• <
APART_HOTEL_1100x200_gif_2024

Półmetek remontu gdańskiego Żurawia

Partnerzy portalu

Zgodnie z planem przebiega remont słynnego gdańskiego Żurawia. Wydarzeniem symbolizującym półmetek prac było umieszczenie na jego szczycie charakterystycznego wiatrowskazu.

W czwartkowej uroczystości umieszczenia odrestaurowanego wiatrowskazu na szczycie Żurawia wziął udział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

„To ważny moment na budowie, która jest w zasadzie remontem generalnym słynnego gdańskiego Żurawia – najstarszego żurawia tego typu w Europie” – podkreślił szef MKiDN.

Piotr Gliński zaznaczył, że Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku jest „dobrym przykładem, ale też symbolem tego, co się dzieje w polskim muzealnictwie”.

„Oprócz tej inwestycji prowadzona jest bardzo duża inwestycja w Łebie. Oddział w Łebie jest poświęcony przede wszystkim archeologii podwodnej i rybactwu. Mamy także kolejne plany. Mam nadzieję, że kolejny oddział powstanie we Władysławowie i będzie poświęcony polskiemu żeglarstwu” – wskazał.

„Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku i rozwój tego muzeum jest przykładem tego, jak rozwijają się inne muzea w Polsce. Ponad trzysta dużych projektów inwestycyjnych jest realizowanych albo już zostały zrealizowane. Największą – ponadmiliardową inwestycją – jest Muzeum Historii Polski na warszawskiej Cytadeli. Budynek będzie oddany do użytku pod koniec września z wystawą czasową” – powiedział szef MKiDN.

„Właśnie mija półmetek tego ogromnego projektu infrastrukturalnego. Za równy rok o tej porze mamy nadzieję zaprosić Państwa do wnętrza, gdyż równocześnie z kończeniem i wykańczaniem wnętrz zaczynamy prace nad wystawą stałą, w związku z tym około roku czasu mamy nadzieję, że zajmie nam dokończenie tego projektu i w przyszłym roku o tej porze mamy nadzieję się spotkać i pokazać jak wygląda gotowe wnętrze, jak wygląda życie portowego miasta” - powiedział dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku Robert Domżał.

Remont Żurawia Gdańskiego rozpoczął się marcu ub.r. Koszt inwestycji to 18 milionów złotych. Realizacja projektu jest dofinansowana ze źródeł zewnętrznych: niespełna 13 milionów złotych przez Islandię, Lichtenstein i Norwegię w ramach funduszy EOG, a ponad 2 miliony złotych pochodzi ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, natomiast wkład własny NMM (ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego) to ponad 2,5 miliona złotych.

Termin zakończenia całego projektu przewidziano na wiosnę 2024 roku. 

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.