• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Odrodzenie żeglugi - nowa publikacja dotycząca branży morskiej

gm

25.11.2023 15:18
Strona główna Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu Odrodzenie żeglugi - nowa publikacja dotycząca branży morskiej

Partnerzy portalu

Fot. Radosław Marciniak

Ukazała się nowa publikacja dotycząca spraw i dziedzin związanych z branżą oraz gospodarką morską. Jej autorem jest Radosław Marciniak, autor szeregu publikacji i analiz dotyczących spraw morskich, a także prezes PŻB Offshore Sp. z o.o.

Publikacja została zapowiedziana 29 września tego roku. Została wydana przez Fundację Przemysłu Okrętowego i Gospodarki Morskiej i teraz będzie można nabyć ją w księgarniach i sklepach internetowych, zarówno w wersji papierowej, jak i e-booka.

W książce autor przedstawił historię polskiej żeglugi i kluczowe wydarzenia na przestrzeni około stu ostatnich lat, w tym najważniejsze i najnowsze przedsięwzięcia, które według niego stają się przyczynkiem do jej "odrodzenia" po okresie zawirowań po transformacji ustrojowej po 1989. Celem jest nie tylko utrwalenie szczególnych wydarzeń z już ponad 100-letniej historii Polski Morskiej, ale również próba analizy dotychczasowych i dalszych kierunków rozwoju naszej żeglugi w kolejnych latach. W książce autor nawiązuje także do wielu wydarzeń z przeszłości, które są jak najbardziej aktualne współcześnie. Wymienia tutaj problemy, wyzwania i projekty dotyczące przedsięwzięć żeglugowych oraz inwestycji tonażowych. Wskazuje też na szereg pozytywnych aspektów zarówno sukcesów, jak i porażek, co wynika z przekonania, że docenienie starań różnych pomysłów i realizacji może przyczynić się do tak ważnej dla całego kraju i jego gospodarki odrodzenia polskiej żeglugi.

Autor publikacji podziękował szeregu osób, z którymi współpracował przy tej książce i podczas działalności publicystycznej, w tym Andrzejowi Madejskiemu, Andrzejowi Kałwie i Michałowi Arciszewskiemu (Polska Żegluga Bałtycka S.A.), Krzysztofowi Adamczykowi (Polskie Linie Oceaniczne S.A.), Zbigniewowi Foltyńskiemu (STBU Brokerzy Ubezpieczeniowi Sp. z o.o.), Dariuszowi Jellonnkowi (Uniwersytet Morski w Gdyni i Polski Związek Przedsiębiorców Żeglugowych), JM Profesorowi kpt. ż.w. Adamowi Weintritowi, Rektorowi Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, kpt. ż.w. Markowi Wencie, Cezaremu Spigarskiemu (Fundacja Promocji Przemysłu Okrętowego i Gospodarki Morskiej „Oficyna Morska”). Wymienił również kilka recenzji:

„Odrodzenie żeglugi” Radosława Marciniaka to nowa interesująca pozycja na rynku księgarskim. Piękna okładka i optymistycznie brzmiący tytuł zaciekawia, z pewnością wielu czytelników nie tylko przeglądnie książkę, ale i ją przeczyta. Ilustracje, tabele, zestawienia i mapki wzbogacają treść dzięki czemu lektura jest bardziej przejrzysta i nie nuży w czytaniu. Żegluga przedstawiona jest tutaj przekrojowo od zaślubin Polski z morzem aż po czasy współczesne wiodących armatorów. To ciekawe ujęcie wzbogaca wiedzę o żeglugowym segmencie gospodarki morskiej, wiedzę tak niezbędną przy budowie morskiej tożsamości i patrzeniu w przyszłość z optymizmem.

Krzysztof Adamczyk, Sekretarz Rady Nadzorczej

Polskich Linii Oceanicznych S.A.

