• <

Nowy symulator DP klasy A w Szkole Morskiej w Gdyni

Dodano: 10.02.2014
W całej Europie oficerowie pracujący w sektorze offshore, będącym obecnie obszarem kształtowania się najnowocześniejszych technologii stosowanych w gospodarce morskiej mają do swojej dyspozycji jedynie kilka symulatorów dynamicznego pozycjonowania. W piątek 7 lutego 2014r. Szkoła Morska w Gdyni zaprezentowała jedyny w naszym kraju niezwykle nowoczesny symulator DP klasy A.

- Oddanie nowego symulatora to dla nas bardzo ważna chwila. Nasza firma SeaOwl Gdynia, zaczęła oficjalną współpracę ze Szkołą Morską. Wraz z naszymi zagranicznymi partnerami postanowiliśmy zakupić symulator treningowy do szkolenia polskich i zagranicznych oficerów. SeaOwl zakupiła symulator DP klasy A wyprodukowany przez firmę Kongsberg, będącą jednym z największych producentów symulatorów na świecie. Współpraca ze Szkołą Morską ma polegać głównie na szkoleniu kadr. Nasza firma dzierżawi Szkole urządzenie, zaś szkoła przygotowuje oficerów o najwyższych kwalifikacjach wymaganych na statkach stawiających farmy wiatrowe i platformy wiertnicze na morzu. Mam nadzieję, że współpraca przyniesie korzyści zarówno przedsiębiorstwom eksploatującym pola naftowe, jak i dokształcającym się,  polskim oficerom, zajmującym coraz wyższe stanowiska w globalnych przedsiębiorstwach prowadzących działalność na rynku offshore- powiedział kapitan Erhard Szymroszczyk, prezes SeaOwl Gdynia.

Zdaniem Prezesa SeaOwl Gdynia biorąc pod uwagę zapotrzebowanie branży offshore na fachowców, współpraca między SeaOwl a Szkołą Morską powinna przynieść obydwu stronom wymierne korzyści. Szkoła jest przygotowana do przeprowadzania tego typu szkoleń. Szkoła Morska w Gdyni spodziewa się uzyskać na przełomie maja i kwietnia akredytację dla nowego sprzętu. Egzamin akredytacyjny instruktorów przeprowadzi Kongsberg, wytwórca symulatora.  

 Następnie głos zabrał Brian Martis, Dyrektor Strategii Zasobów Ludzkich Sea Owl. Przedstawiciel firmy podkreślił, że nowoczesna gospodarka opiera się w dużej mierze na wiedzy. Jest to zjawisko szczególnie widoczne w takich dziedzinach gospodarki, jak shiping i sektor offshore. Firmy sponsorujące edukację kształtują swoją przyszłą pozycję na rynku. SeaOwl docenia poziom kształcenia Szkoły Morskiej w Gdyni. Młoda grupa zapowiada ekspansywny rozwój.

Nowe centrum szkolenia DP SeaOwl Gdynia, jest integralną częścią ambicji Grupy, pragnącej stać się wiodącym dostawcą wyspecjalizowanej kadry pracowniczej i usług szkoleniowych dla żeglugi i rynku morskiego-  dodał Tullio Biggi, przewodniczący Grupy SeaOwl.

Szkoła Morska w Gdyni dysponuje dwoma symulatorami dynamicznego pozycjonowania. Symulator klasy C przygotowuje do przyszłej służby na pokładzie jednostki obsługującej platformy wiertnicze lub farmy wiatrowe. Symulator klasy A umożliwia przeprowadzanie najbardziej skomplikowanych manewrów w wirtualnej rzeczywistości (kurs Advance). Kursanci zdobędą umiejętność obsługi wszystkich pędników umożliwiających manewrowanie jednostką. Dynamiczne pozycjonowanie statku to komputerowo wspomagany system bardzo dokładnego manewrowania statkiem. Statek wyposażony w DP, może za pomocą własnego napędu, utrzymywać swoją pozycję lub przesuwać się zgodnie z zamierzeniami operatora, z dokładnością do kilku metrów. Kursanci będą przygotowywani do manualnego utrzymywania statku na wymaganej pozycji bez pomocy systemu DP. Ćwiczenia symulują wszystkie manewry przeprowadzane na co dzień przez jednostki pracujące z platformami wiertniczymi. Czynnikiem realizmu są zróżnicowane warunki atmosferyczne występujące na morzu podczas przeprowadzania manewrów. Rozwiązanie to oddaje presję występującą w codziennej pracy oficera na jednostce offshore.

- Zasadniczym argumentem przemawiającym za używaniem tego sprzętu jest fakt, że odbyte na nim ćwiczenia zastępują staż na morzu. Jest to absolutny ewenement i nowość na światowym rynku. Dysponujemy jedynym tego typu symulatorem w Polsce i jednym z nielicznych w Europie. Jednocześnie na mostku nawigacyjnym może przebywać nie więcej niż 3-4 kursantów, ale szkolenia mogą odbywać się praktycznie przez całą dobę. Daje to liczbę 15 przeszkolonych osób w ciągu tygodnia. Możliwość odbycia szkoleń na symulatorze zwiększy atrakcyjność polskich oficerów na światowym rynku offshore. Sama Szkoła Morska w Gdyni stojąc w cieniu nowej wiedzy, którą będą dysponowali oficerowie, również zyska poprzez promocję swojej działalności edukacyjnej. Urządzenie, które w tej chwili uruchamiamy przyczyni się do mocnego podwyższenia poziomu polskiego szkolnictwa morskiego - podsumował Alfred Naskręt, dyrektor Szkoły Morskiej w Gdyni.
Podziel się:

Dziękujemy za wysłane grafiki.