• <
nauta_2024

Pływająca pogłębiarka rozpocznie pracę na Mierzei Wiślanej

Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Pływająca pogłębiarka rozpocznie pracę na Mierzei Wiślanej

Partnerzy portalu

Fot. Urząd Morski w Gdyni

Urząd Morski w Gdyni poinformował, że do Portu Nowy Świat na Mierzei Wiślanej przypłynęła specjalistyczna jednostka - pogłębiarka ssąca nasiębierna. Statek Ursa będzie obsługiwał ponad dwudziestokilometrową drogę wodną łączącą Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską.

Jednostka Ursa, która na stałe będzie cumować w Porcie Nowy Świat na Mierzei Wiślanej, posiada własny system pogłębiarski oraz ładownię, która w trakcie pracy wypełniana jest urobkiem, pobieranym ze spłyconych miejsc np. na torze podejściowym, i z której następnie za pomocą systemu pomp i rurociągów ten urobek wypompowuje się na miejsce odkładu.

Rzeczniczka prasowa Urzędu Morskiego w Gdyni Magdalena Kierzkowska podała, że umowę na budowę nowej jednostki podpisano w marcu 2022 roku. Wyjaśniła, że zakładała ona zaprojektowanie, budowę, wyposażenie i dostawę statku.

"Wartość kontraktu wyniosła 117 mln zł, a zrealizowała go fińska stocznia Tyovene Oy, która przy tym projekcie współpracowała z firmami z Holandii" - przekazała. Dodała, że pod koniec października 2022 roku miała miejsce uroczystość położenia stępki, a niecały rok później pogłębiarka została zwodowana.

"Ursa to specjalistyczna jednostka pływająca - pogłębiarka ssąca nasiębierna. Jej podstawowym zadaniem będzie obsługa nowej, ponad dwudziestokilometrowej drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską" - wyjaśniła Kierzkowska.

Kanał Żeglugowy, będący częścią nowej drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską, otwarto 17 września 2022 r. Polska, dzięki przekopowi przez Mierzeję Wiślaną, zyskała niezależne od Rosji przejście z Zalewu na Bałtyk.

Całkowita długość drogi wodnej z Zatoki Gdańskiej przez Zalew Wiślany do Elbląga to prawie 23 km, w tym samo przejście przez Zalew Wiślany liczy nieco ponad 10 km, na rzece Elbląg – także ponad 10 km; pozostałe ok. 2,5 km to odcinek, na który składają się: śluza i port zewnętrzny oraz stanowisko postojowe. Kanał oraz cały tor wodny będą miały docelowo 5 m głębokości.

autor: Piotr Mirowicz

pm/ pad/

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.