towarowego. W jego ramach odbędą się scenariusze związane z integracją sił, dowodzeniem i kontrolą nad okrętami przeciwminowymi. Istotną rolę ma grać ukraiński sztab grupy zadaniowej, wspierany przez dokoptowany do niego międzynarodowy zespół specjalistów morskich.

W przedsięwzięciu weźmie udział Stały Zespół Sił Obrony Przeciwminowej NATO 1 (SNMCMG-1), w którego skład wchodzą niemiecki okręt FGS Donau (okręt flagowy zespołu), francuski FS Céphée i estoński ENS Ugandi. Dołączą do nich okręty wspomniane wcześniej Czerkasy i Czernichów. Oprócz tego do ćwiczenia dołączą personel z Bułgarii, Estonii, Francji, Gruzji, Niemiec, Grecji, Japonii, Polski, Rumunii, Szwecji, Ukrainy, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Są wśród nich zarówno obserwatorzy jak i czynni uczestnicy działań morskich.


Fot. MARCOM

Wśród gości na inauguracji znaleźli się kadm. Thomas Wall, kmdr Geoffrey Townsend z US Navy, ukraiński komodor Dmytro Kowalenko oraz brytyjski komodor Steven Banfield.Ćwiczenie pozwoli uczestniczącym w nim państwom na poprawę interoperacyjności z ich najbliższymi sojusznikami i partnerami. Ceremonia inauguracji otwarcia tegorocznej edycji "Sea Breeze 24" odbyła się 24 czerwca w doku George V w Glasgow. Wydarzenie to było prowadzone przez kmdr por. Billa Williamsa z US Navy, dowódcę zespołu przeciwminowego COMSIXTHFLT (CTG 68.3). Organizatorzy ćwiczeń podkreślali znaczenie wspólnych wysiłków na rzecz zwiększenia zdolności ukraińskiej marynarki wojennej w zakresie przeciwdziałania minom i innym obiektom niebezpiecznym pod wodą.

- Ćwiczenia Sea Breeze to coś więcej niż ćwiczenia wojskowe; to symbol naszej jedności i zaangażowania od 1997 roku. Pod wspólnym przewodnictwem Szóstej Floty USA i ukraińskich sił morskich, goszczeni przez Royal Navy i wspierani przez Dowództwo Morskie NATO, wszyscy jesteśmy zaangażowani w zwiększanie ukraińskich zdolności w zakresie przeciwdziałania minom - podkreślił kadm. Thomas Wall.

Z racji na niemal zniszczenie morskiego potencjału Ukrainy po aneksji Krymu przez Rosję w 2014 roku oraz rozpoczęciu wojny w 2022 roku istotnym wyzwaniem dla władz w Kijowie oraz dowództwa sił zbrojnych stało się istotne odtworzenie marynarki wojennej. Choć kraj z sukcesami prowadzi ataki rakietowe i z użyciem bezzałogowych pojazdów nawodnych i powietrznych przeciwko rosyjskiej Flocie Czarnomorskiej, kraj chce odzyskać potencjał do działań morskich. Dowodem tego jest wprowadzanie do służby kutrów i łodzi patrolowych, czego przykładem jest będący w służbie od maja 2023 roku kuter artyleryjski proj. 58155 o nazwie Bucza. Ponadto w Turcji trwają intensywne prace nad korwetami opartymi na typie Ada, Hetman Iwan Mazepa (F211) i Hetman Iwan Wyhowski (F212). Pierwsza z nich wyszła przed kilkoma tygodniami na próby morskie.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.