• <
nauta_2024

Obrót tonażem nadal aktywny. Analiza rynku tonażowego (tygodnie 20 – 24.2024)

Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Obrót tonażem nadal aktywny. Analiza rynku tonażowego (tygodnie 20 – 24.2024)

Partnerzy portalu

Fot. GospodarkaMorska.pl

Ostatnie tygodnie to stosunkowo aktywny okres w obrocie tonażem kontenerowym i drobnicowym. Odnotowano też nieco więcej złomowań w porównaniu do poprzednich tygodni. Średnia w porównaniu do danych na przestrzeni kilku ostatnich miesięcy jest również większa. Taka tendencja była widoczna wśród mniejszych jednostek kontenerowych i drobnicowców. 

W naszej kolejnej odsłonie analiz wybranych segmentów żeglugi przekazujemy najświeższe informacje z rynków inwestycji tonażowych, a także złomowań. Jakie były zatem trendy ostatniego okresu? Co oznaczają  one w przyszłości i z czego to wynika? O tym w naszej cyklicznej analizie. 

Rynek drobnicowców wielozadaniowych


W tygodniu 20 nie było żadnych transakcji w zakresie obrotu secondhandami. Zezłomowano dwie jednostki tego typu o nośności 13.186 ton. Nie doszło do żadnego zamówienia nowego drobnicowca. Tydzień 21 nie odnotowano sprzedaży używanych drobnicowców. Były za to dwa złomowania używanych jednostek o łącznym DWT 8.437. Nie odnotowano również żadnych nowych zamówień. 

W tygodniu 22 zanotowano jedną transakcję kupna – sprzedaży używanego drobnicowca na kwotę 8.5 mln USD. Zanotowano trzy złomowania, co odpowiadało łącznemu DWT na poziomie 18.942. Nie odnotowano żadnych nowych zamówień. Natomiast w tygodniu 23 nie odnotowano żadnej sprzedaży używanego drobnicowca. Zezłomowano za to jedną małą jednostkę tego typu o DWT 2.661. Nie odnotowano żadnych nowych zamówień. W tygodniu 24 doszło do jednej transakcji używaną jednostką wielozadaniową. Odnotowano również dwa złomowania o łącznym DWT na poziomie 7.664. W tym samym tygodniu odnotowano cztery nowe zamówienia o łącznym DWT na poziomie 20.000 oraz o całkowitej wartości 76 mln USD.  Dość stabilny okres w obrocie tonażem tego typu statków. Było nieco więcej złomowań. Aktywniejszy był również rynek nowych zamówień w przeciwieństwie do transakcji kupna – sprzedaży używanych jednostek.

Rynek statków kontenerowych


W tygodniu 20 zanotowano pięć transakcji używanymi kontenerowcami o łącznej wartości 53.2 mln USD. Zezłomowano dwie jednostki tego typu o nośności 22.253 ton. Jednocześnie doszło do sześciu nowych zamówień (133 200 DWT, 318 mln USD wartości). Tydzień 21 to osiem transakcji używanymi kontenerowcami o łącznej wartości 73 mln USD. Jednocześnie zezłomowano dwa pojemnikowce o nośności 78 727 ton. W tym samym tygodniu doszło do sześciu nowych zamówień (786 tys. DWT, 778 mln USD). W tygodniu 22 odnotowano jedynie jedną sprzedaż używanego kontenerowca 

o wartości 13,5 mln USD. Zanotowano również jedno złomowanie jednostki o nośności 7 032 tony. Zanotowano także cztery nowe zamówienia o wartości 460 mln USD i DWT 400 tys. Z kolei tydzień 23 to zaraportowane sześć sprzedaży kontenerowców o łącznej wartości 180 mln USD. Odnotowano również jedno złomowanie o DWT 35.097. Zamówiono aż dwadzieścia dwa nowe kontenerowce, co odpowiadało łącznemu DWT 2 596 900 oraz całkowitej wartości 1 mld 580 mln USD. W tygodniu 24 odnotowano zaledwie jedną transakcję używanym kontenerowcem na kwotę 8,1 mln USD. Zezłomowano trzy kontenerowce o łącznym DWT na poziomie 41 225. Nie odnotowano żadnych nowych zamówień tego typu statków.

Kontenerowy rynek obrotu tonażem odznaczył się sporą aktywnością i to zarówno w jednostkach używanych, jak i nowych. Na uwagę zasługuje przede wszystkim rynek produkcyjny, ale sygnały w zakresie wzmożonego zainteresowania statkami płyną również z zastygłego w bardzo długim okresie czasu rynku recyklingu okrętowego.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.