• <

Paryż/żeglarstwo: przebieg zawodów 6 sierpnia (AKTUALIZACJA)

Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Paryż/żeglarstwo: przebieg zawodów 6 sierpnia (AKTUALIZACJA)

Partnerzy portalu

Fot. British Sailing Team

Austriacy Lara Vadlau i Lukas Maehr są liderami przed zaplanowanym na środę w Marsylii ostatnim podwójnie punktowanym wyścigiem olimpijskich regat w klasie 470 z udziałem 10 czołowych załóg – tzw. medalowym. Polscy żeglarze w tej konkurencji i w katamaranach Nacra 17 nie startują.

Austriacy awansowali na pierwsze miejsce w niedzielę, natomiast w poniedziałek w tej klasie nie rozegrano żadnego wyścigu. We wtorek liderzy zajęli piątą oraz drugą lokatę i utrzymali prowadzenie.

Na drugiej pozycji z siedmioma punktami straty plasują się aktualni mistrzowie świata i Europy Hiszpanie Jordi Hernandez i Nora Brugman, a na trzeciej ubiegłoroczni mistrzowie świata oraz aktualni brązowi medaliści Keiju Okada i Miho Yoshioka. Japończycy tracą do Austriaków 11 „oczek”.

W klasie 470 rywalizacja na igrzyskach po raz pierwszy odbywa się w formule mieszanej. Trzy lata temu w Tokio na drugim stopniu podium stanęły Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar, ale we Francji Polacy nie mają w tej łódce o długości 470 cm (stąd jej nazwa) swoich przedstawicieli.

Polacy ścigają się we Francji w ośmiu klasach. Z tego grona na igrzyskach w stolicy Japonii wystąpiła tylko Aleksandra Melzacka (YKP Gdynia) – z inną załogantką Kingą Łobodą (AZS AWFiS Gdańsk) była 15. w klasie 49erFX.

W Marsylii w 10 konkurencjach rywalizuje 330 zawodników (po raz drugi w równej liczbie kobiet i mężczyzn) z 65 krajów.(PAP)

md/ krys/

AKTUALIZACJA 17:30

Paryż/żeglarstwo – Włosi prowadzą przed wyścigiem medalowym w klasie Nacra 17

Włosi Ruggero Tita i Caterina Banti utrzymali prowadzenie przed zaplanowanym na środę w Marsylii ostatnim podwójnie punktowanym wyścigiem olimpijskich regat w klasie Nacra 17 z udziałem 10 czołowych załóg – tzw. medalowym. Polacy w katamaranach oraz w mieszanej klasie 470 nie startują.

Broniący tytułu Włosi wygrali połowę z 12 rozegranych wyścigów i o 14 punktów wyprzedzają Argentyńczyków Mateo Majdalaniego i Eugenię Bosco, a o 20 wicemistrzów olimpijskich Brytyjczyków Johna Gimsona i Annę Burnet oraz Nowozelandczyków Micaha Wilkinsona i Ericę Dawson.

To oznacza, że żeglarze z Półwyspu Apenińskiego w najgorszym wypadku zdobędą srebrny medal, a mistrzami olimpijskimi zostaną wtedy, jeśli dopłyną na metę nawet sześć lokat za Argentyńczykami. W tej klasie rywalizuje 19 mieszanych duetów.

Polacy ścigają się we Francji w ośmiu klasach. Z tego grona trzy lata temu na igrzyskach w Tokio wystąpiła tylko Aleksandra Melzacka (YKP Gdynia) – z inną załogantką Kingą Łobodą (AZS AWFiS Gdańsk) była 15. w klasie 49erFX.

W Marsylii w 10 konkurencjach rywalizuje 330 zawodników (po raz drugi w równej liczbie kobiet i mężczyzn) z 65 krajów.(PAP)

md/ krys/

AKTUALIZACJA 17:36

Paryż/żeglarstwo – wyścigi medalowe w klasach ILCA przeniesione na środę

Zaplanowane na wtorek w Marsylii podwójnie punktowane wyścigi olimpijskich regat z udziałem 10 czołowych żeglarzy – tzw. medalowe, w klasach ILCA 6 oraz ILCA 7 zostały z powodu braku wiatru przełożone na środę. Zabraknie w nich sklasyfikowanych na dalszych pozycjach Polaków.

W klasie ILCA 6 Agata Barwińska (MOS SSW Iława) zajęła 15., a w klasie ILCA 7 Michał Krasodomski (AZS AWFiS Gdańsk), także w gronie 43 zawodników, 40. miejsce. Polacy nie wystartują zatem w środę w podwójnie punktowanym wyścigu z udziałem 10 czołowych żeglarzy – tzw. medalowym.

U kobiet mistrzowski tytuł zapewniła sobie niezwykle utytułowana Marit Bouwmeester. Tym samym Holenderka po raz czwarty stanie na igrzyskach na podium – złoty medal wywalczyła w 2016 roku w Rio de Janeiro, srebrny cztery lata wcześniej w Londynie, a brązowy w 2021 roku w Tokio. Poza tym ma w dorobku cztery tytuły mistrzyni świata oraz pięć Europy.

Druga w klasyfikacji generalnej, poprzednia mistrzyni olimpijska, Dunka Anne-Marie Rindom traci do liderki 21 punktów, z kolei nad trzecią Norweżką Line Flem Hoest ma 20 „oczek” przewagi, a to oznacza, że utrzyma obecną lokatę.

U mężczyzn blisko powtórzenia sukcesu sprzed trzech lat ze stolicy Japonii jest aktualny mistrz świata Matt Wearn. Australijczykowi szyki może pokrzyżować tylko mistrz Europy sprzed dwóch lat i wicemistrz olimpijski z Londynu w 2012 roku Pavlos Kontides z Cypru, który traci do niego 14 punktów. Trzeci Peruwiańczyk Stefano Peschiera ma już 24 „oczka” straty.

Polacy ścigają się we Francji w ośmiu klasach, zabrakło ich jedynie w mieszanej klasie 470 oraz w katamaranach Nacra 17.

W Marsylii w 10 konkurencjach rywalizuje 330 zawodników (po raz drugi w równej liczbie kobiet i mężczyzn) z 65 krajów.(PAP)

md/ krys/

AKTUALIZACJA 20:41

Paryż/żeglarstwo - Damasiewicz dziewiąta, Żakowski 14. w klasie Formula Kite

Julia Damasiewicz zajmuje dziewiąte, a Maksymilian Żakowski (oboje OŚ AZS Poznań) 14. miejsce po pięciu wyścigach olimpijskich regat w klasie Formula Kite. W tej debiutującej na igrzyskach konkurencji medaliści wyłonieni zostaną w czwartek. Żeglarze rywalizują w Marsylii.

W poniedziałek w klasie Formule Kite rozegrano tylko po jednym wyścigu. Damasiewicz zajęła 11. lokatę i utrzymała dziewiątą pozycję, natomiast Żakowski także był 11., co pozwoliło mu awansować o jedno miejsce – z 15. na 14.

O medale rywalizuje 20 żeglarek i 20 żeglarzy, a na czele znajdują się Szwajcarka Elena Lengwiler oraz aktualny mistrz świata Maximilian Maeder z Singapuru.

Biało-czerwoni ścigają się we Francji w ośmiu klasach, zabrakło ich jedynie w mieszanej klasie 470 oraz w katamaranach Nacra 17.

W Marsylii w 10 konkurencjach rywalizuje 330 zawodników (po raz drugi w równej liczbie kobiet i mężczyzn) z 65 krajów.(PAP)

md/ cegl/

Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.