• <
APART_HOTEL_1100x200_gif_2024

Pięć podmiotów zainteresowanych dostarczeniem nowego okrętu hydrograficznego dla polskiej Marynarki Wojennej

18.09.2024 13:43 Źródło: Agencja Uzbrojenia
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Pięć podmiotów zainteresowanych dostarczeniem nowego okrętu hydrograficznego dla polskiej Marynarki Wojennej

Partnerzy portalu

Fot. Służby Prasowe 3. FO

Od momentu ogłoszenia, że morski rodzaj sił zbrojnych jest zainteresowany pozyskaniem nowej jednostki hydrograficznej minęły niemal trzy miesiące. Aktualnie trwają wstępne konsultacje rynkowe, a oferty można było zgłaszać do 1 sierpnia. Pod koniec miesiąca podano listę zainteresowanych oferentów.

Informacje o nowym przedsięwzięciu morskim podała 23 czerwca Agencja Uzbrojenia. Jej celem jest zamówienie nowego okrętu hydrograficznego dla polskiej Marynarki Wojennej pk. "Hydrograf". W związku z tym zostały opublikowane minimalne wymagania taktyczne, techniczne i funkcjonalne. Nowy okręt ma zastąpić dotychczas wykorzystywane dwie jednostki proj. 874, znajdujące się w służbie od 1982 roku.

Przypomnijmy, że zgodnie z wymaganiami nowa jednostka ma być konstrukcją jednokadłubową Konstrukcja jednokadłubowa, o autonomiczności nie mniej niż 20 dób i zasięgu co najmniej 5 tys. mil morskich, przy zachowaniu nieograniczonej dzielności morskiej. Załoga okrętu ma liczyć do 48 osób, a w skład wyposażenia mają wchodzić systemy pozwalające na prowadzenie pomiarów hydrograficznych, meteorologicznych i oceanograficznych do stanu morza 4. Swoje zadania „Hydrograf” ma wykonywać głównie na obszarze Morza Bałtyckiego oraz Morza Północnego.

W opublikowanej 23 sierpnia odpowiedzi na zapytanie portalu zbiam.pl rzecznik prasowy Agencji Uzbrojenia, ppłk Grzegorz Polak listę podmiotów, które do 1 sierpnia zgłosiły chęć udziału w przedsięwzięciu. Są to:

- Enamor Sp. z o.o. (tylko w zakresie wyposażenia okrętu w sprzęt oraz systemy);
- Fincantieri;
- Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. (w tym najpewniej PGZ Stocznia Wojenna);
- Remontowa Shipbuilding S.A.;
- Saab Kockums AB.

Obecnie podawany plan zakupu wskazuje na nabycie jednego, nowego okrętu hydrograficznego pk. "Hydrograf". Z racji na to, że obecnie w służbie znajdują się dwie takie jednostki może się okazać, że władze domówią jeszcze jedną już przy podpisywaniu umowy, gdy zostanie ogłoszony zwycięski oferent (zarówno w wariancie przetargowym, jak i bezprzetargowym, po zakończeniu wstępnych konsultacji rynkowych).

Nowa jednostka wejdzie w skład Dywizjonu Zabezpieczenia Hydrograficznego Marynarki Wojennej 3. Flotylli Okrętów, stacjonującego w Porcie Wojennym Gdynia. Wspomniany dywizjon posiada okręty hydrograficzne proj. 874 ORP Arctowski (266) i ORP Heweliusz (265), do tego również żaglowiec szkolny ORP Iskra (na nim odbywają praktykę morską podchorążowie Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni) dwa kutry hydrograficzne proj. 4234, K-4 i K-10 (w służbie od 1989 roku), trzy motorówki typu Wildcat 40, a także pododdziały zabezpieczenia radionawigacyjnego, topogeodezyjnego i transportowego. W skład wyposażenia jednostki wchodzą także autonomiczne systemy radionawigacyjne i geodezyjne jak i baza środków transportowych.

Dywizjon wykonuje zadania z zakresu nawigacyjno-hydrograficznego zabezpieczenia działań sił Marynarki Wojennej zgodnie ze standardami NATO i Międzynarodowej Organizacji Hydrograficznej (IHO) w ścisłej współpracy z Biurem Hydrograficznym Marynarki Wojennej. Ponadto dZH MW bierze udział w procesie szkolenia morskiego słuchaczy Akademii Marynarki Wojennej.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.