• <
CSL_1100X200_jpg_2024

Polenergia ma kluczowe umowy na elementy przejściowe, kable i stacje transformatorowe dla MEW

Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Polenergia ma kluczowe umowy na elementy przejściowe, kable i stacje transformatorowe dla MEW

Partnerzy portalu

W nowym raporcie bieżącym Polenergia poinformowała o zawarciu przez spółki projektowe realizujące projekty budowy morskich farm wiatrowych umów na dostawę kluczowych komponentów farm wiatrowych.

W raporcie bieżącym 42/2024 Polenergia poinformowała o zawarciu przez spółki projektowe MFW Bałtyk II oraz MFW Bałtyk III umów na kluczowe komponenty morskich farm wiatrowych. W obu spółkach Polenergia posiada połowę udziałów, druga połowa należy do Equinor Wind Power AS.

Zgodnie z raportem, 30 sierpnia każda ze spółek odrębnie sygnowała umowy na produkcję elementów przejściowych morskich turbin wiatrowych z konsorcjum Smulders Project Belgium NV i Sif Netherlands BV. Odbyło się to na podstawie podpisanych wcześniej umów rezerwacyjnych. Tego samego dnia spółki Polenergii miały - również na podstawie wcześniejszych umów rezerwacyjnych - podpisać finalne umowy na zaprojektowanie i budowę "pod klucz" morskich stacji transformatorowych ze spółką Iemants NV z Belgii. Ponadto, MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III podpisały także umowy na prace instalacyjne kabli eksportowych na lądzie ze spółką Enprom z Warszawy.

Na mocy umów Smulders i Sif dostarczą łącznie 100 elementów przejściowych łączących monopal z wieżą turbiny wiatrowej wraz z wyposażeniem. Każdy z projektów otrzyma ich 50. Ich transportem i instalacją zajmie się spółka Heerema Marine Contractors Nederland na mocy osobnej umowy z lipca. Rozpoczęcie produkcji planowane jest w pierwszej połowie 2025 roku, ukończenie w połowie 2026 roku. W momencie zawarcia umów wynagrodzenie wykonawców oszacowano na 328 mln euro, ale kwota ta będzie zaktualizowana po zakończeniu projektowania, a przed zamówieniem stali. Wynagrodzenie może też ulec zwiększeniu w przypadku uruchomienia przez MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III opcjonalnego zakresu prac.

Morskie stacje transformatorowe zbuduje belgijska spółka Iemants. Za ich transport i instalację również odpowiadać będzie Heerema Marine Contractors. Prace projektowe nad stacjami rozpoczęły się w lutym na podstawie umów rezerwacyjnych. MFW Bałtyk II ma odebrać swoją stację w październiku 2026, zaś MFW Bałtyk III w kwietniu 2027. Wynagrodzenie wykonawcy w momencie podpisania umowy liczone jest łącznie na ok. 350 mln euro. Wynagrodzenie jest oparte o stawki indeksowane wskaźnikiem inflacji cen w zakresie materiałów wykorzystanych do produkcji konstrukcji podwodnych i modułów nawodnych stacji transformatorowej.

Po stronie Enpromu w ramach umowy znajduje się budowa korytarza kablowego oraz montaż lądowych kabli eksportowych dla obu projektów. Rozpoczęcie prac planowane jest na ostatni kwartał 2024 roku, ukończenie zaś na lipiec 2026. Łączne wynagrodzenie wykonawcy zostało wstępnie określone na ok. 172,6 mln zł, ale kwota ta nie jest ostateczna i może być zwiększona przez zlecenie dodatkowych prac. Nie podlega indeksacji.

fot. Depositphotos


Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.