• <
APART_HOTEL_1100x200_gif_2024

Pierwszy okręt US Navy przybył do koreańskiej stoczni celem dokonania napraw

04.09.2024 11:27 Źródło: Hanwha Ocean
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Pierwszy okręt US Navy przybył do koreańskiej stoczni celem dokonania napraw

Partnerzy portalu

Fot. Hanwha Ocean

W należącej do Hanwha Ocean stoczni w Geoje pojawił się amerykański okręt wsparcia logistycznego typu Lewis and Clark, USNS Wally Schirra (T-AKE-8). Jego przybycie wiąże się ze zrealizowaniem prac naprawczych, co stanowi praktyczną realizację umowy między koreańskim zakładem a władzami USA w zakresie serwisowania, napraw i przeglądu (MRO) jednostek morskich US Navy, zawartej w lipcu tego roku.

Amerykański okręt służby pomocniczej, mający 210 metrów długości, 32,2 metra szerokości i 40 298 ton pełnej wyporności, w służbie od 2009 roku, przybył do południowokoreańskiej stoczni 2 września. Zostanie tam poddany przeglądowi, kompleksowej konserwacji oraz naprawom w związku z przywróceniem zdolności do wykonywania zadań po dłuższym czasie eksploatacji.
W związku z działaniami prowadzonymi na całym świecie, amerykańska armia musi zapewniać swoim siłom możliwość ich konserwacji oraz modernizacji w trakcie służby trwającej miesiące a nawet lata w ramach rozmieszczenia nawet tysiące kilometrów od terytorium USA. W tym celu władze kraju zawierają umowy z zaprzyjaźnionymi państwami celem zapewnienia serwisowania sprzętu, co stanowi zawsze ogromny zastrzyk innowacji dla lokalnego rynku zarówno w ramach zleceń jak i łańcucha dostaw.

Jak wskazały władze stoczni, przybycie tej jednostki ma być kamieniem milowym w historii współpracy amerykańsko-koreańskiej. Świadkami współpracy obronnej było ponad 50 przedstawicieli obu krajów, w tym urzędnicy z Dowództwa Wojskowego Transportu Morskiego Marynarki Wojennej USA, Ministerstwa Obrony Narodowej Korei Południowej, Administracji Programu Zakupów Obronnych. Umowa zakłada przeprowadzanie prac w zakresie serwisowania, napraw i przeglądu okrętów US Navy, (Maintenance, Repair, and Operation, MRO.)

„Jesteśmy dumni z tego, że jesteśmy pierwszą koreańską stocznią, która podjęła się projektu MRO dla okrętu marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych. Wykorzystując naszą najwyższej klasy technologię MRO, zapewnimy terminową dostawę i będziemy nadal podtrzymywać reputację koreańskiego przemysłu obronnego”, przekazała Hanwha Ocean w oświadczeniu na portalu Linkedin.

W przyszłości firma z Korei Południowej może dążyć do tego, aby realizować także kontrakty na terenie USA, z myślą o amerykańskim kliencie. Zapewniłoby to zastrzyk innowacji i możliwość wymiany technologii oraz doświadczenia między koreańską a amerykańską branżą stoczniową i zbrojeniową. Obecnie też jest zaangażowana w starania o uzyskanie kontraktu w ramach programu „Orka”, celem dostarczenia polskiej Marynarce Wojennej okrętów podwodnych. W ramach tego przedsięwzięcia koncern także zakłada rozwijanie usług w zakresie MRO i wymiany technologicznej. Hanwha Ocean przygotowuje się również do projektów konserwacji, napraw i poprawy osiągów statków eksportowanych do Indonezji, Tajlandii i innych krajów.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.