• <

Orlen przedłużył współpracę na przeładunek LNG w Kłajpedzie do 2030 roku

Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Orlen przedłużył współpracę na przeładunek LNG w Kłajpedzie do 2030 roku

Partnerzy portalu

gazoport świnoujście

Orlen podpisał na pięć lat, do końca marca 2030 r., umowę z litewskim KN Energies, wcześniej Klaipedos Nafta, na wyłączne użytkowanie nabrzeżnej stacji odbioru i przeładunku LNG małej skali w Kłajpedzie - podał w środę koncern. Odbierany tam gaz zasili m.in. odbiorców północno-wschodniej Polski.

Jak podał Orlen, dotychczas, na podstawie wcześniejszej umowy, koncern odebrał w Kłajpedzie blisko 60 tys. ton skroplonego gazu ziemnego.

Orlen zaznaczył jednocześnie, że gaz odbierany w Kłajpedzie, zgodnie z zawartą obecnie umową do końca marca 2030 r., zasili odbiorców w północno-wschodniej Polsce oraz trafi na rynki krajów bałtyckich. Gaz będzie transportowany autocysternami. W Polsce skorzystają z niego klienci biznesowi oraz stacje regazyfikujące LNG na terenach, gdzie nie dociera sieć gazowa.

"Jest to rozwiązanie znacznie efektywniejsze niż transport z gazoportu w Świnoujściu, który nadal pozostaje podstawowym źródłem dostaw LNG do Polski" - ocenił koncern.

Zdaniem prezesa Orlenu Ireneusza Fąfary, "przedłużenie współpracy z KN Energies to istotny krok w dalszym umacnianiu pozycji Grupy Orlen na rynku LNG w basenie Morza Bałtyckiego". "O ile gazoport w Świnoujściu pozostaje dla nas kluczowym punktem odbioru LNG, terminal przeładunkowy w Kłajpedzie pełni ważną rolę uzupełniającą i pozwala nam optymalizować koszty logistyki" - podkreślił Fąfara, cytowany w komunikacie koncernu.

Zwrócił przy tym uwagę, że odbierany w Kłajpedzie surowiec, oprócz rynku polskiego, trafia m.in. na Litwę, Łotwę i do Estonii, gdzie koncern obserwuje rosnące zainteresowanie współpracą.

"Wierzymy, że zawarta umowa przyczyni się do dalszego rozwoju współpracy z Grupą ORLEN i zapewni korzystne warunki do zwiększenia wolumenów LNG załadowywanego do cystern drogowych w terminalu przeładunkowym, tworząc tym samy wartość dodaną dla klienta, jak i dla całej Polski oraz pozostałych krajów rejonu Morza Bałtyckiego" - oświadczył prezes KN Energies Darius Šilenskis.

Dodał, że chociaż sam terminal w Kłajpedzie jest niewielki, ma on jednak "duży potencjał i duże znaczenie dla całego łańcucha wartości skroplonego gazu ziemnego".

Orlen wyjaśnił, że dostawy skroplonego gazu ziemnego do nabrzeżnej stacji w Kłajpedzie są realizowane jednostkami pływającymi o pojemności zbiorników 30 razy mniejszej niż konwencjonalnych metanowców oceanicznych. Stacja wyposażona jest w pięć zbiorników LNG o łącznej pojemności 5 tys. metrów sześc. Posiada również nabrzeże przystosowane do odbioru i załadunku skroplonego gazu ziemnego na jednostki pływające mniejszej skali.

Koncern przypomniał, że Grupa Orlen odbiera w Kłajpedzie również LNG dużej skali w pływającym terminalu, którego operatorem jest KN Energies i korzysta jednocześnie z długoterminowych mocy regazyfikacyjnych zarezerwowanych do 2032 r.

"W ramach tej umowy Grupa Orlen może sprowadzić poprzez terminal ponad 0,5 mld metrów sześc. gazu ziemnego rocznie. Dotychczas odebrała 10 ładunków o wolumenie około 656 tys. ton LNG. Po regazyfikacji część surowca została sprzedana odbiorcom z krajów bałtyckich, reszta trafiła na rynek polski poprzez uruchomiony w maju 2022 r. Gazociąg Polska-Litwa" - podano w komunikacie.

Orlen zwrócił uwagę, że KN Energies to międzynarodowy operator terminali obsługujących produkty energetyczne w postaci płynnej, który zapewnia przeładunki na rzecz odbiorców w krajach basenu Morza Bałtyckiego. "W oparciu o swoją wiedzę i kompetencje spółka wpiera klientów w tworzeniu zrównoważonej infrastruktury energetycznej" - podkreślił koncern.

Obecnie KN Energies jest m.in. operatorem trzech terminali na Litwie, a także terminali obsługujących skroplony gaz ziemny w Niemczech i w Brazylii.

Grupa Orlen to multienergetyczny koncern posiadający rafinerie w Polsce, Czechach i na Litwie, a także sieć stacji paliw, w tym również w Niemczech, na Słowacji, na Węgrzech oraz w Austrii. Rozwija również segment wydobywczy ropy naftowej i gazu ziemnego, segment petrochemiczny, a także odnawialnych źródeł energii. Planuje również rozwój energetyki jądrowej opartej na małych reaktorach jądrowych SMR.

W ramach Grupy Orlen na Litwie działa m.in. spółka Orlen Lietuva, zarządzająca rafinerią w Możejkach, jedyną w krajach bałtyckich. Koncern posiada również terminal w Butyndze, przez który importowana jest ropa naftowa. Jest także właścicielem terminala Mockava, stacji przeładunkowej do eksportu wyrobów do Polski i Ukrainy.

W środę prezes Orlenu Ireneusz Fąfara rozmawiał z premier Litwy Ingridą Simonite m.in. o planach rozwojowych koncernu, w tym inwestycjach w rafinerii Orlen Lietuva w Możejkach oraz w odnawialne źródła energii. Jak podkreślił, "Litwa jest dla Grupy Orlen strategicznym rynkiem". 

mb/ aop/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Wilhelmsen_390x150_2024
port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.