• <
APART_HOTEL_1100x200_gif_2024

Nowe zdjęcie irańskiego lotniskowca-dronowca

jm

26.08.2024 21:41

Partnerzy portalu

Źródło: X

W sieci pojawiła się nowa fotografia okrętu Shahid Bahman Bagheri – lotniskowca dla dronów, budowanego na potrzeby irańskiej marynarki wojennej.

O postępującej budowie okrętu informowaliśmy jeszcze w styczniu 2023 roku. Shahid Bahman Bagheri powstaje w stoczni ISOICO na zachód od Bandar Abbas w Iranie, ale nie jest budowany od zera – jako baza służy mu kadłub kontenerowca Perarin. Został on umieszczony w suchym doku w 2022 roku. Od tego czasu irańscy stoczniowcy pracują nad konwersją, a światowe media od czasu do czasu obiegają nowe zdjęcia i niepotwierdzone informacje.

Nowa fotografia Shahid Bahman Bagheri, wykonana najprawdopodobniej z pokładu śmigłowca, została opublikowana w mediach społecznościowych 20 sierpnia. Widać na niej jednostkę cumującą przy stoczniowym nabrzeżu. Pokład sprawia wrażenie gotowego, wraz namalowanymi liniami, ale nadbudówka jest jeszcze niewykończona.

Choć 240-metrowy okręt nazywany jest w mediach lotniskowcem, to nie będzie to tego klasyczna tego typu jednostka. Przede wszystkim ma ona być bowiem bazą dla latających dronów wojskowych, co jest bardzo ciekawym konceptem. Korzystać z niego będą mogły także śmigłowce. Shahid Bahman Bagheri ma 180-metrowy pokład lotniczy z uniesioną rampą, co ma pomagać w starcie. Pas został umieszczony po skosie pokładu, by zyskać na jego długości. Dzięki temu jednostki w dużej mierze będą mogły bezpiecznie lądować, choć – jak wskazują analitycy – możliwości Shahid Bahman Bagheri mogą być zbyt małe dla potrzeb klasycznych myśliwców. Będą jednak w pełni wystarczające dla zaawansowanych, ciężkich bezzałogowców, co wydaje się głównym celem konstruktorów z Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej. Na rufie prawdopodobnie pracować będzie wyrzutnia dla mniejszych aparatów bezzałogowych. Okręt ma być także uzbrojony w wyrzutnie rakiet przeciwokrętowych i przeciwlotniczych, będzie także bazą dla szybkich łodzi.



Według doniesień samych Irańczyków, okręt wykorzystywany będzie do zapewniania bezpieczeństwa szlakom handlowym na Zatoce Perskiej i Zatoce Omańskiej. Zachodni komentatorzy wskazują, że Shahid Bagheri nie będzie cieszył się jednak dużymi mocami uderzeniowymi – ma na to wpływać m.in. obniżona odporność jednostki na trafienia spowodowana konwersją z kontenerowca, a także faktem, że Iran będzie miał problem ze sformowaniem grupy uderzeniowej lub osłonowej, w której partycypować musiałaby spora część obecnej floty wojennej kraju.

Niemniej jednak Irańczycy planują konstrukcję jeszcze jednego, podobnego okrętu – jego bazą ma stać się kadłub kontenerowca o nazwie Sarvin.


Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.