• <
nauta_2024

Nowa spółka FreeStar Subsea Services nabywa pierwszy statek i rozpoczyna działalność

04.06.2024 13:17 Źródło: FreeStar Subsea Services
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Nowa spółka FreeStar Subsea Services nabywa pierwszy statek i rozpoczyna działalność

Partnerzy portalu

Fot. FreeStar Subsea Services

FreeStar Subsea Services to nowa firma powstała z połączenia Vriezoo ROV Services i Mark Offshore. Współpraca ta ma oferować unikalne połączenie usług ROV i wsparcia innych działań morskich z własnym, niedawno nabytym i wyposażonym statkiem, SSV Navicula Star. Właściciele firmy uważają że to połączenie zapewni im jako nowemu dostawcy usług offshore przewagę konkurencyjną.

Założyciele firmy, Mark van der Star i Willem de Vries, rozwijali tę koncepcję przez kilka lat, zanim mieli okazję aktywnie i komercyjnie połączyć siły i nabyć swój pierwszy statek Navicula Star od Królewskiego Holenderskiego Instytutu Badań Morskich (NIOZ). Oprócz tego firma dąży do zrównoważonego rozwoju w związku z dekarbonizacją branży morskiej, co oznacza sięganie po technologie umożliwiające redukcję spalin podczas prowadzonych prac morskich i nie tylko. Chociaż Navicula Star jest statkiem napędzanym silnikiem wysokoprężnym, będzie on zasilany biopaliwem, takim jak HVO. Technologia SVO będzie stale monitorować emisję spalin i rejestrować emisję CO2 przez statek, a później także monitorować całą firmę. Umożliwi to FreeStar i jej partnerom stałe sprawdzanie poziomu zużycia energii i zmniejszenie go tam, gdzie to możliwe.

- Wraz z zakupem tego statku rozpoczęła się nasza podróż. SSV Navicula Star jest wyposażona w pokładowy ROV, aby szybko reagować i oszczędzać koszty na początku projektu. Statek może pomieścić 11 osób i jest wyposażony w dźwig, 2 żurawiki i ramę A z kilkoma wciągarkami, do rozmieszczania i/lub odzyskiwania różnych ładunków do lub z wody. Stanowisko sterowania ROV i stanowisko pomiarowe znajdują się wewnątrz na poziomie pokładu, co zapewnia szybką reakcję na pokładzie roboczym. Dzięki zanurzeniu wynoszącemu zaledwie metr, łódź może również zejść na plażę. Naszym zdaniem sprawia to, że Navicula Star jest najlepszym statkiem do pracy na płytkich wodach. Jesteśmy specjalistami w zakresie płytkiego zanurzenia i offshore. Dzięki naszemu własnemu statkowi oraz możliwościom Vriezoo w zakresie podwodnych inspekcji, napraw i konserwacji, FreeStar z niecierpliwością czeka na obsługę naszych obecnych i nowych klientów na całym świecie - powiedział Mark van der Star, który ma 25-letnie doświadczenie jako żeglarz, armator oraz dyrektor operacyjny i handlowy.

- Jesteśmy bardzo dumni, że odebraliśmy Navicula Star i rozpoczęliśmy współpracę FreeStar z Mark Offshore. Podniesie to poziom naszych usług i poszerzy nasze horyzonty. Jestem podekscytowany rozpoczęciem tej nowej podróży i nie mogę się doczekać rozwoju firmy w nadchodzących latach - wskazał Willem de Vries, dyrektor generalny Vriezoo ROV Services i współzałożyciel FreeStar Subsea Services.

Celem FreeStar jest oferowanie kompleksowego pakietu usług podmorskich, w tym badań batymetrycznych i geotechnicznych, ochrony kabli i operacji zakopywania. „Dzięki naszej flocie składającej się z 5 morskich i 4 przybrzeżnych systemów ROV oraz Navicula Star, możemy zapewnić naszym klientom pełną ofertę usług”, mówi Willem, który, podobnie jak Mark, również ma wieloletnie doświadczenie, z czego 16 lat prowadził własną firmę zajmującą się inspekcjami podwodnymi. „Bezpieczeństwo jest naszym najwyższym priorytetem, a nasze procedury posiadają certyfikat ISO i są zgodne z dobrowolnymi standardami ISM”.

Nabycie nowego statku wiązało się też z opanowaniem znajdujących się na nim systemów, stąd FreeStar Subsea Services zaangażował TechBinder ze swoim oprogramowaniem Smart Vessel Optimizer (SVO), aby sprzęgnąć ze sobą te obecne na pokładzie, a także zoptymalizować zarządzanie energią. Możliwości sztucznej inteligencji Techbinder odgrywają kluczową rolę w zrozumieniu dynamiki zasilania statku i podejmowaniu decyzji opartych na danych. Dzięki technologii SVO mający 44 lata Navicula Star ma stać się prawdziwie „inteligentnym statkiem”.

W zakresie usług ROV i badań dna morskiego, FreeStar zdecydował się na współpracę z Periplus i ich systemem GR:Dit w celu mapowania wszystkich zebranych danych, opartych na sieci i udostępniania ich swoim klientom. GR:Dit to interaktywna mapa umożliwiająca użytkownikom przechowywanie i analizowanie wszelkiego rodzaju geodanych przestrzennych. System ma zapewniać klientom bezpośredni dostęp do danych, jednocześnie  gdy badanie i misja z użyciem ROV są nadal w toku.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.