• <
nauta_2024

Pogłębiarka URSA wpłynęła do Portu Nowy Świat. To nowa jednostka Urzędu Morskiego w Gdyni

rk

12.06.2024 22:47 Źródło: Urząd Morski w Gdyni
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Pogłębiarka URSA wpłynęła do Portu Nowy Świat. To nowa jednostka Urzędu Morskiego w Gdyni

Partnerzy portalu

Fot. Urząd Morski w Gdyni

Z Finlandii do Polski przybył 12 czerwca specjalistyczny statek przeznaczony do obsługi drogi wodnej przez Mierzeję Wiślaną. Specjalistyczny statek, który zasili flotę Urzędu Morskiego w Gdyni, będzie wykorzystywany też do utrzymywania torów podejściowych do portów morskich do głębokości 18 metrów.

Statek był budowany przez fińską stocznię Tyovene Oy, która przy tym projekcie współpracowała również z firmami z Holandii. Kontrakt obejmował także dostarczenie systemu rurociągów refulacyjnych. Dostawa tego sprzętu odbędzie się wraz z kontenerami transportowymi i systemem kotwiczenia końcówki przeznaczonej do połączenia z systemem wyładowczym pogłębiarki. Wodowanie pogłębiarki odbyło się we wrześniu 2023 roku.

Ministerstwo Infrastruktury poinformowało, że dzięki wykorzystaniu tego statku do prac związanych z obsługą drogi wodnej  już za dwa lata do portu w Elblągu będą mogły wpływać duże statki o długości 100 metrów i zanurzeniu 4,5 metra.

URSA zacumowała w Porcie Nowy Świat. Jest to pogłębiarka ssąca nasiębierna, której podstawowym zadaniem będzie obsługa nowej, ponad dwudziestokilometrowej drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską. Parametry zamówionej jednostki są następujące:

Przybliżona długość całkowita (z wyłączeniem połączenia dziobowego) - 62 metrów

Maksymalna szerokość, konstrukcyjna - 12 metrów
Maksymalna konstrukcyjna wartość zanurzenia - 3,9 metrów
Pojemność ładowni na najwyższym poziomie przelewu - powyżej 950 m3
Maksymalna głębokość pogłębiania poniżej linii wody - 18 metrów
Minimalna prędkość marszowa w stanie zanurzenia ładunkowego - 8 węzłów

Umowę na budowę pogłębiarki podpisano w marcu 2022 roku. Zakładała ona zaprojektowanie, budowę, wyposażenie i dostawę statku do zamawiającego. Wartość kontraktu wynosiła 116,5 mln zł.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.