• <
CSL_1100X200_jpg_2024

OSGE: w 2026 r. będziemy mogli złożyć wniosek o zezwolenie na budowę reaktora SMR

11.09.2024 16:19
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas OSGE: w 2026 r. będziemy mogli złożyć wniosek o zezwolenie na budowę reaktora SMR

Partnerzy portalu

fot. OSGE

Wniosek do Państwowej Agencji Atomistyki o zezwolenie na budowę reaktora BWRX-300, czyli SMR, firma Orlen Synthos Green Energy będzie mogła złożyć w 2026 r. - poinformował w środę jej prezes Rafał Kasprów. Wstępny Raport Bezpieczeństwa zostanie ukończony w czerwcu 2026 - dodał.

"Zgodnie naszym harmonogramem, przygotowanym wspólnie z kanadyjskimi partnerami mającymi ogromne doświadczenie w tym obszarze, w tym z prac przy budowie BWRX-300 (SMR) w Kanadzie, Wstępny Raport Bezpieczeństwa zostanie ukończony w czerwcu 2026 r., a to oznacza, że będziemy gotowi do złożenia do Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki wniosku o zezwolenie na budowę w 2026 r." - podała na platformie X spółka Orlen Synthos Green Energy (OSGE), cytując prezesa firmy Rafała Kasprówa, obecnego na II Kongresie Energetyki Jądrowej w Warszawie.

OSGE planuje budowę w Polsce floty reaktorów GE-Hitachi BWRX-300 w Polsce.

"Amerykańska technologia tak, ale spółka odpowiedzialna za inwestycję musi gwarantować jej bezpieczne prowadzenie. Pracujemy nad tym i liczymy na osiągnięcie porozumienia" – tak o przyszłości Orlen Synthos Green Energy i rozwoju SMR mówił w połowie sierpnia br. w rozmowie z PAP Biznes prezes Orlenu Ireneusz Fąfara. „Idziemy w oczekiwanym kierunku, czyli budowy nowego modelu funkcjonowania podmiotu, który powstał na potrzeby inwestycji w SMR” - dodał wtedy.

Premier Donald Tusk oświadczył 23 lipca br., że ocena umów zawieranych przez Orlen w sprawie budowy reaktorów SMR trwa i "będą konsekwencje tej oceny". Jak dodał wówczas, z jego wiedzy wynika, że obecny zarząd Orlenu podziela wątpliwości służb specjalnych wobec tych umów.

W grudniu 2023 r. Ministerstwo Klimatu i Środowiska wydało decyzje zasadnicze dla realizacji inwestycji w sześciu lokalizacjach: oprócz Stawów Monowskich to jeszcze Włocławek, Ostrołęka, Dąbrowa Górnicza, Kraków – Nowa Huta i Stalowa Wola – Tarnobrzeg.

BWRX-300 należy do rodziny reaktorów wodno-wrzących (BWR). Jednocześnie, ze względu na stosunkowo niewielką moc - 300 MWe, jest zaliczany do tzw. SMR - małych reaktorów modułowych. Pierwszy taki reaktor ma powstać dla OPG w kanadyjskiej elektrowni jądrowej Darlington. Kolejny, zgodnie z planami OSGE, ma powstać w Polsce do końca dekady.

Orlen Synthos Green Energy to spółka, w której po połowie udziałów mają Orlen oraz prywatny chemiczny koncern Synthos, należący do Michała Sołowowa.

ab/ pad/

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.