• <

Paryż/żeglarstwo – triumf Włochów w katamaranach Nacra 17

Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Paryż/żeglarstwo – triumf Włochów w katamaranach Nacra 17

Partnerzy portalu

Włosi Ruggero Tita i Caterina Banti zostali mistrzami olimpijskimi w katamaranach Nacra 17 i powtórzyli sukces sprzed trzech lat z Tokio. Polscy żeglarze w tej klasie nie startowali. W Marsylii rywalizowało 19 załóg.

Tita i Banti, którzy okazali się najlepsi w trzech ostatnich mistrzostwach świata, wygrali we Francji połowę z 12 rozegranych wyścigów i do podwójnie punktowanego z udziałem 10 czołowych załóg, tzw. medalowego, przystąpili z przewagą 14 punktów nad Argentyńczykami Mateo Majdalanim i Eugenią Bosco.

W ostatnim starcie Włosi przypłynęli na metę na drugiej pozycji, za Francuzami Timem Mourniac i Lou Berthomieu, przypieczętowując swój triumf. Srebrny medal wywalczyli Argentyńczycy (7. lokata w wyścigu medalowym), a brązowy Nowozelandczycy Micah Wilkinson i Erica Dawson (8.).

Fatalnie spisali się zajmujący trzecią pozycję wicemistrzowie olimpijscy, Brytyjczycy John Gimson i Anna Burnet, którzy popełnili falstart i ostatecznie przypadło im czwarte miejsce.

Wyścig medalowy w tej klasie miał się odbyć w środę, ale ze względu na brak wiatru został przeniesiony na czwartek.

W klasie Nacra 17 olimpijskie medale zostały rozdane po raz trzeci. W Marsylii w 10 konkurencjach rywalizuje 330 zawodników (po raz drugi w równej liczbie kobiet i mężczyzn) z 65 krajów.