• <

Połączone Siły Ekspedycyjne ćwiczą ochronę krytycznej infrastruktury podwodnej

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Połączone Siły Ekspedycyjne ćwiczą ochronę krytycznej infrastruktury podwodnej

Partnerzy portalu

Fot. NATO Maritime Command

Międzynarodowe siły morskie pod przewodnictwem Wielkiej Brytanii, znane jako Połączone Siły Ekspedycyjne (Joint Expeditionary Force, JEF) rozpoczęły miesięczną serię ochronnych działań wojskowych, w ramach których wiele jednostek morskich i powietrznych przyczynia się do ochrony krytycznej infrastruktury podmorskiej na Atlantyku, Morzu Północnym i Bałtyku.

Ta aktywność pk. "Nordic Warden" obejmuje okręty, siły powietrzne i personel naziemny z krajów uczestniczących w JEF, działających na wielu obszarach od Północnego Atlantyku po Morze Bałtyckie, z działaniami koordynowanymi z kwatery głównej JEF w Northwood na terenie Wielkiej Brytanii.

"Nordic Warden" opiera się na pierwszej opcji reagowania JEF przeprowadzonej w zeszłym roku, również skoncentrowanej na krytycznej infrastrukturze podwodnej, i jest częścią systematycznego podejścia do zrozumienia i reagowania na potencjalne zagrożenia. Przypomnijmy, że po serii incydentów w ub. r., w ramach których doszło do uszkodzenia gazociągu Balticconnector w Zatoce Fińskiej oraz kabli przesyłowych, JEF przeprowadziły zadania patrolowe i szkoleniowe od 1 do 15 grudnia, chroniąc infrastrukturę krytyczną i pokazując zaangażowanie na rzecz bezpieczeństwa morskiego. Pisaliśmy o tym w tekście pt. Royal Navy na czele międzynarodowego zespołu okrętów chroniącego podwodne kable na Bałtyku.

- "Nordic Warden" opiera się na sukcesie pierwszej opcji reagowania JEF w zeszłym roku, również koncentrującej się na krytycznej infrastrukturze podmorskiej (Critical Undersea Infrastructure , CUI) i jest częścią systematycznego podejścia do zrozumienia i reagowania na potencjalne zagrożenia. Co ważne, JEF współpracuje z innymi interesariuszami, którzy również ciężko pracują, aby wnieść swój wkład w tym obszarze - powiedział Kevin Latchman, dyrektor ds. komunikacji JEF.

Krytyczna infrastruktura podmorska ma zasadnicze znaczenie dla działalności gospodarczej państw mających interesy gospodarcze na akwenach Morza Północnego, Bałtyckiego i innych. Dotyczy to wydobycia i transportu gazu oraz ropy, wykorzystania kabli światłowodowych, czy też budowy i obsługi morskich farm wiatrowych dostarczających energię odnawialną. Wszelkie zakłócenia, zarówno celowe jak i przypadkowe, mają poważny wpływ na gospodarki tych krajów jak i codzienne życie ich obywateli. Ubiegłoroczne incydenty pokazały, jak istotne znaczenie ma ochrona infrastruktury krytycznej znajdującej się pod wodą, a także jak kosztowne i dalekosiężne skutki są efektem wcale nie tak drogich akcji sabotażowych, o które jest oskarżana Rosja.

Działania w ramach "Nordic Warden" łączą zdolności wszystkich państw członkowskich działających w ramach JEG w celu monitorowania aktywności żeglugowej w pobliżu ważnych podmorskich szlaków  i instalacji energetycznych oraz komunikacyjnych. Zapewniają też koordynowanie wykrywania i blokowania wszelkich nietypowych lub podejrzanych działań w ich pobliżu. Działania te mają podkreślać, w jaki sposób JEF wspiera NATO jako ostatecznego gwaranta bezpieczeństwa w regionie.

JEF to grupa krajów o podobnych poglądach, Dania, Estonia, Finlandia, Islandia, Łotwa, Litwa, Holandia, Norwegia, Szwecja i Wielka Brytania. Współpraca na niwie wojskowej ma potwierdzać, że łączą je wspólny cel, wartości, a także skupienie się na bezpieczeństwie i stabilności w głównych regionach JEF w regionie Dalekiej Północy, Północnego Atlantyku i Morza Bałtyckiego. Jest to wyjątkowa inicjatywa, która wykracza poza relacje w ramach NATO i UE, gdzie zdarzały się nawet sugestie odnośnie tworzenia alternatywnych struktur, w których prym może wieść Wielka Brytania. Gdy idea ruszyła w w 2014 roku, udziałem w niej nie były zainteresowane Niemcy i Polska. Zgrupowanie ma w zamierzeniu stanowić wysoce gotowe, elastyczne siły, których zadaniem jest zwiększenie zdolności Wielkiej Brytanii do szybkiego reagowania w dowolnym miejscu na świecie, wraz z podobnie myślącymi sojusznikami lub w imieniu organizacji międzynarodowych, takich jak ONZ czy NATO. Wkład Wielkiej Brytanii obejmuje główne grupy zadaniowe komandosów, a także powietrzno-desantowe, pancerne, lotnicze, powietrzne i morskie.

Na początku 2023 roku NATO ogłosiło utworzenie Komórki Koordynacji Krytycznej Infrastruktury Podmorskiej w Kwaterze Głównej NATO. Ma ono ułatwiać współpracę z przemysłem i zbliżać do siebie kluczowych wojskowych i cywilnych interesariuszy. Personel dzieli się również doświadczeniem z innymi instytucjami państwowymi i wykorzystuje innowacyjne technologie w celu zwiększenia bezpieczeństwa sojuszniczej infrastruktury podmorskiej. W maju 2024 roku czołowi eksperci z całego sojuszu spotkali się po raz pierwszy w ramach Sieci Krytycznej Infrastruktury Podwodnej NATO, o czym także pisaliśmy. W obliczu rosnących wyzwań dla infrastruktury podwodnej NATO wdraża nowe narzędzia w celu zwiększenia bezpieczeństwa kabli i rurociągów znajdujących się pod wodą, a także monitorowania potencjalnych zagrożeń.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.