• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Polscy marynarze podwodni szkolili się w Korei Południowej

23.07.2024 12:17 Źródło: Hanwha Ocean, Służby Prasowe MW
Strona główna Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu Polscy marynarze podwodni szkolili się w Korei Południowej

Partnerzy portalu

Fot. Hanwha Ocean

 Pięciu marynarzy z Dywizjonu Okrętów Podwodnych 3. Flotylli Okrętów brało udział w Międzynarodowym Programie Edukacji i Szkolenia Okrętów Podwodnych Marynarki Wojennej Republiki Korei. Polscy "Podwodnicy" biorą udział w wielu przedsięwzięciach zagranicznych celem zdobywania wiedzy i doświadczenia. To też okazja zapoznać się z siłami podwodnymi innych państw.

Wraz z kursantami z całego świata polscy marynarze mieli okazje nie tylko zapoznać się z potencjałem sił podwodnych Korei Południowej, ale także zobaczyć dopiero powstające na terenie stoczni Hanwha Ocean w Geoje. To tam powstają jednostki serii KSS-III Batch-II, które dopiero wejdą w skład ROKN (), a są także oferowane Polsce w ramach programu "Orka". Była to także okazja do zapoznania się z infrastrukturą stoczniową.

Podczas kursu jego uczestnicy brali udział w szkoleniu w zakresie pływania podwodnego, ucząc się procedur działania pod wodą, radzenia sobie w trudnej sytuacji oraz poznając zasady obowiązujące w południowokoreańskich siłach morskich, w tym także wykorzystywanego przez nią sprzętu. Tego typu zajęcia służą przekazywaniu wiedzy dotyczącej czynności wykonywanych na okrętach podwodnych związanych z zanurzaniem i wynurzaniem oraz innych manewrów w raki sposób, by przebiegało to całkowicie bezpiecznie. Ważnym elementem podobnych szkoleń jest także obrona przeciwawaryjna okrętu w sytuacji walki z zagrożeniem w postaci pożaru oraz zalania. Specyfika służby na okrętach podwodnych powoduje, iż takie kursy w znacznym stopniu ułatwiają podwodnikom zarówno uszczegółowienie i utrwalenie wiedzy specjalistycznej, jak i objęcie nowych stanowisk.

Jak przekazały służby prasowe polskiej Marynarki Wojennej, tego rodzaju kurs zagraniczny jest jednym z wielu, w jakich biorą udział członkowie kadry morskiego rodzaju sił zbrojnych. Przedstawiciele Dywizjonu Okrętów Podwodnych 3. FO szkolili się także m.in. w Niemczech, Norwegii i Portugalii. Międzynarodowe kursy to także okazja do podpatrzenia metod szkoleniowych i wykorzystywanego sprzętu u sojuszników i partnerów zagranicznych. W związku z zapotrzebowaniem na ciągłość szkolenia morskiego są plany, aby także w Polsce powstały kursy pływania podwodnego z prawdziwego zdarzenia, wykorzystując w tym celu infrastrukturę Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni.

Oprócz "podwodników" w kursach zagranicznych biorą udział także oficerowie i marynarze służący na co dzień na okrętach bojowych, przeciwminowych oraz pomocniczych. W tego typu wyjazdach uczestniczą także przedstawiciele kadry dowódczej, w tym sztabowej, którzy mają okazję zdobywać wiedzę w czołowych akademiach morskich świata.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.