• <

Paryż/żeglarstwo – triumf Austriaka Bontusa w klasie Formula Kite

09.08.2024 22:07
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Paryż/żeglarstwo – triumf Austriaka Bontusa w klasie Formula Kite

Austriak Valentin Bontus został mistrzem olimpijskim w żeglarskiej klasie Formula Kite. W Marsylii w debiutującej na igrzyskach konkurencji rywalizowało 20 żeglarzy, Maksymilian Żakowski (OŚ AZS Poznań) był 16.

W finale znaleźli się prowadzący po kwalifikacjach Słoweniec Toni Vodisek, drugi w generalnym zestawieniu Maximilian Maeder z Singapuru, Włoch Riccardo Pianosi i Bontus.

W czwartek w męskim finale zdołano rozegrać tylko jeden wyścig, w którym najlepszy okazał się Austriak, ale nie przyniósł on ostatecznego rozstrzygnięcia. Do wywalczenia złotego medalu Vodisek potrzebował jednego zwycięstwa, Bontus i Maeder po dwa, a Pianosi trzy.

W piątek Buntus wygrał dwa wyścigi i zapewnił sobie triumf w regatach. Drugie miejsce zajął Vodisek, a trzecie Maeder. Żakowskiemu przypadła 16. lokata.

W czwartek w tej klasie zakończyły zmagania kobiety. Zwyciężyła Brytyjka Eleanor Aldridge, która wyprzedziła Francuzkę Lauriane Nolot oraz Holenderkę Annelous Lammerts. Julia Damasiewicz (OŚ AZS Poznań) znalazła się w półfinale, ostatecznie w stawce 20 zawodniczek uplasowała się na siódmej pozycji.

Był to ostatni akord żeglarskiej rywalizacji na igrzyskach i tym samym Polacy, którzy ścigali się na Morzu Śródziemnym w ośmiu klasach (zabrakło ich jedynie w mieszanych klasach 470 i Nacra 17), nie stanęli na podium. W sumie we Francji pływało 330 zawodników (po raz drugi w równej liczbie kobiet i mężczyzn) z 65 krajów.(PAP)