• <
CSL_1100X200_jpg_2024

PGE Baltica: baza operacyjno-serwisowa w Ustce na końcowym etapie projektowania

31.07.2024 15:21 Źródło: PGE Baltica
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas PGE Baltica: baza operacyjno-serwisowa w Ustce na końcowym etapie projektowania

Partnerzy portalu

Fot. PGE

Baza operacyjno-serwisowa w Ustce, która będzie działać na potrzeby obsługi morskich farm wiatrowych PGE Baltica, jest obecnie na końcowym etapie jej projektowania. Jednocześnie trwają przygotowania do postępowań zakupowych na generalnego wykonawcę i inżyniera kontraktu. Budowa kluczowego zaplecza dla morskich farm wiatrowych rozpocznie się w 2025 r. 

Baza serwisowa zostanie zlokalizowana w zachodniej części usteckiego portu na terenie dawnej przetwórni rybnej. Centrum serwisowe ma służyć bieżącemu monitoringowi farm wiatrowych PGE na Bałtyku oraz planowanym i doraźnym naprawom turbin działających na morzu. Będą stąd wypływać statki z załogami serwisującymi i niewielkimi częściami zamiennymi.  Baza operacyjno-serwisowa jest sercem Morskiej Farmy wiatrowej, ponieważ jest to miejsce gdzie nadzorowana jest jej praca oraz zbierane są dane z morza a następnie przetwarzane. 

– Realizujemy wielki program inwestycyjny, budowę Morskich Farm Wiatrowych na Bałtyku. Ustka jest miejscem symbolicznym i już niedługo będzie najważniejszym na energetycznej mapie Polski. To tutaj  powstaje baza operacyjno-serwisowa dla naszych przyszłych farm. To miasto staje się sercem polskiej energetyki – powiedział Bartosz Fedurek, Prezes Zarządu PGE Baltica. To serce przenosi się z zagłębi węglowych na Pomorze – dodał Bartosz Fedurek.

Projektowanie bazy zmierza ku końcowi


Obecnie trwa końcowy etap projektowania bazy. Przygotowano Projekt Budowlany w zakresie niezbędnym do uzyskania Pozwolenia na Budowę. Dokumentacja jest gotowa i sukcesywnie uzgadniana z poszczególnymi organami  Planowany termin złożenia wniosku o pozwolenie na budowę to  III kwartał 2024 roku natomiast zakładany termin dla uzyskania pozwolenia  to końcówka 2024 roku.    

Wykonawca zostanie wyłoniony w 2024 r.


Jeszcze w tym roku planowane jest ogłoszenie przetargu na generalnego wykonawcę robót którego zadaniem będzie zaprojektowanie i budowa bazy – tj. obiektów magazynu i budynku biurowo-socjalnego, placów składowych i nabrzeża postojowego dla jednostek CTV(crew transfer vessels). Niezależnie planowane jest również pozyskanie inżyniera kontraktu, czyli firmy odpowiedzialnej za nadzór inwestorski nad inwestycją. Rozpoczęcie budowy planowane jest na rok 2025, a oddanie bazy do użytku na rok 2026.

Aktualnie na terenie inwestycji trwają  także prace rozbiórkowe, które rozpoczęto na początku grudnia 2023 roku. Roboty są na ukończeniu, do wykonania pozostało  usunięcie fundamentów ostatnich budynków i część nieczynnej infrastruktury podziemnej. Rozbiórka obejmowała 11 budynków, których stan techniczny nie pozwalał na dalsze ich użytkowanie – wśród nich są tzw. wytwórnia lodu, budynek głównego energetyka, myjnia opakowań, maszynownia, czy hala produkcyjna. Usunięta została także stara nawierzchnia na terenie nieruchomości. Rozbiórce nie podlega budynek Starej Sieciarni, którą PGE Baltica planuje zaadaptować na swoje potrzeby.

W październiku 2023 r. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gdańsku wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla bazy operacyjno-serwisowej w Ustce, w listopadzie 2023 r. uzyskano decyzję udzielająca pozwolenia na wznoszenie i wykorzystywanie sztucznych wysp, konstrukcji i urządzeń w polskich obszarach morskich, a w okresie od stycznia 2024 od lipca 2024 r. wydano komplet pozwoleń wodnoprawnych zezwalających na realizację inwestycji w planowanym zakresie. Pierwszą morską farmą wiatrową, którą będzie obsługiwać baza serwisowa w Ustce, będzie projekt Baltica 2 realizowany wspólnie przez PGE i Ørsted.

PGE Baltica buduje w Ustce bazę operacyjno-serwisową, która obsługiwać będzie morskie farmy wiatrowe na Morzu Bałtyckim. Nowe obiekty portowe powstają przy kanale portowym na lewym brzegu Słupi na terenie dawnej przetwórni ryb. Na bazę serwisową, która zajmie łącznie ok. 2,3 ha, składać się będzie magazyn części zamiennych, budynek administracyjny, plac manewrowy, powierzchnie zielone i ok. 260 metrów nabrzeża, przy którym cumować będą statki do transportu serwisantów w morze (tzw. jednostki CTV ).. O lokalizacji bazy O&M w Ustce zdecydowała odległość od projektowanych farm wiatrowych oraz optymalne warunki nawigacyjne umożliwiające dotarcie z portu na obszar farmy wiatrowej w możliwie najkrótszym czasie. Planowany termin zakończenia budowy usteckiej bazy PGE Baltica to IV kw. 2026 roku.  

Program Offshore Grupy PGE zakłada wybudowanie do 2030 roku Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica, realizowanej w dwóch etapach – Baltica 2 i Baltica 3, o łącznej mocy zainstalowanej do 2,5 GW. Następnie po 2030 roku do portfolio Grupy dołączy Elektrownia Wiatrowa Baltica 1 o mocy ok. 0,9 GW. Dzięki pozyskaniu nowych obszarów do zagospodarowania na Bałtyku Grupa PGE będzie mogła do 2040 wybudować kolejne morskie farmy wiatrowe. Łącznie z aktualnie realizowanymi projektami pozwoli to jej na osiągnięcie ponad 7 GW mocy wytwórczych zainstalowanych w technologii offshore.

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.