Z dużą radością przyjmuję pojawienie się tej książki. Autor wykonał kawał świetnej roboty. Udało mu się znakomicie zebrać bardzo szczegółowo, ale i skondensowanie, wszystko to co najważniejsze działo się w historii polskiej gospodarki morskiej, od powstania naszej państwowości aż po dzień dzisiejszy. Znajdziemy tu historię powstania pierwszych polskich armatorów, jest okres wojenny, jest odradzanie się polskiej żeglugi po wojnie. Autor w bardzo interesujący sposób, przeprowadza nas przez trudny okres przekształceń własnościowych w gospodarce morskiej i radzenia sobie w czasie kryzysów ekonomicznych w tym sektorze. W ostatnim rozdziale książki, autor stawia optymistyczne tezy, kreśląc przewidywane kierunki rozwoju polskiej gospodarki morskiej w przyszłości. Bardzo polecam tę książkę, jest wszystko co warto wiedzieć o żegludze morskiej w Polsce.

Marek Wenta, kpt. ż.w. – pilot morski

(1977 jako II-gi oficer na m/f „Gryf” przechodzi z PLO do PŻB, w latach 1994 ‒ 2003 członek Rady Nadzorczej PŻB S.A.)

Niniejsza publikacja traktuje o zmianach jakie na przestrzeni lat zaszły w polskiej żegludze i szerzej ‒ w rodzimej branży morskiej. Autor wskazuje jak otoczenie wewnętrzne i zewnętrzne wpływało na przedsiębiorstwa żeglugowe, przemysł stoczniowy, a przez to także na kadry. To książka porządkująca fakty i wiedzę o podejmowanych, często niełatwych, decyzjach mających utrzymać morską tożsamość naszego narodu. Liczne zawirowania geopolityczne z ostatnich stu lat, będące tłem niniejszej publikacji, służą zrozumieniu trudności z jakimi mierzyli się budowniczy idei Polski Morskiej. Książka pomaga uświadomić czytelnikom, jakie znaczenie dla budowania silnej gospodarki całego kraju ma nasza rodzima branża morska.

Andrzej Madejski, Prezes Zarządu PŻB S.A.

Otrzymaliśmy do naszych rąk bardzo ciekawą pozycję wydawniczą „Odrodzenie Żeglugi”, napisaną przez Radosława Marciniaka. Książka ta wartkim strumieniem przeprowadza nas przez historię polskiej floty od czasu odzyskania Niepodległości do dnia dzisiejszego. Książka jest napisana bardzo przystępnym językiem i może być przeznaczona dla ludzi związanych z gospodarką morską, jak i dla czytelników, którzy znają morze tylko z perspektywy plaży. Na końcu książki Autor stawia trudne pytania o dzień jutrzejszy naszej floty, w którą stronę się rozwinie, czy po latach marazmu stać nas na wkroczenie na szerokie wody. Odpowiedzi na te pytania już wkrótce znajdą swoją puentę w nowej dynamicznej rzeczywistości.

Dariusz Jellonnek – kpt. ż. w., Dyrektor Działu Armatorskiego i Praktyk Morskich Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, Prezes Zarządu Polskiego Związku Przedsiębiorców Żeglugowych

Czytamy książkę pisaną ręką pasjonata, ale i człowieka troszczącego się o przyszłość oraz rozwój polskiej żeglugi morskiej. Niezwykle skrupulatnie zgromadzone dane i informacje o 100-letniej historii naszej żeglugi morskiej zostały okraszone profesjonalnym komentarzem. Historia to jedna część lektury, jej już nie zmienimy, ale oczywiście możemy ją różnie oceniać i interpretować. Mamy do tego pełne prawo. A w szczególności mają do tego prawo osoby, które aktywnie uczestniczyły w tworzeniu nowoczesnej polskiej żeglugi morskiej.

Niezwykle ważny jest przekaz zawarty na ostatnich stronach tej książki, który traktuje o przyszłości polskiej floty. Z pewnością nie będzie ona gigantem z czasów komuny, ale wierzymy w to, że będzie specjalistyczną, wysoce efektywną i opłacalną częścią naszej gospodarki morskiej. Tego autorowi i nam wszystkim z całego serca życzymy.

Zbigniew Foltyński – Dyrektor Zarządzający Obszaru Ubezpieczeń Morskich i Transportowych STBU Brokerzy Ubezpieczeniowi Sp. z o.o. – Grupa MAK

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.