• <
APART_HOTEL_1100x200_gif_2024

Oferta programowa NFOŚiGW dla samorządów

10.09.2024 22:26 Źródło: NFOŚiGW

Partnerzy portalu

Fot. NFOŚiGW

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) wraz z Ministerstwem Klimatu i Środowiska zaprosił przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego oraz ich związków do dyskusji i partnerskiej współpracy w obszarze ochrony środowiska. Podczas konferencji przedstawiono ofertę programową i finansową NFOŚiGW skierowaną do samorządów.

NFOŚiGW dostrzega potrzeby finansowego wsparcia inwestycji samorządowych w obszarze szeroko rozumianej ochrony środowiska, w tym zwłaszcza w zakresie transformacji energetycznej, gospodarki wodno-ściekowej, gospodarki odpadowej oraz adaptacji do zmian klimatu. Dialog z przedstawicielami samorządów wszystkich szczebli oraz związków reprezentujących samorządy pozwoli osiągnąć największy efekt ekologiczny i najbardziej efektywnie wykorzystać dostępne dotacje i pożyczki.

Ponad 5 mld zł przeznaczył NFOŚiGW w obecnie prowadzonych i planowanych naborach wniosków, w których o dofinansowanie mogą starać się jednostki samorządu terytorialnego i ich związki. Są to zarówno środki unijne, jak i krajowe, pożyczki i dotacje. W najbliższych miesiącach zostaną przedstawione nowe programy wsparcia oraz ogłoszone nabory wniosków w ramach Funduszy Europejskich.

- Współpraca NFOŚiGW wraz samorządami jest kluczowa do tego, aby państwo mogło przygotowywać maksymalnie wydajne i potrzebne programy wsparcia. Mamy wiele do zrobienia razem - od dokończenia transformacji energetycznej po budowę gospodarki obiegu zamkniętego czy usuwanie nielegalnych składowisk odpadów - powiedziała podczas konferencji Paulina Hennig-Kloska, Ministra Klimatu i Środowiska.

Konferencja zebrała liczne grono przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego i ich związków. Byli na niej obecni także przedstawiciele wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej (WFOŚiGW). Przedstawiciele samorządów przekazali swoje rekomendacje dotyczące wsparcia inwestycji realizowanych na poziomie lokalnym w kontekście najnowszej oferty finansowej NFOŚiGW. Była to okazja do dialogu z potencjalnymi przyszłymi beneficjentami.

- NFOŚiGW jest głównym narzędziem do realizacji polityki klimatycznej, środowiskowej i energetycznej. Samorządy są kluczowym wprowadzającym zmiany, dlatego współpraca NFOŚiGW, WFOŚiGW z JST jest bardzo ważna - powiedział Krzysztof Bolesta, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.

W czerwcu tego roku została przyjęta czteroletnia, wspólna strategia NFOŚiGW i 16 WFOŚIGW. Do końca września nastąpi przyjęcie strategii NFOŚiGW na lata 2025-28, w NFOŚiGW trwają też prace nad nową ofertą programową skierowaną także do samorządów. 

- Zależy nam, aby nowe programy wsparcia, które planujemy wspierały aktualne wyzwania miast i gmin. Pełnią one ważną rolę m.in. w procesie ograniczania efektu cieplarnianego i adaptacji terenów do zmian klimatu. Nowa strategia NFOŚiGW, która zostanie przyjęta do końca września, będzie odpowiadać na potrzeby rynku. Deklarujemy gotowość do rozmów i zachęcamy do bieżącego kontaktu z pracownikami NFOŚiGW – mówiła Dorota Zawadzka-Stępniak, Prezes Zarządu NFOŚiGW.

NFOŚiGW od 35 lat finansuje kluczowe dla polskiej gospodarki i jakości życia Polek i Polaków inwestycje w ochronę środowiska, klimatu oraz w transformację energetyczną. Eksperci NFOŚiGW przedstawili uczestnikom konferencji ofertę programów skierowanych do jednostek samorządu terytorialnego. Przybliżone zostały warunki korzystania przez samorządy wszystkich szczebli z oferowanego wsparcia finansowego w formie dotacji i pożyczek dla projektów inwestycyjnych w obszarze szeroko rozumianej ochrony środowiska.

-  Mam nadzieję, że będzie to początek dalszej wspólnej pracy w celu najlepszego wykorzystania środków na rzecz poprawy jakości życia mieszkańców. Liczymy na sugestie i deklarujemy wsparcie na etapach pozyskiwania finansowania i realizacji projektów – zapowiedział Józef Matysiak, Zastępca Prezesa Zarządu NFOŚiGW.

Tematyka wystąpień podczas konferencji obejmowała programy wsparcia dla jednostek samorządu terytorialnego  i ich związków w zakresie:

- wsparcia podniesienia poziomu ochrony przed skutkami zmian klimatu oraz zagrożeń naturalnych;
- gospodarki wodno-ściekowej;
- ograniczenia zagrożenia zagospodarowania niewłaściwie porzuconych  lub magazynowanych odpadów;
- poprawy efektywności energetycznej;
- przedsięwzięć w zakresie wsparcia dla ciepłownictwa oraz budowy lub przebudowy instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii;
- rekultywacji gruntów na terenach zdegradowanych działalnością wydobywczą oraz poszukiwania wód termalnych;
- uniknięcia emisji zanieczyszczeń powietrza poprzez dofinansowanie przedsięwzięć polegających na obniżeniu zużycia paliw emisyjnych w transporcie;
- ograniczenia emisji zanieczyszczeń i poprawy jakości powietrza.

Partnerzy portalu

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.